Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

UE: coraz bliżej uzgodnienia korytarza cenowego na gaz. "Jest szerokie poparcie"

Unia Europejska jest coraz bliżej wprowadzenia korytarza cenowego na gaz. Wprawdzie wczorajsze spotkanie ministrów do spraw energii państw członkowskich w Luksemburgu nie przyniosło porozumienia, ale na stole jest już propozycja regulacji przygotowana przez Komisję, o co 15 krajów, w tym Polska, prosiło od miesięcy. Kolejna narada ministerialna odbędzie się 24 listopada z zamiarem ostatecznego zatwierdzenia całego planu, który ma doprowadzić do obniżki cen energii. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska energia GOSPODARKA gaz ziemny

"Poparcie będzie mocne jak dotąd". Nowy premier Wielkiej Brytanii o postawie wobec Ukrainy

"Poparcie Zjednoczonego Królestwa dla Ukrainy będzie tak mocne jak dotąd" - ta deklaracja, według Downing Street, miała paść podczas rozmowy telefonicznej nowego brytyjskiego premiera z prezydentem naszych wschodnich sąsiadów. To pierwsza rozmowa Rishiego Sunaka z zagranicznym przywódcą.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania dyplomacja wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski bezpieczeństwo Europa

USA zaniepokojone retoryką Rosji. "Popełni poważny błąd, jeśli użyje broni jądrowej"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ostrzegł Rosję przed użyciem taktycznej broni nuklearnej. Amerykański przywódca powiedział, że w tej chwili nie wie czy Moskwa rzeczywiście przygotowuje prowokację by uzasadnić użycie takiej broni. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA Joe Biden wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni broń jądrowa Marek Wałkuski

"Rosja i Chiny mają wspólny cel - pokonanie Zachodu". Publicyści o sytuacji geopolitycznej

- Zagrożenia rosyjskie i chińskie to w gruncie rzeczy jedno zagrożenie i tak należy je traktować. Nie tylko ze względu na politykę Chin co do wojny rozpętanej przez Rosję, ale również ze względu na wspólny cel, jakim jest pokonanie Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy (PAP). Gościem audycji był także Mateusz Piotrowski (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Chiny Pekin Azja komunizm Polskie Radio 24 Xi Jinping

Sprzeciw na Kremlu. "Kucharz Putina" krytykuje rosyjski resort obrony i tworzy niebezpieczny sojusz

Jak poinformował dziennik "Washington Post", bliskim współpracownikiem Władimira Putina, który pozwolił sobie podczas rozmowy z przywódcą na otwartą krytykę ministerstwa obrony Rosji i sposobu prowadzenia wojny na Ukrainie, był Jewgienij Prigożyn, znany jako właściciel prywatnej firmy wojskowej, tzw. grupy Wagnera.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Władimir Putin Kreml wojna na Ukrainie

"Rosyjska kontrybucja to jedyna słuszna koncepcja". Romaszewska o przyszłej odbudowie Ukrainy

- Z dnia na dzień można było zamrozić rosyjskie konta. Dwa dni powinny wystarczyć, aby doprowadzić do przekazania tych środków Ukrainie. Istnieją formuły, które przewidują sytuację wyższej konieczności, w tym zbrodnie wojenne - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Białoruś Berlin Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie

Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie onkologii. Niedzielski: zapewni dopływ najlepszych praktyk z USA

Ministerstwo Zdrowia i amerykańska Narodowa Sieć Leczenia Nowotworów - National Comprehensive Cancer Network - zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie onkologii. Ceremonia z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odbyła się w Ambasadzie Polski w Waszyngtonie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Stany Zjednoczone zdrowie Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski onkologia Marek Wałkuski

Marszałek Sejmu: żaden z uczestników Platformy Krymskiej nie uznaje zaboru Krymu przez Rosję

W Zagrzebiu zakończył się pierwszy parlamentarny szczyt Platformy Krymskiej, na którym około 50 delegacji z całego świata przyjęło wspólną deklarację. Polskę reprezentowali Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki. Jak wskazała marszałek Sejmu: żaden z uczestników szczytu nie uznaje zaboru Krymu przez Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie Elżbieta Witek Chorwacja Zagrzeb Krym

"Najpierw zabezpieczenie własnych potrzeb". Jasne stanowisko Polski ws. dzielenia się gazem

Jak mówiła w Luksemburgu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, najpierw konieczne jest zabezpieczenie krajowych potrzeb, a dopiero potem możliwe jest dzielenie się gazem z innymi państwami. Szefowa MKiŚ oświadczyła też, że Polska czeka na konkrety ze strony Komisji Europejskiej, dotyczące pułapów cenowych na gaz. Więcej w relacji Beaty Płomeckiej, korespondentki Polskiego Radia w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  Europa gaz energetyka Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa Unia Europejska GOSPODARKA