Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Tragiczny grudzień w polskiej historii

W Grudniu 1970 roku na Wybrzeżu zostało zabitych kilkadziesiąt osób, w grudniu 1981 roku został wprowadzony stan wojenny, w wyniku czego zginęło przynamniej 100 osób. Ludzie wyrzucani byli z pracy, z Polski, zmuszani do wyjazdu. O grudniu w Polskiej historii, a także o tym, dlaczego winni - choć są znani - nigdy nie ponieśli kary za swoje zbrodnie, mówił w audycji Historia na Dziś historyk Lech Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL komunizm Grudzień 1970

"Testament stoczniowców jest wielkim świadectwem"

Premier Mateusz Morawiecki mówi, że w grudniu 1970 roku komunistyczna władza pokazała prawdziwą twarz. Szef rządu uczestniczył w obchodach rocznicy masakry robotników w Szczecinie sprzed 47 lat. Od kul milicji zginęło wtedy 16 osób, a ponad sto zostało rannych. O obchodach wydarzeń Grudnia’70 w Szczecinie mówił w audycji Gorący Temat historyk i publicysta Piotr Dmitrowicz. Premier i na uroczystościach rocznicy Grudnia'70 w 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki rząd Szczecin Solidarność

Kontrwywiad Solidarności Walczącej. Kulisy działalności

W Archiwum Akt Nowych znajdują się nagrania z podsłuchów rozmów Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, jakie prowadzili działacze ściśle zakonspirowanej komórki "Solidarności Walczącej". Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Kornel Morawiecki, założyciel "Solidarności Walczącej" i Mariusz Olczak - zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność PRL Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca

To był najbardziej krwawy epizod stanu wojennego

16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach zginęło dziewięciu górników a 23 zostało rannych. Komunistyczne władze wysłały milicję i wojsko, wyposażone w czołgi i broń ostrą, aby stłumić strajk przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Pacyfikacja ta była najbardziej krwawym epizodem w tamtym czasie. Udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed 36 laty zapowiedziała wicepremier Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Wujek górnicy

"Wprowadzenie stan wojennego naruszało obowiązujące prawo"

Około. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW, 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych. Między innymi takie siły zostały skierowane do działań przy okazji wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Na temat tego wydarzenia oraz jego konsekwencji mówił w audycji „Wszystko Jest Historią” dr Jarosław Neja z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1981 Wojciech Jaruzelski Solidarność kopalnia Wujek

„Zima wasza, wiosna nasza”. Wspomnienia stanu wojennego

36 lat temu, w nocy z 12-go na 13-ty grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Jego celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu przywództwa przez rządzącą PZPR. O stanie wojennym mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” Jan M. Ruman – redaktor naczelny „Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność

"Nasi koledzy ginęli, gdy chcieli podnosić rannych"

15 grudnia 1981 roku zapadła decyzja o pacyfikacji kopalni "Wujek". - Najdramatyczniejszy moment, to informacja, z której dowiedziałem się, że zginęli nasi koledzy. Nikt z nas nie przypuszczał, że może do tego dojść, że mogą strzelać i strzelają - mówił w Jedynce Krzysztof Pluszczyk, górnik KWK "Wujek", przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Kopalni "Wujek".
Zobacz więcej na temat:  rocznica POLSKA historia PRL HISTORIA kopalnia Wujek

13 grudnia. Trauma stanu wojennego dotknęła wielu ludzi

Prezes PiS, premier i delegacja rządu modlili się przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. W 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce politycy partii rządzącej złożyli kwiaty na mogile kapelana Solidarności, zamordowanego przez komunistyczną bezpiekę. O dramatach stanu wojennego mówili w audycji Północ-Południe historycy: prof. Antoni Dudek oraz prof. Wiesław Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość

"Siedziałem do 8 lipca" - 36. rocznica stanu wojennego

W 36. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie odbył się wiec - apel pamięci ofiar stanu wojennego. W obchodach, zorganizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński. Tłumnie zgromadzeni Polacy odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego i utwór "Żeby Polska była Polską".
Zobacz więcej na temat:  PiS Jarosław Kaczyński Beata Szydło