Polskie Radio
Section05

służba bezpieczeństwa

"Wymiar sprawiedliwości odziedziczony po PRL-u". Rozpłochowski o niewyjaśnionych zbrodniach komunistycznych

- Odziedziczony w spadku po komunizmie PRL-owski zbrodniczy wymiar sprawiedliwości ma ciągle w swoich szeregach wyznawców, dziś już nowego, komunizmu. To często ludzie młodsi, ale są przesiąknięci ideami nowego komunizmu, które prezentuje dzisiejsza totalna opozycja - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, działacz śląskiej Solidarności. Gośćmi audycji byli także działacze Solidarności: Andrzej Michałowski z Gdańska i Zbigniew Janas z Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski Zbigniew Janas HISTORIA historia PRL historia Polski Magdalenka sądownictwo reforma sądownictwa

Szef młodzieżówki PiS: wielu "obrońców demokracji" czterdzieści lat temu współtworzyło zbrodniczy system

- Ukazanie hipokryzji dzisiejszych obrońców demokracji, którzy współtworzyli zbrodniczy system komunistyczny, to jeden z celów wystawy "Obrońcy Demokracji wczoraj i dziś" zorganizowanej przez Forum Młodych PiS w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego - informuje szef młodzieżówki Michał Moskal.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA PRL stan wojenny PiS

"PRL - Historia Prawdziwa". Dogmatycy w PZPR czyli walka frakcji po 1980 r.

- W latach 70. podziały frakcyjne w PZPR ustały. Lata prosperity ekipy Gierka powodują, że wewnętrzne napięcia zanikają. Odżywają z dużą siłą w 1980r. Wtedy pojawiają się m.in. głosy, że PZPR nie jest partią wystarczająco marksistowską - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Gasztold-Seń z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm Instytut Pamięci Narodowej Solidarność PZPR

Dialog księdza Gulbinowicza z SB. Historyk: nie przekroczył pewnych granic

- Ksiądz Henryk Gulbinowicz został zarejestrowany jako kandydat na TW. Natomiast od połowy lat 70. XX wieku SB miała jasność, że nie uda się go zwerbować do współpracy, ale traktowała dialog jako perspektywiczny i ważny - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Filip Musiał, współautor książki "Dialog należy kontynuować. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem z lat 1969-85. Studium przypadku".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Gulbinowicz Kościół katolicki PRL

"Zaniedbania idące w dziesiątki lat". Dr hab. Rafał Łatka o stosunku Kościoła do lustracji  

 - Wyjaśniając te wszystkie kwestie w momencie powstania IPN, nie mielibyśmy wielu problemów współcześnie, byłaby szansa, aby omówić to rzetelnie i całościowo. Obecnie historycy próbują nadrobić ten czas i analizować zachowane materiały służby bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Kościół Jan Paweł II Kościół katolicki Rafał Dudkiewicz Henryk Gulbinowicz IPN PRL

"Typowali osoby, które mogliby szantażować". Prokurator Pozorski o wynoszeniu dokumentów SB

- Funkcjonariusze PRL wynoszący dokumenty typowali osoby, które w nowej rzeczywistości politycznej mogą zająć wysokie stanowiska. Dokumenty te służyły wyłącznie temu, żeby w przyszłości te osoby szantażować i mieć z tego tytułu określone korzyści - powiedział w Polskim Radiu 24 prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 IPN historia Polski PRL

Marek Król: system III RP trzymał się na teczkach oraz informacjach z przeszłości

- III RP można nazwać drugą PRL. Zmieniła się dekoracja, a wpływy towarzyszy z dawnych służb pozostały. (…) Niezrozumiałe zachowania niektórych polityków mogły być spowodowane dyskretnymi przypomnieniami dawnych oficerów prowadzących - powiedział Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Marek Król Antoni Trzmiel PRL komunizm historia Polski

"Najciekawsze są nośniki elektroniczne". Nisztor o odkryciu dokumentów SB w domu byłego agenta

- To, co jest najciekawsze w tej całej historii, to to, że zabezpieczono nośniki elektroniczne. Czyli można podejrzewać, że na tych nośnikach elektronicznych znajdowały się nie dokumenty - takie dokumenty papierowe, tylko po prostu nagrania, zdjęcia, nagrania dźwiękowe, być może też nagrania wideo - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, komentując nieznane dokumenty SB odkryte w domu byłego funkcjonariusza wywiadu PRL. Do sprawy odniósł się także Cezary Gmyz (TVP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor Michał Rachoń służby i bezpieczeństwo POLSKA PRL Cezary Gmyz