Polskie Radio
Section05
Trójka

Akcja #TataTeżCzyta, czyli faceci do książek! Jak zachęcić mężczyzn do czytania?

- Trochę jest takich tatusiów, którzy czytają, i to jest świetne. Ale chcielibyśmy, żeby tych tatusiów, ale też wujków, dziadków, starszych braci, ojczymów było więcej. Badania pokazują, że mężczyźni czytają trochę mniej, mniej czytają też dzieciom - mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Do częstszego sięgania po książki ma zachęcić mężczyzn kampania #TataTeżCzyta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus książki lektury literatura czytelnictwo rodzice społeczeństwo

Późna diagnoza ADHD. Codzienność osoby neuroatypowej opisana w książce Anety Korycińskiej

- W pewnym momencie psychiatra postanowił mi zrobić testy. Okazało się, że jestem osobą neuroatypową. Moja historia nie jest jedyną, głównie dotyczy to kobiet w Polsce - opowiada Aneta Korycińska. Polonistka, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka i podcasterka, znana też jako "Baba od polskiego", wydała książkę "Radio w mojej głowie". Opisuje w niej życie osób, u których w późniejszym wieku zdiagnozowano ADHD.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Aneta Korycińska adhd zdrowie zdrowie psychiczne literatura książki

Alergolożka w Trójce: żeby się przygotować na atak alergii, warto śledzić kalendarze pylenia

W Polsce przybywa osób z alergią - zauważyła alergolożka Kaja Pulik. W Programie 3 Polskiego Radia wyjaśniła, że coraz więcej jest osób zarówno z alergicznym nieżytem nosa, jak i z astmą. Według szacunków w Polsce nawet 12 mln osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka alergia alergeny astma Katar Robert Grzędowski wiosna kwiaty drzewa lekarz alergie u dzieci

Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przez ostatnie dni mieliśmy szansę podziwiać zorzę polarną na terenie Polski. Ale to nie jedyna kosmiczna atrakcja, jaka w najbliższych dniach pojawi się ponad nami. Nad Polską lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, teraz wieczorami towarzyszą temu idealne warunki do obserwacji. To oznacza, że czeka nas seria fantastycznych widoków na niebie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Bielecki Robert Grzędowski międzynarodowa stacja kosmiczna obserwacje niebo astronomia kosmos

Jan Ptaszyn Wróblewski. Niezapomniany koncert urodzinowy w Trójce [NDZ., GODZ. 19.05]

Jan Ptaszyn Wróblewski był związany z Polskim Radiem przez ponad pół wieku. Przez cały ten czas prowadził swoje słynne "Trzy kwadranse jazzu", prawdopodobnie najstarszą na świecie audycję radiową poświęconą temu gatunkowi muzyki. Nic więc dziwnego, że przy różnych okazjach tutaj także koncertował. Szczególnym wydarzeniem był koncert, który odbył się w marcu 2016 roku, z okazji 80. urodzin tego wspaniałego jazzmana. Trójka przypomni to niezwykłe wydarzenie w niedzielę, 19 maja o godz. 19.05.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski MUZYKA Trójka Koncerty w Trójce Studio im. Agnieszki Osieckiej Henryk Miśkiewicz Robert Majewski Wojciech Niedziela Sławomir Kurkiewicz Dorota Miśkiewicz Andrzej Dąbrowski Old Timers

Psycholożka w "Klubie Trójki": Autyzm to nie inność. Autyzm to cecha mniejszościowa

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, a jego spektrum cech i objawów jest bardzo szerokie. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" wysłuchaliśmy reportażu pt. "Przyjaciel A." autorstwa Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin) oraz porozmawialiśmy z jego autorką. Gościnią wydania była także psycholożka i terapeutka Małgorzata Jonczy-Adamska.  
Zobacz więcej na temat:  spektrum autyzmu zdrowie tolerancja akceptacja reportaż Klub Trójki Anna Dudzińska Katarzyna Michalak Trójka Lublin Małgorzata Jończy-Adamska dzieci

Sikorski odpowiada na krytykę Izraela. "Głos zgodny z polską polityką"

- Głos Polski w ONZ był zgodny z naszą polityką uznawania państwowości Palestyny, którą prowadzimy od ponad trzech dekad. To nie był głos przeciwko Izraelowi - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Radosław Sikorski Renata Grochal POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Izrael ONZ Palestyna

Wyprawa po polskich rzekach i dla rzeki. "Przynoszę Ci dzikość" na Millenium Docs Against Gravity

Trwa festiwal Millenium Docs Against Gravity, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Ryszard Jaźwiński z uwagą ogląda kolejne projekcje i tym razem zaprasza na rozmowę z reżyserką filmu o niezwykłej, poruszającej wyprawie po polskich rzekach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Millennium Docs Against Gravity 2024 festiwal filmowy Warszawa Odra Wrocław Ryszard Jaźwiński Trójka ekologia film dokumentalny przyroda natura katastrofa ekologiczna

Wielowymiarowe ujęcie tematu "maszyna a człowiek", czyli co nas czeka na Copernicus Festival

Krakowski Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku organizatorzy imprezy skupili się na haśle "maszyna". Tym razem przedstawią rozwój technologii, ale także i to, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata oraz samych siebie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia sztuczna inteligencja Copernicus Festival Kraków maszyny technologie Tomasz Żąda Trójka

"Dookoła świata". Polscy artyści jazzowi koncertują na czterech kontynentach!

Inicjatywa "Jazz Po Polsku" działa od  2012 roku. Teraz, w ramach projektu "Dookoła Świata", w ciągu trzech najbliższych lat polscy artyści młodego pokolenia odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów. Część wydarzeń już za nimi; według planów, organizatorzy chcą wystąpić na czterech kontynentach. W tym roku odwiedzą jeszcze Chiny, Egipt, Japonię, Litwę i Mołdawię.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda Jazz Jakub Krzeszowski Michał Ciesielski muzyka współczesna Jazz Po Polsku

Zrozumieć śpiew ptaków. O tajemnicach, jakie kryją odgłosy naszych skrzydlatych przyjaciół

Ćwierkot wróbli i skowronków, charakterystyczne dźwięki wydawane przez kukułki czy pianie koguta - ptasie rozmowy słyszymy regularnie za oknem i znamy z wiersza Juliana Tuwima. Czego dotyczą rozmowy naszych skrzydlatych przyjaciół? Tego wciąż nie wiemy. Ich odszyfrowaniem zajmuje się bioakustyka, czyli nauka o znaczeniu dźwięku w życiu zwierząt. Co do tej pory udało się ustalić badaczom?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz zwierzęta ptaki ornitologia dźwięki natura przyroda

Koniec z zaglądaniem w okna sąsiadom? Prawo budowlane ma być bardziej ludzkie

Nowe przepisy w prawie budowlanym mają uregulować odległość od granicy działki do fundamentów, by unikać sytuacji, w których ludzie nie mają dostępu do światła czy też widzą sąsiadów z naprzeciwka jak na dłoni. Zwiększenie odległości między budynkami cieszy mieszkańców, ale nie wzbudza entuzjazmu deweloperów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Mikołaj Kołacz budownictwo prawo deweloper prywatność