Jakie odbiorniki cyfrowe są dostępne? Na rynku europejskim jest w sprzedaży szeroka gama urządzeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb słuchaczy. Niektóre są wyposażone w stacje dokujące dla urządzeń przenośnych, tuner internetowy, możliwości nagrywania programów oraz wiele innych opcji. Użytkownicy smartfonów mogą dokupić moduł, który pozwala telefonem odbierać cyfrowy sygnał radiowy. Zobacz więcej na temat:
Ile kosztuje odbiornik DAB+? Najtańszy odbiornik można zakupić za niewiele ponad 100 złotych. Ceny urządzeń uzależnione są od klasy odbiorników, rozmiaru i oferowanych funkcji dodatkowych. Zobacz więcej na temat:
Czy słuchacze zostaną zmuszeni do zakupu cyfrowych odbiorników? Nie. Sygnał analogowy nadal będzie emitowany. W najbliższych latach nie przewiduje się wyłączenia radia analogowego (switch-off), jak w przypadku telewizji. Zobacz więcej na temat:
Czy cyfryzacja radiofonii to zdarzenienie jednorazowe? Wdrażanie technologii DAB+ nie jest działaniem jednorazowym, lecz procesem. Będzie wprowadzana stopniowo, dopóki nie obejmie zasięgiem całego kraju. Słuchacze nie zostaną z dnia na dzień pozbawieni dostępu do ulubionych audycji, wręcz przeciwnie – otrzymają odbierane programy w lepszej jakości, a oprócz nich dodatkowo wiele nowych kanałów. Zobacz więcej na temat:
Czy DAB+ funkcjonuje w innych krajach? Stała emisja w technologii DAB+ objęła już następujące kraje europejskie: Belgię, Czechy, Danię, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Maltę, Monako, Niemcy, Norwegię, Szwajcarię, Szwecję, Wielką Brytanię, Włochy. Wiele z nich z powodzeniem wdraża nadawanie cyfrowe i korzysta z jego dobrodziejstw. Zapraszamy do sekcji DAB+ w innych krajach . Zobacz więcej na temat:
Po co radio cyfrowe, skoro można nadawać przez Internet? Internet nie zapewnia pełnego pokrycia kraju, na wielu obszarach jego przepustowość nie jest zadawalająca. No i jest medium płatnym. Powinnością radia publicznego jest możliwie najszersze dotarcie do słuchaczy z ofertą najwyższej jakości. Zapewni to przejście na powszechnie dostępne nadawanie cyfrowe. Polskie Radio nie zrezygnuje z nadawania w Internecie, w dalszym ciągu będzie rozwijać platformę internetową oraz rozwiązania mobilne. Zobacz więcej na temat:
Dlaczego nie można odbierać radia cyfrowego w telefonie, skoro da się w nim słuchać radia FM? Producenci, nadawcy i operatorzy telekomunikacyjni przygotowują się do wdrożenia technologii odbioru radia cyfrowego w urządzeniach mobilnych. Prototypy są w fazie testowej. Oczekujemy, że na rynku pojawią się telefony wyposażone w odbiorniki DAB+. Polskie Radio przystąpiło do europejskiej kampanii komunikacyjnej Euro-Chip, zachęcającej producentów urządzeń mobilnych do zapewnienia minimalnych wymagań sprzętowych. gwarantujących dostęp zarówno do radia analogowego jak i cyfrowego. Zobacz więcej na temat:
Ile będzie kosztowało uruchomienie usługi cyfrowej w odbiorniku DAB+? Ile kosztuje subskrypcja kanałów nadawanych cyfrowo? Nic. Po zakupie odbiornika, słuchanie programów nie wymaga dodatkowych opłat. Polskie Radio zapewnia dostęp do kanałów cyfrowych w ramach opłat abonamentowych. Zobacz więcej na temat:
Co należy zrobić przy pierwszym uruchomieniu odbiornika cyfrowego? Uruchamiając odbiornik DAB+ po raz pierwszy, należy wybrać przycisk AUTOTUNE, który zlokalizuje wszystkie dostępne stacje w okolicy. W przeciwnym wypadku odbiornik będzie działał na ustawieniach fabrycznych. Z prawej strony wyświetlacza odbiornika pojawi się liczba, która oznacza ilość dostępnych stacji. Operacji dostrojenia nie trzeba powtarzać, o ile nie zmienia się lokalizacji. Zobacz więcej na temat:
Dlaczego pomiędzy radiem analogowym a cyfrowym występuje opóźnienie czasowe? Słuchając tej samej stacji na odbiornikach analogowym i cyfrowym, zauważamy kilkusekundowe opóźnienie sygnału cyfrowego. Wynika to z procesu zamiany formatu sygnału na cyfrowy. Podobnie zjawisko można zaobserwować w programie telewizyjnym, w przypadku przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy. Zobacz więcej na temat:
Czy przez odbiornik DAB+ można odbierać stacje z innych krajów? Nie. W przeciwieństwie do radia internetowego lub satelitarnego, DAB+ korzysta z nadajników naziemnych. Aby odebrać program cyfrowy, należy znaleźć się w zasięgu nadajnika. Zobacz więcej na temat:
Czy można zabrać swój odbiornik DAB+ za granicę i słuchać nadal tych samych stacji? Nie. DAB+ to technologia zależna od położenia geograficznego, oparta na nadajnikach naziemnych. Można słuchać stacji, znajdujących się w zasięgu odbiornika. Zobacz więcej na temat:
Czy za granicą będzie można odbierać na swoim odbiorniku stacje odwiedzanych krajów? Tak. Wszędzie, gdzie korzysta się z technologii DAB+, odbiornik wyszuka stacje będące w pobliżu. Zobacz więcej na temat:
Czy do odbioru radia cyfrowego przyda się radio FM lub telewizor? Nie. Urządzeniem do odbioru radia cyfrowego jest odbiornik cyfrowy DAB+. Zobacz więcej na temat:
Czy w samochodzie potrzebna będzie nowa antena? Tak. Używane do odbioru sygnałów FM prętowe anteny mogą nie odbierać sygnału cyfrowego równie skutecznie, jak anteny przystosowane do odbioru radia cyfrowego. Można zakupić antenę hybrydową, która odbiera zarówno sygnał FM, jak i DAB+, lub zakupić drugą antenę cyfrową i zamontować ją obok anteny analogowej. Zobacz więcej na temat:
Czy w odbiorniku cyfrowym można odbierać lokalne stacje radiowe z innych regionów kraju? Nie. By odebrać program cyfrowy lokalnej stacji należy znaleźć się w obrębie zasięgu jej nadajnika. Zobacz więcej na temat:
Kiedy Polskie Radio rozpoczyna stałą emisję cyfrową? Od 1 października 2013 w technologii DAB+ nadawane są wszystkie programy Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy), a także dotychczas internetowe Polskie Radio 24 oraz zupełnie nowy kanał – Polskie Radio Rytm, o profilu muzycznym. W następnych miesiącach sukcesywnie uruchamiane będą kolejne nowe kanały. Zobacz więcej na temat:
Nie wierzę w literaturę powstałą z literatury – Interesuje mnie rozszerzenie form literackich o nową rzeczywistość: obcy świat innego krajobrazu czy kultury, dawne cywilizacje, które przegrały, związek sztuki z historią (rozmawia Jerzy Mikke, 1972). Zobacz więcej na temat: