Angelika Szymańska odpadła w 2. rundzie turnieju judo. Z trenerką Polki Anetą Szczepańską rozmawiał Krzysztof Kuzak Zobacz więcej na temat:
Tenisistka stołowa Natalia Bajor awansowała do 1/8 finału. "Trochę ukradła mi czwartego seta" Zobacz więcej na temat:
Psychologia za kółkiem - co wkurza Cię na drodze? Czy Polacy potrafią jeździć? Czy rywalizację na linii kierowcy - rowerzyści można przekuć na wzajemny szacunek? Czy kierowcy, piesi i rowerzyści to naprawdę różne plemiona? Jakie cechy powinien mieć dobry kierowca? Jak ważna jest uważność? Goście - Dorota Olszewska, Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, ratownik medyczny Marcin Borkoś Borkowski, Weronika Kwapisz, motocyklistka i Witold Świtkiewicz, psycholog, terapeuta, Psychologiczna Przestrzeń. Zobacz więcej na temat:
Julia Szeremeta: w boksie kobiet nie było medalu. chcę napisać historię i go przywieżć Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 30.07.2024 Unia Europejska domaga się ujawnienia prawdziwych wyników wyborów w Wenezueli. Dotychczasowy prezydent Nicolas Maduro ogłosił swoje zwycięstwo, czemu zaprzecza opozycja. Wspólnota wezwała komisję wyborczą do dostępu do protokołów głosowań. Przygotowali: M. Skajewska, K. Grzesiowski, H. Szrubarz. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Rozmowy z Ekspertami - 24 - Fotografia porodowa, czyli czy warto uwieczniać intymne chwile? Chociaż przy każdym porodzie w torbie spakowany jest zwykle aparat, a na szpitalnym stoliku leżą telefony, to rodzice sięgają po nie najczęściej wtedy kiedy opadną już największe emocje. Prawdą jest też to, że na tę najpiękniejszą chwilę tata też nie chce patrzeć przez wizjer w aparacie. Stąd pojawiła się potrzeba aby uwieczniać te chwile dzięki specjalistom, jaką jest m.in. Ania Wibig, która była gościem "Strefy Rodzica". Zobacz więcej na temat:
Ucho widzi - 04 - Cukiernia Czym zajmują się piekarze ciastowi, stołowi i piecowi? Co leżakuje w cukierni? Jakie kształty i nadzienia mogą mieć pączki? Ucho widzi, a łapacz dźwięków czuwa. Dla Was znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania. Posłuchaj podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
Osładzana porażka 30 lipca 1840 r. Fryderyk Chopin wystosował list do Józefa Elsnera, przedstawiając stanowisko wydawcy Maurice'a Schlesingera, w sprawie opublikowania jego „Oratorium Passio D-N. Jesu Christi Seu Triumphus Evangelii”. Prowadził długie rozmowy ze Schlesingerem, pragnąc przekonać go do nowego dzieła swego nauczyciela. „Najukochańszy Panie Elsner! – pisał Fryderyk – nie będę filozoficznych uwag robił nad żydostwem, ale muszę go obronić trochę, bo istotnie wielkie dzieła, takie jak np. Pańskie „Oratorium”, dużo nakładu kosztują i nie [są] kupowane, bo prócz Konserwatorium żadne inne etablissement [instytucja] nie egzekwuje podobnych rzeczy. A Konserwatorium żyje tylko dawnymi symfoniami [...]”. Chopin wyraził także żal, że nie dane mu było poznać elsnerowskiego dzieła, „zapewne wyższego nad wszystko, co w tym rodzaju zostało napisane”. Przekonany był również, że będzie mógł wysłuchać tej kompozycji „w Kolonii, Moguncji, Düsseldorfie albo w Lipsku, gdzie co rok muzykalne festyny i tylko podobnym utworom poświęcone dają”. (md) Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: działania na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczobuta i wystawa "63 dni wolności" W audycji: polska dyplomacja prowadzi działania na rzecz uwolnienia działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz jest przetrzymywany za kratami od 2021 roku. Sąd w Grodnie skazał go na 8 lat pozbawienia wolności za rzekome„podżeganie do nienawiści” i „rehabilitację nazizmu". Otwarcie wystawy "63 dni wolności" i towarzysząca mu konferencja, z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Tegoroczne lato upływa pod znakiem sukcesów polskich artystów, którzy reprezentują Polskę na prestiżowych festiwalach i scenach całego świata. Pod auspicjami IAM odbywają się ciekawe inicjatywy w wielu krajach, które są niezwykłą prezentacją polskiej kultury. Gościem jest dr Tomasz Łabuszewski z IPN, z którym rozmawiamy o komiksie przygotowanym na 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Zobacz więcej na temat:
Festiwal Re:tradycja – sierpień, Lublin i Jarmark Jagielloński! Re:tradycja zawiera w sobie ideę łączenia czasów, światów i funkcji. To odpowiedź współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy i z którego bogactwa czerpiemy. Nie inaczej będzie i w tym roku, o czym opowiada dyrektorka festiwalu Karolina Waszczuk. Zobacz więcej na temat:
УСПР: Люблінський Пласт і цикл зустрічей знайомства з Україною. 100-річчя введення в обіг польського злотого — 29.07.2024 Zobacz więcej na temat:
Grzegorz Hedwig z najlepszym rezultatem w karierze. "Półfinał wycisnął ze mnie sto procent" Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: Ukraina pracuje nad planem pokojowym i udział drużyny uchodźców w Igrzyskach W audycji: do końca listopada Ukraina opracuje plan działania na rzecz osiągnięcia pokoju - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Kijów ma rozpocząć szczegółowe rozmowy z odpowiednimi krajami w kwestiach integralności terytorialnej. Ukraiński prezydent podkreślił, że nie może reagować na wezwania do zawieszenia broni, dopóki Rosja będzie okupować terytorium jego kraju. Thulasendrapuram to wioska w Indiach oddalona od Waszyngtonu blisko 14 tysięcy kilometrów. Ostatnio jej mieszkańcy zaangażowali się w amerykańską kampanię przed wyborami prezydenckim. Zorganizowano modły za Kamalę Harris. Powodem są jej korzenie. Jej dziadek urodził się w tej indyjskiej wiosce. Udział drużyny uchodźców w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu jest okazją do zwrócenia uwagi na poważne kryzysy związane z przesiedleniami, w tym z konfliktem w Sudanie, oraz wyzwania stojące przed uchodźcami w krajach przyjmujących. Gościem magazynu jest Piotr Głogowski z Muzeum Warszawy, kurator wystawy i albumu „Sylwester "Kris" Braun. Fotograf od powstania”. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио: новости, обзор печати, презентация польской культуры за рубежом, ул. Тломацке в Варшаве, место польско-еврейской истории 1. Новости. 2. Обзор печати. 3. Институт Адама Мицкевича подготовил масштабную презентацию польской культуры за рубежом. 4. Добро пожаловать в Польшу: на ул. Тломацке в Варшаве - место польско-еврейской истории. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио: новости, обзор печати, спортсмены из Росии и Беларуси не соблюдают принципа нейтралитета на Олимпиаде, 2-я годовщина теракта РФ в Еленовке. 1. Новости. 2. Обзор печати. 3. Тема дня: Олимпийские игры в Париже. Споры вокруг участия спортсменов из России и Беларуси. 4. Мир как на ладони: Вторая годовщина теракта РФ в лагере для украинских военнопленных Еленовке. Zobacz więcej na temat: