Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Omówienie 44. Warszawskich Spotkań Teatralnych i nowe kierownictwo Teatru Dramatycznego w Warszawie

W tym roku mimo braku kierownictwa (które już jest od 10.06, kiedy to został przedstawiony Wojciech Faruga jako przyszły dyrektor Teatru Dramatycznego) udało się zorganizować kolejną (44.) edycję WST, jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce. Opowiemy, które naszym zdaniem spektakle były najciekawsze, które nas zadziwiły, a które naszym zdaniem nie zasługują, by znaleźć wśród przedstawień najważniejszych na polskiej scenie teatralnej (teatralne kontrowersje).
Zobacz więcej na temat: 

„Nieregularne takty”

18 czerwca 1837 r. Hector Berlioz w swych „Chronique de Paris”, napisał: „Mieliśmy rzadką przyjemność usłyszenia Chopina”. Z zachwytem podkreślał „znakomitą organizację, zręczność manualną i bogactwo inwencji” kompozytora, określając go mianem jednego z najbardziej znaczących artystów epoki. Twierdził, że „jeśli jego nazwisko nie jest tak znane, jak nazwisko Liszta czy Thalberga, to nie ze względu na jego poziom, ale ze względu na specyficzną naturę jego talentu”. Według Berlioza osobowość Chopina nie poruszała tłumów. Kompozytor cenił sobie spokój, uwagę skromnego, ale przyjaznego grona słuchaczy, przedkładając to nad głośne oklaski. „Porywał,wzruszał swą wrażliwością i naturalnym wdziękiem, zadziwiał przebłyskami fantazji” – pisał Berlioz, a jako znakomity kompozytor–symfonik, zwracał uwagę na „bogactwo doskonałej chopinowskiej innowacji harmonicznej”. Przestrzegał jednak przed częstym stosowaniem „alteracji tempa”, zachęcając Chopina do „zachowania nieco więcej regularności w takcie”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

REDAKCJA POLSKA Aktualności 17 czerwca godz. 22:00

Dziś w programie: podsumowanie ustaleń konferencji pokojowej w Szwajcarii w sprawie Ukrainy; przeniesiemy się też do Gniezna, gdzie podpisano list intencyjny w sprawie współpracy samorządów i archidiecezji gnieźnieńskiej przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II; zaprosimy też państwa do Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie trafiło niemal 90 prac Władysława Hasiora; na koniec goście programu opowiedzą o Filmie, który prezentuje historię fałszowania zbrodni katyńskiej w Rosji i ludzi, którzy sprzeciwili się temu kłamstwu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: 

Powrót po latach komedii Jerzego Dobrowolskiego i Stanisława Tyma

Powrót po latach komedii Jerzego Dobrowolskiego i Stanisława Tyma, którą ze względów cenzuralnych po raz pierwszy udało się wystawić dopiero po zwycięstwie "Solidarności", jesienią 1980 r. w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Rzecz dzieje się w redakcji gazety "Płonąca żagiew" niby w Rumunii, ale tak naprawdę wszędzie i nigdzie. Akcja osadzona jest w latach 70, ale mechanizmy działania, myślenia i zachowań mediów publicznych i z całego PRL‐u, i z lat ostatnich gdy także mieliśmy do czynienia ze specyficzną cenzura i cezurą zarazem są widoczne jak na dłoni.
Zobacz więcej na temat: 

Беларуская служба Польскага радыё 17-06-2024 , 15:30

У перадачы: - Знікла беларуска, якую ў Польшчы асудзілі за дзейнасць для расійскай выведкі; - Войскі тэрытарыяльнай абароны Польшчы пашыраюць свае кампетэнцыі; - Ныркі астранаўтаў могуць разбурыць мары навукоўцаў аб місіі на Марс; - У апошнія выходныя ў Варшаве прайшло вялікае свята навукі - на нацыянальным стадыёне адбыўся навуковы Пікнік польскага радыё і Цэнтра навукі "Капернік". - Арменія мае намер выйсці з АДКБ.
Zobacz więcej na temat: