Polskie Radio
Section05

służba bezpieczeństwa

"Kwestia elementarnej sprawiedliwości". Maciejewski o ustawie dezubekizacyjnej

- Nie ma powodu, by ci ludzie dostawali przywileje, dużo większe pieniądze na emeryturze niż osoby, które ciężko pracowały, lub, o zgrozo, które były przez ten system represjonowane - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski (tygodnik "Sieci"). W dyskusji wzięli udział również Jacek Łęski (TVP) oraz Wojciech Przybylski ("Res Publica Nowa").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Trybunał Konstytucyjny PRL

"Jest bezprawiem". Rozpłochowski o wyroku Sądu Najwyższego ws. ustawy dezubekizacyjnej

- Wyrok SN nawiązuje do myślenia, że sama przynależność do zbrodniczej SB nie jest jeszcze dowodem na to, że było się przestępcą. Prawo, które nie służy dobru ogółu, jest bezprawiem i taki jest też wyrok SN - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również inni działacze opozycji z tamtego okresu, Wojciech Borowik i Andrzej Michałowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL Sąd Najwyższy sądownictwo emerytura bezpieka Andrzej Rozpłochowski Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

Sprawa dot. emerytur funkcjonariuszy PRL w SN. Rozpatruje ją sędzia, który skazywał opozycjonistów

Izba Pracy Sądu Najwyższego zdecydowała o oddaleniu wniosku dotyczącego odroczenia rozprawy do czasu wydania orzeczenia ws. tzw. ustawy dezubekizacyjnej przez Trybunał Konstytucyjny. SN nie wyłączył też ze składu rozpoznającego sprawę prezesa tej Izby Józefa Iwulskiego, który w latach 70. służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej (WSW).
Zobacz więcej na temat:  PRL sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny emerytura Rzecznik Praw Obywatelskich POLSKA

"To ja otworzyłem drogę Bońkowi do Włoch". "Gazeta Polska" o udziale służb SB w głośnym transferze

"Być może nasz znakomity piłkarz nie ma do dziś świadomości, że w sprawie jego transferu do ligi włoskiej brał udział wywiad PRL-u?". "Gazeta Polska", w rozmowie z byłym agentem SB Edwardem Kotowskim, porusza w środę temat transferu Zbigniewa Bońka do Włoch. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Boniek PZPN PRL Piłka nożna juventus turyn wywiad Włochy Gazeta Polska POLSKA

"Nie uda mu się wprowadzić całkowitej cenzury". Liziniewicz o Bońku

- Wydaje mu się, że jest tak wszechmocny, że jest w stanie zablokować wszystkie krytyczne publikacje na swój temat. Pycha kroczy przed upadkiem. Zabieg, jaki zastosował Zbigniew Boniek, tylko podbija zainteresowanie ludzi tą sprawą. Nie ucieknie od pytań, które mu się stawia - mówił Jacek Liziniewicz, odnosząc się do nałożonego przez sąd na Piotra Nisztora zakazu publikowania artykułów nt. PZPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń Warszawa PZPN Zbigniew Boniek

"Przez rok w ogóle nie możemy mówić o Zbigniewie Bońku". Sakiewicz o decyzji sądu

- Mamy do czynienia prawdopodobnie z największym zakresem cenzury od 89 roku, jaki - omijając konstytucję i obowiązujące w Polsce prawo prasowe - próbuje narzucić sąd, nawet nie poprzez wyrok, ale rozporządzenie porządkowe o zabezpieczeniu - powiedział w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz, odnosząc się do decyzji sądu ws. tekstu o współpracy PZPN z byłym kapitanem SB. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Tomasz Sakiewicz Zbigniew Boniek sąd PZPN Piotr Nisztor Polskie Radio 24

Inwigilacja Kościoła katolickiego. Historyk: wynikało to z jego siły, generował postawy niezależne

- Wynikało to z siły polskiego Kościoła. Generował on postawy niezależne, w jego murach wytwarzały się niezależne wobec władz myśli - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej, tłumacząc, dlaczego PRL-owskie służby podjęły decyzję o powołaniu w ramach MSW oddzielnego departamentu, który był przeznaczony tylko do inwigilacji Kościoła katolickiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Kościół Kościół katolicki kościół w prl IPN PRL

Opozycjoniści czasów PRL o działalności "Mariana Kotarskiego"

Bohaterem audycji "Stan rzeczy" był Michał Mirecki, działacz opozycyjny z czasów PRL. 18 czerwca 1986 został uprowadzony do ośrodka w Magdalence, gdzie go torturowano. Gość Rafała Dudkiewicza dopiero po kilku latach, w 1991 roku, dowiedział się, że był przetrzymywany właśnie w tym miejscu. - Wedy pierwsze śledztwo ws. tego porwania doprowadziło do ujęcia sprawców - wspominał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo PRL opozycja demokratyczna represje bezpieka komunizm