Polskie Radio
Section05
Trójka

Przygoda życia. Agnieszka Kokowska o filmie "W stronę słońca"

Dokument "W stronę słońca" w reżyserii Agnieszki Kokowskiej zachwycił widzów tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity. O kulisach powstania filmu, będącego niezwykłą opowieścią o rodzinie, która zostawiła dotychczasowe życie i wyruszyła kamperem w świat, reżyserka opowiedziała w audycji "Trójkowo, Filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA Agnieszka Kokowska kino film dokumentalny film polski

"Wotum" – serial kryminalny na wakacyjnej "Scenie Teatralnej Trójki" [SOB., GODZ. 19.05]

Powieść Macieja Siembiedy "Wotum" stała się podstawą scenariusza serialu kryminalnego, zrealizowanego i premierowo przedstawionego w 2023 roku w Radiu Opole. Współautor adaptacji oraz reżyser Paweł Chmielewski zaproponował nam prezentację serialu na "Scenie Teatralnej Trójki". Kolejne dwa odcinki – już w najbliższą sobotę (20.07) po godz. 19.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Scena Teatralna Trójki Wojciech Fułek Marta Klubowicz Paweł Chmielewski mikołaj krawczyk Barbara Marcinik Wojciech Dorosz TEATR Teatr Polskiego Radia pr poleca

"Ludzie". Szymon Kołecki: dzisiaj w naszym kraju nie ma podnoszenia ciężarów

Jest złotym i srebrnym medalistą olimpijskim w podnoszeniu ciężarów, czterokrotnym mistrzem świata, byłym prezesem Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, a obecnie zawodnikiem MMA. Ale Szymon Kołecki jest także zwyczajnym człowiekiem, mężem i ojcem. I o tym wszystkim, ale także o wielu innych rzeczach, w audycji "Ludzie" rozmawiał z Wojciechem Zawiołą.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Kołecki olimpiada igrzyska olimpijskie Pekin Sydney psychologia Wojciech Zawioła ludzie

"Klub Trójki": jak odpowiedzialnie korzystać z mediów społecznościowych?

Udany urlop często skłania do dzielenia się w internecie fotografiami z wypoczynku. Oprócz widoków z miejsc, które odwiedzamy, mogą się na nich pojawić nasi bliscy. Trzeba więc pamiętać, że w czasie wakacji szczególnie ważne jest niezapominanie o ochronie wizerunku naszych dzieci. I że każda sekunda spędzona na korzystaniu z mediów społecznościowych to moment, w którym rezygnujemy z relaksu i obcowania z otoczeniem.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk media społecznościowe

Łączy ich wędkarstwo. Reportaż "Haczyki życia" Aleksandry Sadokierskiej

Są z różnych pokoleń i etapów życia, ale łączy ich wspólna pasja – wędkowanie, oraz miejsce – staw przy ul. Mickiewicza w centrum Białegostoku. To oaza dla miejskich wędkarzy, cenna nie tylko ze względu na ryby, ale także malowniczy krajobraz wokół stawu, obfitujący w zieleń i ptactwo. W jaki sposób pasja tych osób splata się z ich codzienną egzystencją?
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Sadokierska wędkarstwo reportaż Białystok

Inne spojrzenie na polszczyznę. O nauczaniu języka polskiego jako obcego

Czy język polski rzeczywiście jest jednym z najtrudniejszych na świecie? Czego można się dowiedzieć o polszczyźnie, kiedy postrzegamy ją jako język obcy? Między innymi o tym Mateusz Adamczyk rozmawiał Wiolettą Gurdak - polonistką, nauczycielką języka polskiego jako obcego, metodyczką i autorką licznych materiałów dydaktycznych oraz egzaminatorką Państwowych Egzaminów Certyfikatowych z Języka Polskiego jako Obcego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Adamczyk język polski polszczyzna nauka języków obcych

Od zbiorników na wodę do klimatyzacji. Jak kiedyś chłodzono domy?

Jak wyglądała historia chłodzenia domów na Ziemi? Wbrew pozorom nie została wcale wymyślona kilkadziesiąt lat temu. W starożytności, temperatury w basenie Morza Śródziemnego czy terenach Bliskiego Wschodów również wskazywały podobne wartości. Starożytni wymyślili więc własne patenty na obniżenie temperatur w pomieszczeniach.
Zobacz więcej na temat:  Monika Suszek technologie architektura starożytność starożytny Rzym starożytny Egipt upały klimatyzacja

"Ludzie". Cały czas byłam kimś, kto wystaje, nie pasuje – mówi Joanna Talewicz

Gościnią programu była Joanna Talewicz, antropolożka kultury z doktoratem, prezeska Fundacji w Stronę Dialogu, nazywana też "panią Joanną od Romów". W rozmowie to, co zawodowo i życiowo zajmuje Joannę Talewicz, przenikało się z tym, co dotyczy jej bardzo osobistych, rodzinnych przeżyć. A tych rzeczy jest bardzo dużo.
Zobacz więcej na temat:  Cyganie Romowie Oświęcim historia Polski Agnieszka Szydłowska Jerzy Ficowski