Polskie Radio
Section05
wyłączenie banerów

Беларуская служба Польскага радыё 15-05-2024 , 15:30

Сёння ў праграме: выпуск навін і агляд польскіх СМІ, сярод тэм -  з’явіўся новы від кляшчоў; у Музеі Берлінскага муру пачне працу выстава артэфактаў беларускіх палітзняволеных жанчын; агляд падзей культуры – Варшава рыхтуецца да “Ночы музеяў”
Zobacz więcej na temat: 

Dzieciaki kochają zwierzaki - 05 - świnka morska. Nie lubi być sama

To nie są typowe kanapowce. Mają swój świat, w którym nie wyobrażają sobie życia bez przyjaciela tego samego gatunku. Nie znaczy to jednak, że nie można się z nią zaprzyjaźnić, nauczyć kilku sztuczek, a może nawet korzystania z kuwety. To nie łatwe, ale przy odrobinie cierpliwości - do zrobienia. A jakiej opieki potrzebuje świnka na co dzień, jak zadbać o jej zdrowie i dobry humor? O tym opowiedziała Jolanta Gawęda ze Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim, które nie tylko ratuje stare i chore kawie, ale również szuka dla nich dobrych domów. Do wysłuchania zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat: 

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Nazwy kwiatów wiosennych

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem nazwach kwiatów wiosennych. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

"Bez lukru". Prawda i fikcja w komedii o powstaniu ulubionej przekąski Amerykanów

Tematem filmu jest rywalizacja dwóch prawdziwych wielkich koncernów spożywczych – Kellog’s i Post – która osiąga swój punkt krytyczny w postaci wyścigu o stworzenie nowego produktu – słodkiego ciastka śniadaniowego. Cała produkcja jest skrzyżowaniem najdłuższej reklamy płatków w historii z listem miłosnym Jerry’ego Seinfelda do lat dzieciństwa, które w jego przypadku przypadły na początek lat 60., czas kiedy rozkręcona amerykańska gospodarka pozwoliła na niewyobrażalną dla reszty świata konsumpcję, a jednocześnie cisza przed burzą rewolucji obyczajowej roku 1968. A mimo to sporo z tego, co widzimy na ekranie, wydarzyło się naprawdę.
Zobacz więcej na temat: 

Niewytłumaczalny

15 maja 1834 r. anonimowy autor w czasopiśmie „Revue Musicale” zwrócił uwagę na pozycję, jaką zajmował Chopin w tych latach w Paryżu, będąc kompozytorem i pianistą. Napisał wówczas: „[...] utorował sobie nową drogę i od pierwszego momentu swojego wyjścia na scenę, zarówno przez swoją grę fortepianową, jak i przez swoje kompozycje na ten instrument, zajął stanowisko tak wysokie, że dla większości stał się niewytłumaczalnym fenomenem [...]”. Większość krytyków była do polskiego kompozytora usposobiona przychylnie, podkreślając, że „miał wyjątkowe szczęście”, przyciągając swą działalnością uwagę „nie tylko pianistów, ale także ogółu muzyków”. Nie wszystkim jednak muzyka polskiego kompozytora podobała się. W artykule z „Revue Musicale” pojawiło się dość kontrowersyjne stwierdzenie, oparte jednak na wnikliwej analizie pojawiających się w prasie recenzji, autorstwa znanych i cenionych krytyków: „Utwory jego albo wywołują dwuznaczne uśmieszki i są traktowane lekceważąco, albo też budzą zdumienie i wywołują fale zachwytu bez granic”. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

Беларуская служба Польскага радыё 14-05-2024 , 15:30

У перадачы: — Недахопы ў Памежнай службе; Трэба быць падрыхтаваным на расійскія дыверсіі ў Еўропе; Ці праз Allegro купім алкаголь?   —  «Дом творцаў» у Варшаве, у якім могуць працаваць, а па неабходнасці і жыць, артысты з Беларусі, вумушаны пераехаць.   —  у выніку закрыцця пераходаў у Баброўніках і Кузьніцы страты пацярпелі польскія прадпрымальнікі. Урад абяцае кампенсацыі.    
Zobacz więcej na temat: