Polskie Radio
Section05

strefa euro

Eksperci: aby zmniejszać inflację trzeba ograniczyć marże firm i wyhamować wzrost płac

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego przedsiębiorcy wykorzystują sytuację, akceptację wysokich cen przez konsumentów i nadmiernie podwyższają swoje marże osiągając ogromne zyski mimo wysokich kosztów. Ma miejsce tzw. chciwą inflacją, którą rządy powinny ukrócić. Tak uważają goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Piotr Bartkiewicz z Pekao SA i dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pierwszy  wskazuje na możliwy wzrost podatków. Drugi ocenia, że są na to niewielkie szanse, chyba że chodziłoby i importowane dobra luksusowe. Ale zgodnie stwierdzili, że inflacji sprzyja znaczny wzrost płac.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe pracodawcy wynagrodzenia

Afera z udziałem Ursuli von der Leyen. Wyciekło nagranie. "Musicie wymyślić, jak obejść zasady"

W Bułgarii szeroko omawiany jest skandal, w który uwikłana jest przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ujrzał on światło dzienne po tym, jak Radostin Wasilew, deputowany partii "Kontynuujemy Zmiany", ujawnił nagranie z rozmów między przedstawicielami swojego ugrupowania i członkami partii GERB Bojko Borisowa - pojawił się w nim budzący kontrowersje wątek z szefową KE.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska Strefa Schengen Europa ŚWIAT

Europejski Bank Centralny ponownie podniósł stopy procentowe. Kolejne decyzje zależne od napływających danych

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pkt. baz. do odpowiednio: 3,75 proc., 4,00 proc. i 3,25 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że jego podejście do polityki monetarnej będzie zależne od napływających danych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ebc bank centralny stopy procentowe kredyt walutowy euro strefa walutowa

"Pomysł kompletnie oderwany od rzeczywistości". Soboń o propozycji wejścia Polski do strefy euro

- Posiadanie własnego banku centralnego i możliwość reagowania choćby przez wysokość stóp procentowych jest czymś, co powinno skłaniać do refleksji, jak kluczowe z punktu widzenia Polski jest dzisiaj to, aby prowadzić własną politykę monetarną - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA POLSKA gospodarka polska społeczeństwo Artur Soboń Dorota Kania

Długi publiczne wielu państw UE przekraczają ich PKB. Komisja Europejska zaleca "konsolidację fiskalną"

Największy dług publiczny w UE mają: Grecja - 182 proc. w stosunku do PKB, Włochy - 150 proc., Portugalia - 123 proc., Hiszpania - 116,1 proc. - poinformowały hiszpańskie media, przypominając, że Komisja Europejska zaleca "konsolidację fiskalną", co oznacza podwyższenie podatków lub zredukowanie wydatków budżetowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb dług publiczny Komisja Europejska Europa