Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Kulisy spraw. Działalność Stowarzyszenia Wolnego Słowa

- Stowarzyszenie zostało założone przez ludzi, którzy doprowadzili do tego, że żyjemy dzisiaj w wolnej niepodległej Polsce, działaczy niepodległościowych, członków Solidarności, drukarzy, wydawców i kolporterów działających w podziemiu – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz PRL opozycja demokratyczna Solidarność Komitet Obrony Demokracji

Andrzej Pozorski: walczymy o sędziowską niezawisłość

- Ta sprawa to walka o sędziowską niezawisłość. O to, żeby nie było takich sytuacji, że sędziowie orzekają pod zamówienie publiczne – powiedział na antenie radiowej Jedynki w audycji "W samo południe" Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Odniósł się do przygotowania wniosków o uchylenie immunitetów trzech sędziów i czterech prokuratorów, którzy orzekali w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Antoni Trzmiel

PRL była bankrutem

- Pamiętajmy, że jeszcze w styczniu tego roku nikt się nie spodziewał, że panujący system upadnie, natomiast w grudniu mieliśmy nowelizację konstytucji, w której zmieniono nazwę PRL na Rzeczpospolitą Polską. Jednocześnie do lipca 1990 r działa służba bezpieczeństwa, a jej szefem był Czesław Kiszczak, w styczniu 1990 r. milicja pałuje studentów. Z jednej strony dużo rzeczy się zmieniło, z drugiej zaś zadziwiająco dużo pozostało – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Wojciech Jaruzelski okrągły stół Michaił Gorbaczow Czesław Kiszczak Lech Wałęsa

Rzucił kotletem o podłogę. Tak zaczął się strajk

- Jest taka scena, niemalże filmowa, ale prawdziwa, kiedy zaczyna się strajk w Świdniku. On się zaczyna od tego, że jeden z robotników podczas przerwy bierze kotleta mielonego, rzuca nim o ziemię i mówi: "niedość, że taki drogi, to jeszcze taki mały" - opisuje początki strajków, które wybuchły w Polsce w latach 80-tych historyk Grzegorz Majchrzak.
Zobacz więcej na temat:  strajki Edward Gierek PRL komunizm POLSKA historia Polski

Historyk: zbrodnie komunistyczne próbuje się wybielić

Mnóstwo osób internowanych, a także wiele ofiar śmiertelnych. 13 grudnia tego roku przypadła 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jednak miesiąc ten wiąże się również z dramatycznymi wydarzeniami, do których w 1970 roku doszło na Wybrzeżu. O tym, dlaczego pewnych rzeczy nie nazywa się po imieniu, mówił dr Grzegorz Łukomski, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski Grudzień 1970 Związek Sowiecki Związek Radziecki

Ryszard Majdzik: traktowano nas jak pospolitych przestępców

Członek zarządu "Solidarności" regionu małopolskiego, jeden z jej współtwórców, a także komisarz strajkowy. Ryszard Majdzik to zasłużony krakowski działacz opozycyjny. W Polskim Radiu 24 wspominał, jak w jego przypadku wyglądał 13 grudnia 1981 roku, gdy władza komunistyczna zdecydowała o wprowadzeniu stanu wojennego. W ubiegły czwartek przypadła 37. rocznica tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski 13 grudnia 1981 opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki