Polskie Radio
Section05

Trójka

Pamięć wybiórcza - co chcemy pamiętać jako narody? Audycja Pauliny Wilk

Zaglądamy w zakamarki zbiorowej pamięci - tej, którą pielęgnujemy i tej, którą wolimy przemilczeć. Co decyduje o tym, które wydarzenia trafiają do narodowej narracji, a które zostają zapomniane? Z jakimi ciemnymi rozdziałami naszej historii wciąż się nie zmierzyliśmy? Goście: Joanna Czeczot, autorka książki “Cisza nad stepem. Kazachstan i pamięć o Rosji”, prof. Piotr Kwiatkowski, socjolog z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat: 

Agnieszka Rabenda-Ozimek - prawne aspekty tworzenia gier

Warto czytać umowy i regulaminy. Dotyczy to nie tylko firm, ale również użytkowników. Akceptowanie wszystkiego, co otrzymamy może skończyć się utratą danych osobowych. To z kolei może odbić się na naszej kieszeni. Jak odnaleźć się w świecie kruczków prawnych opowiedziała Radkowi Nałęczowi bohaterka audycji - Agnieszka Rabenda-Ozimek, radca prawny oraz prezes Stowarzyszenia Gamedev Lawyers Association.
Zobacz więcej na temat: 

Trójka na NEXT FEST. Zapraszamy nie tylko na audycje z Poznania

NEXT FEST Music Showcase & Conference to wydarzenie, w ramach którego spotykają się wszystkie gałęzie branży muzycznej. Za jego sprawą na trzy dni Poznań staje się miejscem pełnym koncertów, paneli dyskusyjnych i warsztatów. Na 3. edycji NEXT FEST, nie tylko z audycjami plenerowymi, jest również radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  NextFest Poznań Justyna Grabarz Maciej Jankowski MUZYKA Piotr Metz Anna Lalka Małgorzata Jakubowska

Kobiece korzenie muzyki góralskiej

We wtorkowym Klubie Trójki rozmawialiśmy o powrocie do rdzennych polskich tradycji, również tych muzycznych. Ten odcinek "Klubu Trójki" już do odsłuchania na naszej stronie oraz w trójkowych podcastach, a w "Brakującej Połowie Dziejów" poniekąd kontynuacja tego tematu, bo Anna Kowalczyk wyruszy w nim na poszukiwanie kobiecych korzeni muzyki góralskiej. Nie są one wcale tak odległe, jak się okazuje, i mają bardzo konkretne pionierki. Przynajmniej na Podhalu - Bronisławę Dziadoń-Konieczną i jej uczennicę Stanisławę Galinę Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat: 

Ekshumacje na Wołyniu. "Oderwijmy to od dyskusji i polityki"

- Jest tu pewna delikatność sprawy. To nie są po prostu wykopaliska archeologiczne, chociaż one tak trochę wyglądają, to dotyczy emocji osób bliskich, którzy nie zawsze mogą sobie życzyć, aby o procedurze ekshumacji czy przygotowaniach do pochówku informować jako o sprawie publicznej. Zachowujemy delikatność, choć tajemnic tam nie ma - mówił w radowej Trójce Paweł Kowal, szef rządowej Rady do spraw Współpracy z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal POLSKA Wołyń ekshumacja Ukraina Rzeź Wołyńska