Polskie Radio
Section05
wyłączenie banerów

"Jedno życie". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie o Nicholasie Wintonie - "brytyjskim Schindlerze"

Brytyjski aktywista Nicholas Winton (starszego Wintona gra Anthony Hopkins, młodszego - Johnny Flynn) tuż przed II wojną światową zorganizował wywózkę żydowskich dzieci z Pragi. W ten sposób jemu i jego współpracownikom udało się uratować przed Holokaustem 669 żydowskich dzieci. Historia ujrzała światło dzienne ponownie w latach 80., kiedy Winton ponownie spotkał się z uratowanymi dziećmi. 31 maja 2024 na ekrany polskich kin wchodzi film "Jedno życie" opowiadający o wyczynie Nicholasa Wintona. Co jest prawdą, a co fikcją w filmie? Jakie jest największe niedopowiedzenie filmu "Jedno życie"? O tym mówi prof. Piotr Maciej Majewski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, autor m.in. książek "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" oraz "Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw 1939-1945". 
Zobacz więcej na temat: 

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Pytania słuchaczy

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem odpowiadamy na pytania słuchaczy.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Chopin Isadory

29 maja 1920 r. w Grand Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu miał miejsce drugi poranek muzyczny poświęcony życiu i twórczości Fryderyka Chopina, noszący tytuł „Polska heroiczna”. Tematyka pozostałych dwóch skupiała się wokół „Polski tragicznej” oraz „Polski rozmarzonej i radosnej”. Pomysłodawczynią tryptyku była wielka amerykańska tancerka, Isadora Duncan, twórczyni stylu tańca wyzwolonego od akademizmu, baletu klasycznego zainspirowanego sztuką helleńską. Jej choreografie pozostawiały wiele miejsca na improwizacje, ukazujące przede wszystkim piękno naturalnych ruchów ciała ludzkiego. Wykorzystywała muzykę uważaną za „nietaneczną”. W ten sposób powstał „chopinowski tryptyk taneczny”, oparty na dziełach polskiego kompozytora, wykonywanych po mistrzowsku przez znakomitego pianistę Waltera Rummla. Na prapremierze spektaklu Isadora Duncan zachwyciła „nadzwyczajną siłą ekspresji, szlachetną lekkością tańca i pięknem gestów”. Nie mniejszy aplauz wywołała gra Waltera Rummla. (md)
Zobacz więcej na temat: 

REDAKCJA POLSKA Aktualności 28 maja godz. 22:00

Dziś prezentujemy bloki audycji wyborczych do Parlamentu Europejskiego, przygotowane przez komitety wyborcze, zarejestrowane przez PKW, dziś też o założeniach Tarczy Wschód, o próbach zdestabilizowania sytuacji na granicach sąsiednich państw przez Rosję i Białoruś; gościem programu będzie natomiast Maria Dzieduszycka, prezes fundacji im. Zbigniewa Herberta, która powie o tegorocznej nagrodzie fundacji dla chińskiego poety Yang Liana i o obchodach 100. rocznicy urodzin Herberta    
Zobacz więcej na temat: 

Brodka, Margaret i Rosalie. X Damian Sikorski

Babie Lato to muzyczny projekt specjalny trasy festiwalowej Santander Letnie Brzmienia, który pokazuje, jak bardzo różnorodną energię mogą mieć kobiety. Tegoroczna edycja przenosi nas w świat młodości, łobuzerstwa i odważnych brzmień. Ta odsłona projektu należy do jego liderki Brodki oraz zaproszonych przez nią Margaret i Rosalie. Dziewczyny wspólnie nagrały utwór "Błyszczę". W tej piosence spotkały się ich charaktery, temperamenty i inspiracje. 
Zobacz więcej na temat: 

Беларуская служба Польскага радыё 28-05-2024 , 15:30

У перадачы:У Польшчы зменшылася вытворчасць электраэнергіі з вугалю на 20%, Латвія будуе армію дронаў за 20 млн еўра; Польскія баксёркі ламаюць стэрэатыпы, што бокс – гэта не жаночы спорт; Расце рынак раскошы ў Польшчы, якія сектары эканомікі карыстаюць гэтым найбольш
Zobacz więcej na temat: 

