Polskie Radio
Section05

sprawiedliwi wśród narodów świata

"My jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi"

- To święto jest potrzebne, ponieważ głośna zrobiła się narracja, że Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej, tylko złymi sprawcami. To kompletne wymazanie tego, że my byliśmy ofiarami agresji w 1939 roku i my jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, autor książek historycznych i publicysta TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy Piotr Gursztyn historia Polski Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu

Markowa: Jaka była rodzina Ulmów?

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzimy w dniu, w którym w 1944 roku została zamordowana ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu wraz z ukrywanymi przez nią ośmioma Żydami. O rodzinie Ulmów opowiadał w Polskim Radiu 24 edukator z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów Jakub Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu II wojna światowa Żydzi

Film o Sprawiedliwych. "Chciałem pokazać prawdziwe relacje"

Dziś, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Film Mieszka Zielińskiego pt. „Pomoc, która groziła śmiercią” składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II Wojny Światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom. O filmie jego reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24. Gościem audycji był również jego ojciec, jeden ze Sprawiedliwych, Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa Żydzi

"Naszym obowiązkiem jest oddać godność Sprawiedliwym"

„To święto - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - to hołd złożony Polakom, bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady” – powiedział prezydent Andrzej Duda, inicjator nowego święta. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli Jan Józef Kasprzyk (Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), historyk dr Tomasz Domański (IPN), posłanka PiS Anita Czerwińska i Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Świadkowie Holokaustu historia Polski II wojna światowa Żydzi IPN Prawo i Sprawiedliwość

Historie Sprawiedliwych. "Wchodzili do getta niosąc pomoc"

Mieli zaledwie kilka, kilkanaście lat. Nosili do kryjówek na strychu lub w piwnicy chleb, mleko, wodę. Na prośbę rodziców kłamali niemieckim żołnierzom, że idący obok nich chłopiec czy dziewczynka to ich brat lub siostra. Za to, co robili podczas II Wojny Światowej dziś nazywani są Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli Łucja Jurczak - Sprawiedliwa i Mieszko Zieliński – syn Sprawiedliwego Ryszarda Zielińskiego, reżyser filmu dokumentalnego o Polakach ratujących Żydów przed Zagładą.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski Świadkowie Holokaustu

"Tylko w Polsce pomaganie Żydom było karane śmiercią"

Marco Patricelli jest włoskim historykiem, pisarzem i eseistą, który zajmuje się współczesną historią, szczególnie II wojną i rolą, jaką odegrali w niej Polacy. Pisał o Armii Krajowej, armii Andersa i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. O stanie wiedzy Włochów o tych wydarzeniach w kontekście konfliktu wokół ustawy o IPN i oskarżania Polaków o współudział w Holokauście mówił w Polskim Radiu 24 Marco Patricelli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy historia Polski II wojna światowa Holokaust Żydzi

"Marzec '68 powinien być powodem do dumy, a nie do wstydu"

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata „Marzec'68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciwko Komunizmowi” w związku z obchodami 50. rocznicy studenckich protestów, w której wzięli udział: Irena Lasota, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Jerzy Eisler, prof. Dariusz Gawin i Mateusz Fałkowski. Debatę poprzedził wystąpieniem premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier kancelaria premiera Żydzi marzec 1968