Polskie Radio
Section05

TYLKO U NAS

TYLKO U NAS "Niepewność i chaos". Polacy na Wyspach boją się Brexitu?

- Parę miesięcy przed datą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, wiadomo, że nic nie wiadomo. Od strony parlamentarnej mamy do czynienia z kompletnym chaosem. Niemniej większość Polaków jest o swoją przyszłość spokojna - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Adrian Wachowiak z portalu Nowy Polski Show, mieszkający w Londynie. Podobnego zdania są inni Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Theresa May Donald Tusk Wielka Brytania

TYLKO U NAS Ukraiński dysydent: po wyborze Wojtyły czuliśmy krach komuny

Kto nie z nami, ten przeciw nam – tak naciskało na mnie KGB podczas przesłuchania. A więc dobrze, będę przeciw wam – powiedziałem. I w ten sposób narodził się świadomy dysydent – tak o swojej decyzji mówi Myrosław Marynowycz, obecnie prorektor Ukraińskiego Uniwerstytetu we Lwowie, współzałożyciel Ukraińskiej Grupy Helsińskiej, skazany w czasach ZSRR na 7 lat łagrów i 5 lat zesłania.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Euromajdan

TYLKO U NAS Przyszłość polityki? "Nie myślimy o sztucznej inteligencji"

Nie ma hubu intelektualnego, który mógłby pomagać rozwijać polskie idee również za granicą, w powijakach jest prognozowanie procesów, takich jak np. znaczenie sztucznej inteligencji w przyszłej polityce zagranicznej. Zaś polscy politycy potrzebują doradców raczej do uzasadniania swoich decyzji, nie do budowania polityk. To niektóre uwagi z Forum Polityki Zagranicznej PISM. Mowa była i tym, że geopolityka bywa często przereklamowana.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Polityka zagraniczna Polski

TYLKO U NAS Ryszard Szurkowski dla PR: moje mięśnie zaczynają pracować

- Jeżeli widzi się poprawę, to można być dobrej myśli. Dziękuję bardzo wszystkim tym, którzy mnie wspierają w tej trudnej chwili. Bardzo to czuję - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Ryszard Szurkowski, który po dramatycznym wypadku walczy o zdrowie. Mistrza świata i medalistę olimpijskiego, który zapisał się w 100-letniej historii polskiego sportu, odwiedziliśmy w dniu szczególnym, 11 listopada.     
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Szurkowski Kolarstwo kolarstwo szosowe

TYLKO U NAS Zamiast Łukaszenki pojechał do Paryża. Jaki jest jego cel?

W Paryżu 11 listopada na obchodach stulecia zakończenia I wojny światowej Białoruś reprezentuje przewodniczący izby wyższej białoruskiego parlamentu Michaił Miasnikowicz, a nie Aleksander Łukaszenka. Wizyta Miasnikowicza trwa od 10 do 12 listopada. Czy Aleksander Łukaszenka wyznaczył mu specjalną misję, i czy możliwe są inne scenariusze  - te kwestie komentował obserwator polityczny z Białorusi, Roman Jakowlewski.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś polityka Aleksander Łukaszenka Michaił Miasnikowicz

TYLKO U NAS W tej sprawie polscy politycy są zgodni. Chodzi o siły USA

Na forum PISM padła ważna deklaracja -  w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich, rząd może liczyć na poparcie szerokiego spektrum sił politycznych w Polsce – stwierdził dyrektor PISM Sławomir Dębski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podczas XVI Forum Polityki Zagranicznej PISM. Przyznał, że ten konsensus wymaga dalszej pracy.
Zobacz więcej na temat:  USA wojsko Polski Instytut Spraw Międzynarodowych NATO Sławomir Dębski Stany Zjednoczone

TYLKO U NAS Dariusz Loranty: prezydent nie powinien iść w całym marszu

- Tłum wokół prezydenta, obok znanych polityków, tworzyć będzie Służba Ochrony Państwa. Będą także snajperzy na dachach, wywiadowcy kryminalni. Nie sądzę, by służby tu zawiodły, jeszcze się to nie zdarzyło - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl nadkomisarz Dariusz Loranty, ekspert ds. bezpieczeństwa, z Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marsz Niepodległości bezpieczeństwo Andrzej Duda Mateusz Morawiecki prezydent premier

TYLKO U NAS "Nie jestem tylko Litwinem, tylko Polakiem". Dziennik Römera

- Dla mnie więc osobiście  zatarg (Polaków i Litwinów) jest tragedią i wszystko, co dolewa oliwy do ognia i jątrzy, boli mnie niewypowiedzianie. Czuję się samotny jak człowiek, którego rasa wyginęła i który sam jeden z niej pozostał, niezrozumiany już przez nikogo –  tak pisał Michał Römer w 1921 roku. Nakładem wydawnictwa KARTA wydano dzienniki tej niezwykłej postaci czasów międzywojnia. Według wydawców dzienników miał w sobie miłość i do Polski, i do Litwy, ale historia zmuszała go do nieprostych i bolesnych decyzji.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Kowno Wilno Lucjan Żeligowski