Русская служба Польского Радио 28-05-2024, 15:00

В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3 Темы дня: Искусственный интеллект на службе Кремля. Российская дезинформация и манипуляции с угрозой выборов в ЕП. 4. История: Интервью с автором книги «Крестьянки. История наших бабушек» Йоанной Куцель-Фридришак и историком-обществоведом Эвилиной Шпак.
Zobacz więcej na temat: 

"Dziewczynka ze skrzypcami" Jona Fossego w Teatrze Baj

Jon Fosse "Dziewczynka ze skrzypcami" Teatr Baj Warszawa reż. Ewa Piotrowska. Ewa Piotrowska sięgnęła po tekst najważniejszego dzisiaj norweskiego dramatopisarza – Jona Fossego. Dramatopisarza, który słynie głównie ze swojej twórczości dla dorosłych i to ona odnosi sukcesy na europejskich scenach. Polska inscenizacja tekstu tego autora jest jedną z pierwszych, skierowanych do młodego widza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Drugi Paganini

28 maja 1831 r. w liście do rodziny Chopin wiele miejsca poświęcił 25-letniemu czeskiemu skrzypkowi Josefowi Slavikowi, którego poznał w Wiedniu i z którym zaprzyjaźnił się. „Jest to jeden z tutejszych artystów, z którym mam pociechę i z którym mam zażyłość. Grał jak drugi Paganini. […] Żałuję, ach, żałuję, że go Tytus nie poznał” – pisał Fryderyk. W Wiedniu zachwycano się nadzwyczajną techniką i muzykalnością młodego skrzypka, a sławny Franciszek Schubert napisał dla niego jeden ze swych ostatnich utworów Fantazję C-dur na skrzypce i fortepian. Młodzieńcy spotykali się często i chętnie muzykowali. Zapewne nie jeden raz przegrywali Schubertowską Fantazję. Postanowili też skomponować duet w formie wariacji na skrzypce z fortepianem. Wybrali już nawet beethovenowski temat, a Fryderyk rozpoczął „wypłakiwanie adagia”, informując o tym swego przyjaciela, Jasia Matuszyńskiego. Podczas pobytu w Wiedniu Chopinowi zabrakło czasu na zajęcie się duetem, po którym ślad zaginął. Dwa lata później Josef Slavik zmarł przedwcześnie w wieku 27 lat. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

REDAKCJA POLSKA Aktualności 27 maja godz. 22:00

W dzisiejszej audycji przedstawiamy blok audycji przygotowanych przez komitety wyborcze, zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Mówimy o wystawie "Eleven. Creme de la creme zamkowych nabytków - malarstwo", w ramach której można oglądać jedenaście wyjątkowych obrazów zakupionych w ostatnich latach przez Zamek Królewski w Warszawie. Rozmawiamy o możliwym wpływie zbliżających się amerykańskich wyborów prezydenckich na pomoc niesioną Ukrainie. A naszym gościem jest Aneta Kamińska, poetka i tłumaczka poezji ukraińskiej, autorka serii poetyckiej „Pokój z widokiem na wojnę”, opowiadającej o Ukrainie i Ukraińcach po pełnoskalowej inwazji Rosji na ten kraj.
Zobacz więcej na temat: 

REDAKCJA POLSKA Aktualności 27 maja godz. 17:30

W dzisiejszej audycji mówimy o założeniach projektu Tarcza Wschód, czyli systemu fortyfikacji i umocnień, który pozwoli wzmocnić granice z Białorusią i Rosją. Podsumowujemy takżę aktualną sytuacje na ukraińskim froncie. Mówimy o wydarzeniach, które miały miejsce w Gruzji z okazji obchodów Dnia Niepodległości, zorganizowanych zaledwie kilka dni przed nowym głosowaniem nad kontrowersyjną ustawą o "zagranicznych agentach". Naszym gościem jest Maria Dzieduszycka, prezes fundacji im. Zbigniewa Herberta, z którą rozmawiamy o tegorocznej nagrodzie fundacji dla chińskiego poety Yang Liana i o obchodach 100. rocznicy urodzin Herberta.
Zobacz więcej na temat: