Polskie Radio
Section05

Trójka

Kobiece korzenie muzyki góralskiej

We wtorkowym Klubie Trójki rozmawialiśmy o powrocie do rdzennych polskich tradycji, również tych muzycznych. Ten odcinek "Klubu Trójki" już do odsłuchania na naszej stronie oraz w trójkowych podcastach, a w "Brakującej Połowie Dziejów" poniekąd kontynuacja tego tematu, bo Anna Kowalczyk wyruszy w nim na poszukiwanie kobiecych korzeni muzyki góralskiej. Nie są one wcale tak odległe, jak się okazuje, i mają bardzo konkretne pionierki. Przynajmniej na Podhalu - Bronisławę Dziadoń-Konieczną i jej uczennicę Stanisławę Galinę Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat: 

Ekshumacje na Wołyniu. "Oderwijmy to od dyskusji i polityki"

- Jest tu pewna delikatność sprawy. To nie są po prostu wykopaliska archeologiczne, chociaż one tak trochę wyglądają, to dotyczy emocji osób bliskich, którzy nie zawsze mogą sobie życzyć, aby o procedurze ekshumacji czy przygotowaniach do pochówku informować jako o sprawie publicznej. Zachowujemy delikatność, choć tajemnic tam nie ma - mówił w radowej Trójce Paweł Kowal, szef rządowej Rady do spraw Współpracy z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal POLSKA Wołyń ekshumacja Ukraina Rzeź Wołyńska

Anna Bikont o swojej najnowszej książce. Audycja Agnieszki Szydłowskiej

"Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów" to najnowsza książka dziennikarki i reporterki - Anny Bikont. To pierwszy reportaż całościowo opisujący losy polskich ocalałych Żydów i Żydówek w w latach powojennych. Przemilczana historia, która domagała się opowiedzenia. Obraz żydowskiego życia tuż po wojnie jest wciąż słabo znany. Osamotnieni, często przytłoczeni wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać, otoczeni wrogością, nieraz w śmiertelnym niebezpieczeństwie, musieli podjąć nieskończenie trudną decyzję - co dalej? Czy zostać w kraju, gdzie spoczęły prochy ich bliskich, czy opuścić na zawsze ten wielki cmentarz i zacząć od nowa? Czy pielęgnować żydowską tradycję, czy też porzucić tożsamość, która stała się przyczyną tylu cierpień, i skrzętnie ukryć swoje pochodzenie? Jak wejść w to nowe życie, które naznaczyła pustka? Przemilczane historie, które domagały się opowiedzenia.
Zobacz więcej na temat: 

Życie zrównane z ziemią - Palestyńczycy w Gazie. Audycja Michała Matusa

Minęło już dwa i pół roku od brutalnego ataku Hamasu, w którym zginęło 1175 osób i 251 trafiło do niewoli, a Izrael rozpoczął wojnę, w wyniku której zginęło ponad 50 tysięcy Palestyńczyków. Co my w Polsce możemy zrobić dla ludzi, którzy mieszkają Palestynie? Goście: Marek Matusiak - specjalista od spraw Bliskiego Wschodu, zajmujący się kwestiami związanymi z Izraelem w Ośrodku Studiów Wschodnich, Nina Michnik z Polsko-Palestyńskiej Inicjatywy na rzecz Sprawiedliwości Kaktus oraz Janina Ochojska - założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. 
Zobacz więcej na temat: