Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Śmiejący się pies". Czyta Marcin Hycnar. Odc. 12 (ostatni)

Nowa powieść Krzysztofa Vargi "Śmiejący się pies". Pół żartem i pół serio. Po stronie żartu jest tytułowy pies Ziutek o melancholijnym spojrzeniu, ale zawsze uśmiechnięty (jamnik?). Po stronie "serio" jesteśmy my, bo myśli nasze są niestety nie najweselsze. Popadamy w rozmaite uzależnienia, w depresje, zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy bez winy i że jesteśmy, nawet najbardziej przytomni i aktywni, bezsilni…
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Сходознавець: Через внутрішні поділи опозиції до падіння Ердогана ще дуже далеко

Про масові протести в Туреччині на підтримку арештованого мера Стамбулу Екрема Імамоглу та вагомість курдського питання у турецькій політиці - розмова з політологом Вітольдем Репетовичем (Академія військового мистецтва у Варшаві), автором книжок «Мене звуть Курдистан», «Аллах Акбар. Війна та мир в Іраку»  
Zobacz więcej na temat:  Туреччина

Jak wyrwać się z syndromu uzależnienia i ruszyć do przodu?

Szacuje się, że w Polsce 12 mln osób jest współuzależnionych. Wśród nich najwięcej jest kobiet – matek, żon, córek, które podporządkowują swoje życie potrzebom i zachowaniom osoby uzależnionej. Czy da się kontrolować nałóg drugiej osoby? Dlaczego nie warto tego robić i zadbać przede wszystkim o siebie? Gość: Marek Sekielski, producent telewizyjny, producent filmów dokumentalnych i autor książek, w tym książki „WspółuzależniONE”
Zobacz więcej na temat: 

Co masz po przodkach?

Co kryją rodzinne albumy i szuflady biurek? Jak to, co zrobiła Twoja babka albo co mówiła Twoja matka wpływa na to, kim dzisiaj jesteś? Jakie były/są tematy tabu? Czy od przeszłości można się uwolnić? GOŚCIE: - Katarzyna Droga, profil „Sekrety przodków” spotkania autorskie, dziennikarka, autorka książki „Sekrety przodków czyli jakie znaczenia ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem?" - Marta Szarejko, autorka książki „Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?” <span style="font-size: 11.0pt; font-family: 'Calibri',sans-ser
Zobacz więcej na temat: 

"Ten dzień"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Reportaż z okazji 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Dziennikarze i artyści wspominają emocje i refleksje towarzyszące tamtym dniom. Opowiadają o intensywnych dniach, wypełnionych modlitwą, smutkiem i refleksją. Ich relacje przywołują obrazy tysięcy wiernych zgromadzonych przed Bazyliką Świętego Piotra, którzy czuwali przy grobie Papieża, dzieląc się swoimi osobistymi historiami i emocjami. Wśród wspomnień pojawiają się także osobiste refleksje na temat wpływu Jana Pawła II na ich życie zawodowe i duchowe. Reportaż powstał przy współpracy z Alicją Głów, Aleksandrą Łapkiewicz i Pawłem Pawlicą
Zobacz więcej na temat: 

Czy mamy się bać pryszczycy?

Choć pryszczyca pojawiła się na Słowacji i na Węgrzech, do tej pory nie stwierdzono obecności ognisk tej choroby w Polsce. Ale - w związku z wystąpieniem tej choroby u naszych sąsiadów - mają być zaostrzone kontrole transportów mięsa oraz zwierząt na granicy z Niemcami, Czechami i ze Słowacją. Czy mamy się czego bać? Czy ta choroba jest groźna dla ludzi? Jak duża jest szansa zarażenia się człowieka? Ci, którzy jedzą mięso, muszą być teraz jakoś bardziej ostrożni? Gość: dr Paweł Jakubowski, specjalista chorób zakaźnych. 
Zobacz więcej na temat: 

Anna Dudzińska i jej ukryte w reportażach ludzkie historie

Agnieszka Szydłowska rozmawia z naszą redakcyjną koleżanką - Anną Dudzińską, wielokrotnie nagradzaną i uznaną reportażystkę, zdobywczynię między innymi nagrody Grand Press czy Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ania do 2021 roku była przez ponad 25 lat związana z Radiem Katowice, a dziś tworzy reportaże dla Trzeciego Programu. Przez tyle lat tworzenia swoich materiałów poznała wiele niezwykłych osób i historii - tematów do rozmowy z pewnością więc nie zabraknie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka

NIMBY, czyli "Nie na moim podwórku"

Rozmawialiśmy o zjawisku znanym pod angielskim akronimem NIMBY (Not In My Back Yard - w wolnym tłumaczeniu "Nie na moim podwórku"). To pejoratywne określenie postawy i aktywizmu osób, które wyrażają swój sprzeciw wobec pewnych inwestycji w swoim najbliższym sąsiedztwie, choć nie zaprzeczają, że są one potrzebne w ogóle. Są więc za ich powstaniem, ale w zupełnie innym miejscu, z dala od ich domostw. W studiu Trójki Michał Matus gościł specjalistę od rozwiązywania konfliktów Roberta Bocha, dr Marię Bednarek-Szczepańską z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Katarzynę Lisiecką - dyrektorkę Praskiego Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT.
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Anioły miłosierdzia. Hospicjum to nie umieranie - to życie

Hospicjum z greckiego oznacza okrywanie płaszczem potrzebujących pomocy, słabszych, chorych. My udowadniamy, że typowe skojarzenie "hospicjum to umieralnia"- jest nieprawdą. Wyruszamy w podróż do jedynego na Litwie hospicjum dla dzieci i dla dorosłych. O tym czy zdarzają się w nim również historie miłosne i szczęśliwe zakończenia oraz o medycznych aspektach placówek hospicyjnych opowiada Grzegorz Kiciński.  Opowiadamy o pięknych historiach miłosnych i dzieciach, które odpowiednio zaopiekowane wracają do domów. W kolejnym odcinku "OnkoStory" gościem był jest Grzegorz Kiciński, dyrektor fundacji działającej przy jedynym na Litwie hospicjum dla dzieci i dorosłych założonym w Wilnie przez siostrę Michaelę Rak ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Trzeciakiewicz

Komentarze z Polski: kolejna wojskowa umowa Polski z USA oraz szacowanie szans na pokój w Ukrainie

Dziś w programie powiemy o polsko-amerykańskiej umowie na dostawę wsparcia logistycznego dla systemu Patriot; wspomnimy także zmarłego dokładnie 20 lat temu Jana Pawła II; sprawdzimy również jakie skarby archeologiczne udaje się odnaleźć przy okazji odbudowy Pałacu Saskiego, a na koniec gość programu skomentuje toczące się negocjacje między amerykanami, Rosją i Ukrainą. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: