Polskie Radio
Section05

służba bezpieczeństwa

"Zrobię wszystko, by zakwestionować wyrok z 2000 r.". Prof. Cenckiewicz o współpracy Wałęsy z SB

W świetle materiałów, które dziś posiadamy, skarga uchylająca ten nieprawdziwy w treści i przekazie wyrok z sierpnia 2000 r., że (Lech) Wałęsa nie był agentem SB, wydaje się czymś oczywistym. Będę robił wszystko, żeby do tego doszło - powiedział dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka HISTORIA Sławomir Cenckiewicz Lech Wałęsa PRL historia PRL Krzysztof Wyszkowski

Zagadkowa śmierć ks. Franciszka Blachnickiego. Woyciechowski: mamy tu do czynienia z niewidzialnymi siłami

- Gdy prokurator Ewa Koj w 2006 r. prowadziła śledztwo w tej sprawie, odbyła się poufna ekshumacja szczątków księdza przez władze kościelne. Zaskakujące jest to, że nie uczyniły tego organy ścigania, gdyż było to formalną rzeczą w dochodzeniu do prawdy - mówił o okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki PRL historia Polski służby i bezpieczeństwo IPN komunizm inwigilacja Michał Rachoń Piotr Woyciechowski Polskie Radio 24

Kard. Wyszyński i Jan Paweł II. Dmitrowicz: od początku kapłaństwa byli inwigilowani

- Te obie postacie były od początku swojego kapłaństwa inwigilowane. Pierwszy raport złożony wobec Stefana Wyszyńskiego to 1946 rok, a ostatni raport SB jest z pogrzebu Prymasa. Była prowadzona także gra, w której UB chcieli skłócić i przeciwstawić sobie obu hierarchów - powiedział o działaniu komunistów wobec Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego historyk, Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński PRL komunizm Jan Paweł II Kościół Karol Wojtyła służby specjalne HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

"Endekoesbecja". Historyk o Zjednoczeniu Patriotycznym "Grunwald"

 - Zjednoczenie Patriotyczne "Grunwald" odgrywało istotną rolę w pozycjonowaniu się ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Podczas rozmów z Zachodem ws. kredytów lub amnestii,  Jaruzelski odwoływał się do tej organizacji, że istnieje, że reprezentują ją działacze twardogłowi, twierdził, że musi lawirować. Faktycznie "Grunwald" był sterowany przez Jaruzelskiego i Kiszczaka. Jedną decyzją mogli ją rozwiązać. Nie robili tego, bo była im przydatna - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk Przemysław Gasztold-Seń. 
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm historia Polski Wojciech Jaruzelski Grunwald Czesław Kiszczak Roman Dmowski

"Wymiar sprawiedliwości odziedziczony po PRL-u". Rozpłochowski o niewyjaśnionych zbrodniach komunistycznych

- Odziedziczony w spadku po komunizmie PRL-owski zbrodniczy wymiar sprawiedliwości ma ciągle w swoich szeregach wyznawców, dziś już nowego, komunizmu. To często ludzie młodsi, ale są przesiąknięci ideami nowego komunizmu, które prezentuje dzisiejsza totalna opozycja - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, działacz śląskiej Solidarności. Gośćmi audycji byli także działacze Solidarności: Andrzej Michałowski z Gdańska i Zbigniew Janas z Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski Zbigniew Janas HISTORIA historia PRL historia Polski Magdalenka sądownictwo reforma sądownictwa

Szef młodzieżówki PiS: wielu "obrońców demokracji" czterdzieści lat temu współtworzyło zbrodniczy system

- Ukazanie hipokryzji dzisiejszych obrońców demokracji, którzy współtworzyli zbrodniczy system komunistyczny, to jeden z celów wystawy "Obrońcy Demokracji wczoraj i dziś" zorganizowanej przez Forum Młodych PiS w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego - informuje szef młodzieżówki Michał Moskal.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA PRL stan wojenny PiS

"PRL - Historia Prawdziwa". Dogmatycy w PZPR czyli walka frakcji po 1980 r.

- W latach 70. podziały frakcyjne w PZPR ustały. Lata prosperity ekipy Gierka powodują, że wewnętrzne napięcia zanikają. Odżywają z dużą siłą w 1980r. Wtedy pojawiają się m.in. głosy, że PZPR nie jest partią wystarczająco marksistowską - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Gasztold-Seń z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm Instytut Pamięci Narodowej Solidarność PZPR

Dialog księdza Gulbinowicza z SB. Historyk: nie przekroczył pewnych granic

- Ksiądz Henryk Gulbinowicz został zarejestrowany jako kandydat na TW. Natomiast od połowy lat 70. XX wieku SB miała jasność, że nie uda się go zwerbować do współpracy, ale traktowała dialog jako perspektywiczny i ważny - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Filip Musiał, współautor książki "Dialog należy kontynuować. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem z lat 1969-85. Studium przypadku".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Gulbinowicz Kościół katolicki PRL

"Zaniedbania idące w dziesiątki lat". Dr hab. Rafał Łatka o stosunku Kościoła do lustracji  

 - Wyjaśniając te wszystkie kwestie w momencie powstania IPN, nie mielibyśmy wielu problemów współcześnie, byłaby szansa, aby omówić to rzetelnie i całościowo. Obecnie historycy próbują nadrobić ten czas i analizować zachowane materiały służby bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Kościół Jan Paweł II Kościół katolicki Rafał Dudkiewicz Henryk Gulbinowicz IPN PRL