Polskie Radio
Section05

wojna 2024

NASZ WYWIAD Była rzeczniczka NATO o 24 lutego 2022: byliśmy przygotowani

- To był mroczny dzień, ale NATO było przygotowane - wspomina 24 lutego 2022 roku, czyli rozpoczęcie przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, była rzeczniczka NATO, obecnie ekspertka do spraw bezpieczeństwa i obrony w instytucie badawczym Royal United Services Institute Oana Lungescu. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką po raz pierwszy opowiada, czy Sojusz wierzył, że Ukraina się obroni, a także czy mógł szybciej dozbrajać Kijów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Beata Płomecka wojna na Ukrainie Ukraina Europa

NASZ WYWIAD "Wojna o niepodległość będzie długa, ale zbliża nas do NATO"

- Staramy się robić wszystko co możemy w imię zwycięstwa. Ukraina będzie walczyć niezależnie od tego, kiedy nadejdzie pomoc, i jaka ona będzie, bo rozumiemy, że jeśli przestaniemy stawiać opór, to Ukraina po prostu przestanie istnieć - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl ukraiński politolog, szef kijowskiego Instytutu Polityki Światowej Jewhen Mahda.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś Rosja NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Ukraina skupia się na stabilizacji frontu". Czeka na pomoc

- Ukraina przetrwała jako niepodległe państwo, utrzymaliśmy naszą suwerenność. Część terytorium jest okupowana przez Rosję, ale przez te dwa lata zachowaliśmy ukraińską państwowość - przekazał portalowi polskieradio24.pl Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych. Zaznaczył, że wprawdzie świat zjednoczył się wokół Ukrainy w "koalicji antyputinowskiej", jednak obecnie Kijów nie otrzymuje wystarczającej ilości uzbrojenia.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś Rosja NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Łotewski dyplomata: Rosja może być groźna przez dekady

- Po 10 latach wojny i dwóch po pełnoskalowej inwazji, widzimy przepaść między oczekiwaniami i ciągle zmieniającą się rzeczywistością. Wojna trwa i wydaje się, że bardzo wielu europejskich sojuszników zaczyna teraz zdawać sobie sprawę, że szybko się nie skończy. Tak przynajmniej mówią - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl były łotewski dyplomata Gints Jegermanis, były ambasador w krajach europejskich, pytany o swoje wnioski w związku z drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś Rosja NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Putin przypomina Hitlera w bunkrze w jego ostatnich dniach"

- Aby pomóc Ukrainie, trzeba przyspieszyć produkcję broni i zwiększyć dostawy nowoczesnych systemów uzbrojenia. By wesprzeć flankę NATO, trzeba tworzyć tzw. wysuniętą obronę - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Marcel H. Van Herpen z Cicero Foundation, autor znanych książek o Władimirze Putinie i jego wojnach.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś Rosja NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "W więzieniach w Rosji jest do 15 tys. ukraińskich cywilów"

- W rosyjskich więzieniach przetrzymywanych jest według różnych szacunków od 4,5 do 15 tys. ukraińskich więźniów, także cywilnych. Większość jest pozbawiona wolności bez żadnych formalnych podstaw prawnych - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl działacz Memoriału Siergiej Dawidis, kierownik projektu "Wsparcie Więźniów Politycznych. Memoriał".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś Rosja NASZ WYWIAD Memoriał

NASZ WYWIAD Słowacja i Węgry a wojna w Ukrainie. "Pozornie zgodny duet"

Jak przedstawia się podejście Węgier i Słowacji do wojny w Ukrainie, do Rosji? Przywódcy obu państw deklarują, że są w tej sprawie zgodni. Robert Fico ogłosił, że Bratysława wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy. - Doszedł do władzy dzięki kwestiom wschodnim, sceptycznemu podejściu Słowaków do przekazywania broni Kijowowi - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Ogrodnik (PISM). Jednak Słowacja, w odróżnieniu od Węgier, nie blokuje polityki wschodniej Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś Rosja NASZ WYWIAD Słowacja Węgry

Szefowa KE przylatuje do Warszawy. Spotka się z premierem

Wizytę w Warszawie złożą dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Belgii Alexander De Croo. Belgia przewodniczy w tym półroczu pracom Unii Europejskiej. Spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, a szef belgijskiego rządu także z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zobacz więcej na temat:  Ursula von der Leyen Komisja Europejska UE Unia Europejska POLSKA Donald Tusk premier Krajowy Plan Odbudowy wojna na Ukrainie rolnictwo rolnicy

PROSTO Z BRUKSELI Szef dyplomacji UE apeluje o pilne wsparcie dla Ukrainy

Szef unijnej dyplomacji zaapelował do krajów członkowskich o pilne zwiększenie dostaw amunicji dla Ukrainy. "Nierobienie niczego nie wchodzi w grę" - podkreślił Josep Borrell w liście do ministrów spraw zagranicznych i obrony 27-mki. Widziała go brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja ŚWIAT Kijów żołnierze Beata Płomecka UE Unia Europejska