Polskie Radio
Section05

służba bezpieczeństwa

Sławomir Cenckiewicz wygrywa w sądzie z Lechem Wałęsą. Nie zgadza się jednak z częścią wyroku

Historyk Sławomir Cenckiewicz wyraził w sobotę zadowolenie wyroku sądu w Warszawie, który nakazał b. prezydentowi Lechowi Wałęsie przeproszenie go za rozpowszechnianie nieprawdziwych i naruszających jego dobre imię informacji. Z częścią wyroku historyk się jednak nie zgadza i rozważa odwołanie.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa Solidarność IPN Sławomir Cenckiewicz PRL komunizm POLSKA sądownictwo

"Żeby nie było śladów". Premiera filmu o zabójstwie Grzegorza Przemyka

"Bijcie tak, żeby nie było śladów" - takie rady dawali sobie milicjanci z posterunku przy ul. Jezuickiej na warszawskiej Starówce, gdzie 12 maja 1983 roku bestialsko skatowali Grzegorza Przemyka. 16 września wieczorem odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu - w reżyserii Jan P. Matuszyńskiego - opowiadającego historię śmierci 19-letniego maturzysty.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk Barbara Sadowska komunizm PRL Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Jerzy Urban kino film polski

"W 1989 roku komuniści nie planowali oddać władzy". Prof. Wicenty o służbach u schyłku PRL

Ani w 1988 roku, ani w 1989 roku komuniści nie chcieli oddać władzy. Kalkulowali, że uda się ją utrzymać, oczywiście na trochę nowych zasadach. Nowo wybrane i nowo kształtowane służby specjalne, przede wszystkim Urząd Ochrony Państwa, były w jakiejś mierze kontynuacją Służby Bezpieczeństwa, przynajmniej w wymiarze personalnym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Wicenty z gdańskiego IPN-u.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli PRL historia Polski HISTORIA historia PRL IPN Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo

"Prokuratura ds. umorzeń". Woyciechowski o ściganiu zbrodni komunistycznych

- Niestety bilans jest fatalny. Widać, że tutaj mamy do czynienia z pewnymi warunkami brzegowymi, które nie umożliwiły ścigania tych zbrodni, dochodzenia do prawdy, ujawnienia prawdy, nie mówiąc o zadośćuczynieniu dla ofiar i rodzin ofiar, zwykłej sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych, odnosząc się do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - śledczemu pionowi IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski historia PRL IPN Instytut Pamięci Narodowej służby specjalne PRL komunizm POLSKA

"Gdy trafiłem do UOP, znalazłem się w nieco innej rzeczywistości, niż sądziłem"

- Miałem przekonanie, że jest to służba tworzona od nowa i w gruncie rzeczy od strony formalnej tak było. Natomiast de facto i pomieszczenia, i sprzęt, i pewne procedury, terminologia, metodologia, i ludzie, w większości byli przeniesieni z realiów poprzedniej rzeczywistości politycznej - mówił w Dwójce płk Grzegorz Małecki, współautor książki "W cieniu. 30 lat wywiadu III RP".
Zobacz więcej na temat:  wywiad Antoni Dudek UOP Dwójka HISTORIA

"Nie możemy zgodzić się na manipulowanie faktami". Stowarzyszenie Maj'77 reaguje na tekst "GW" dot. Pyjasa

"Nie boimy się pytań ani tym bardziej szukania na nie odpowiedzi dotyczących śmierci Stanisława Pyjasa, ale nie możemy zgodzić się na przeinaczanie, manipulowanie faktami i cytatami, na relatywizowanie przestępczej działalności SB" - napisał w oświadczeniu Stowarzyszenia Maj'77 jego przewodniczący, Bogusław Sonik.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas PRL komunizm represje milicja historia Polski Gazeta Wyborcza społeczeństwo POLSKA

"Mimo śledztwa IPN nadal nie ukarano winnych". Zbigniew Ziobro o śmierci Stanisława Pyjasa

- Ekshumacja zwłok Stanisława Pyjasa i śledztwo Instytutu nie doprowadziły do ukarania winnych - stwierdził minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dodając, że czterech funkcjonariuszy komunistycznych służb odpowiadało za utrudnianie śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo historia Polski historia PRL PRL Stanisław Pyjas Zbigniew Ziobro