Polskie Radio
Section05
wybory w Polsce

Wyniki exit poll. PiS wygrywa wybory. Sprawdź, jak głosowano

Znane są pierwsze przybliżone wyniki wyborów exit poll Ipsos publikowane tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Według wstępnych wyników sondażowych PiS wygrało wybory parlamentarne - uzyskało 36,8 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która otrzymała 31,6 proc. głosów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory parlamentarne wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska PSL Konfederacja wybory 2023

Exit poll: Prawo i Sprawiedliwość zwycięża w wyborach parlamentarnych. Rekordowa frekwencja

Znane są przybliżone wyniki wyborów exit poll publikowane tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Według wstępnych wyników sondażowych PiS wygrało wybory parlamentarne - uzyskało 36,8 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która otrzymała 31,6 proc. Prognozowana frekwencja wyniosła 72,9 proc., co byłoby rekordem w historii parlamentaryzmu III RP. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory 2023 wybory w Polsce RELACJA

"Liczne przypadki pytań o wydawanie kart referendalnych". Sobolewski o informacjach od mężów zaufania

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że ze strony mężów zaufania oraz osób biorących udział w wyborach i referendum, napływają sygnały o łamaniu ciszy wyborczej przez niektóre komisje. Chodzi o powtarzające się pytania do głosujących dotyczące tego czy chcą pobrać kartę referendalną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wybory w Polsce

PKW: niewłaściwe jest zadawanie pytania czy wyborca chce kartę do referendum, do Sejmu czy do Senatu

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że niewłaściwe jest zadawanie pytania przez komisję, czy wyborca chce kartę do referendum, do Sejmu czy do Senatu. Jednocześnie podczas pierwszej niedzielnej konferencji prasowej podkreślono do godz. 6 rano w niedzielę odnotowano 144 przypadki wykroczeń, zarówno z kodeksu wykroczeń, jak i z kodeksu wyborczego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza

Od średniowiecza do współczesności. Historia polskiego sejmu

Przez długie lata za datę powstania Sejmu uznawano rok 1493, gdy odbył się pierwszy dwuizbowy sejm walny. Według ustaleń historyka prof. Wacława Uruszczaka tego typu zjazd miał miejsce już 25 lat wcześniej, czyli w 1468 roku. Tak czy inaczej kształtowanie się instytucji sejmu, która towarzyszy nam do dziś, było długim procesem historycznym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Sejm parlament w Polsce średniowiecze monarchia demokracja konstytucja konstytucja 3 maja II RP PRL transformacja ustrojowa wybory w Polsce wybory parlamentarne