Polskie Radio
Section05

wojna 2024

Rosjanie boją się Ukraińców. Zmiany na lotniskach w Moskwie

Odwołano ograniczenia lotów, wprowadzone w niedzielę ze względów bezpieczeństwa na trzech moskiewskich lotniskach – Domodiedowo, Wnukowo i Żukowski – poinformowała agencja Reutera, powołując się na Rosawiację, czyli rosyjską agencję transportu lotniczego. Ograniczenia wprowadzono po tym, gdy - według władz rosyjskich - w pobliżu Moskwy zestrzelono pięć ukraińskich dronów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja bezpieczeństwo

NASZ WYWIAD Ukraiński oficer: Rosja szykuje się do agresji przeciw NATO

- Wróg przygotowuje się do dalszych działań w regionie, a wskazuje na to m.in. tworzenie dużych zgrupowań na poziomie sztabowym na zachodzie Rosji - mówił portalowi PolskieRadio24.pl ukraiński płk Serhij Hrabski. Zaznaczył, że zaprzestanie walk na Ukrainie, oznaczałoby przy tak dużej liczbie zmobilizowanych wojsk Rosji, duże zagrożenie dla państw bałtyckich i Polski. Dodał, że pomoc przychodzi za wolno. Sankcje są za słabe, problemem jest np. kupowanie ropy naftowej "z Indii", a de facto z Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja NASZ WYWIAD USA Stany Zjednoczone NATO

NASZ WYWIAD Trójkąt Weimarski a Ukraina. "Putin groził Zachodowi końcem"

 - Delegacja z Polski podczas wizyty w USA na spotkaniach z amerykańskimi politykami przekonywała, jak ważna jest pomoc dla Ukrainy. To dowodzi rozumienia wyzwań i zagrożeń - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko. Wskazał, że głos Trójkąta Weimarskiego jest bardzo ważny także dla Ukrainy. Dodał, że Putin grozi nie tylko Ukrainie, ale także Zachodowi: w ostatnim czasie oznajmił, że elity Zachodu to "wampirzy bal" i czeka je wkrótce "koniec".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja NASZ WYWIAD USA Stany Zjednoczone NATO Trójkąt Weimarski

Szczyt Trójkąta Weimarskiego. W tle spór o Ukrainę

Dziś w Berlinie spotkają się przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego, czyli Niemiec, Francji i Polski. Z inicjatywą wyszedł niemiecki kanclerz Olaf Scholz, który, jak podają niemieckie media, chce załagodzić spór z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem wokół wsparcia militarnego dla Ukrainy. Pomóc ma w tym szef polskiego rządu - Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Donald Tusk Emmanuel Macron Olaf Scholz Trójkąt Weimarski Berlin Francja Niemcy Ukraina wojna na Ukrainie polityka