Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Wspominamy Olgę Boznańską, polską malarkę światowego formatu

15 kwietnia obchodziliśmy 160. rocznicę urodzin Olgi Boznańskiej - fenomenalnej malarki, niedoścignionej portrecistki. Ale wspominamy ją przez cały rok 2025, bo sejm wybrał ją na jedną z patronek tego roku. O tajemnicy jej geniuszu, ale też mrocznych sekretach jej dzieciństwa rozmawiamy z Sylwią Zientek - koneserką i kolekcjonerką sztuki, a także autorką książek: "Polki na Montparnasie" oraz "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Paulina Łatacz o przeciwdziałaniu samotności wśród osób starszych. Rozmawia Katarzyna Sanocka

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" organizuje wolontariat towarzyszący, dzięki któremu seniorzy mają możliwość spotkać się z drugim człowiekiem. Co roku w okresie Wielkanocy. Organizuje też świąteczne śniadania dla osób starszych. To spotkania, które pokazują, że choć uczestników dzieli, czasami, znacząca różnica wieku, to łączy ich potrzeba bliskości i wspólnoty. O wszystkim odpowiedziała Paulina Łatacz ze Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich".
Zobacz więcej na temat: 

„Trzeba zrezygnować”

17 kwietnia 1842 r. w „Revue et Gazette Musicale de Paris” anonimowy autor podjął próbę „odmalowania stylu muzyki chopinowskiej” i wyjaśnienia w czym tkwi „tajemnica czaru przenikającego najmniejsze nawet kompozycje” polskiego kompozytora. Rozmyślając nad fenomenem chopinowskiego stylu, napisał wówczas: „Trzeba zrezygnować z podania istotnych powodów ich nieodpartego powabu i zadowolić się tym, że się mu ulega. […] Nie unoszą w siódme niebo na skrzydłach ognistego entuzjazmu, lecz wzbudzają czar rozkoszy z odcieniem smutku, słodycz uśmiechu wśród łez, miłe marzycielstwo, które unika gwałtownych wybuchów i przejmuje duszę niekreśloną melancholią”. Według autora artykułu, ta odmienność wrażeń, towarzysząca obcowaniu z chopinowską muzyką, utrudnia zdecydowanie jasne określenie geniuszu Chopina. Pewne jest natomiast, że wszystkie jego dzieła odznaczają się indywidualną cechą: „Jego stylowe zwroty są tylko jemu właściwe i nawet najzręczniejsze naśladownictwo nie zdołało jeszcze wykraść im tego indywidualizmu, który objawia pierwowzór”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Oli Kąkol walka o życie. Audycja Agnieszki Szydłowskiej

Aleksandra Kąkol, na IG znana jako pediatryczka_ola. Na 8 miesięcy przed zakończeniem specjalizacji Ola została zaskoczona diagnozą. Miała trochę ponad 30 lat, uprawiała sport, dbała o zdrowie i nie miała żadnych objawów. Tymczasem rutynowe USG wykryło u niej zaawansowaną chorobę nowotworową. I nagle życie przebiegające według planu zamieniło się w walkę o życie. A do tego walkę z systemem, gdyż szybko okazało się, że w Polsce czeka na nią tylko opieka paliatywna. Na świecie dostępne są jednak metody leczenia tej konkretnej odmiany nowotworu. Historia Oli to opowieść o niezgodzie na zastane, zaufaniu do postępu medycyny, samozaparciu, które pozwoliło jej przejść przez trudne i bardzo drogie leczenie. To także jej książka zatytułowana "Popatrz wciąż żyję". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Komentarze z Polski: polscy studenci w Holandii oraz wspólne cechy języków polskiego, ukraińskiego i białoruskiego

Dziś w programie powiemy o kryzys humanitarnym w Sudanie i szansach na jego zażegnanie; następnie sprawdzimy z czego wynika optymizm niektórych polskich producentów w związku z amerykańsko-chińską wojną celną; porozmawiamy też o polskich  studentach w Holandii i ich planach zawodowych związanych z Polską; na koniec gość programu opowie o zawiłościach językowych oraz tym, co łączy języki polski, białoruski i ukraiński. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: 

Я У ПОЛЬЩІ. Українські волонтери побували у Польщі з Великоднім благодійним проєктом

Благодійний мистецький проєкт «Хресна дорога. Притчі і роздуми» має на меті зібрати кошти на закупівлю великодніх наборів для малозабезпечених українців. Українська команда волонтерів побувала з проєктом у Варшаві та Любліні. Ініціаторка проєкту Заслужена артистка України Галина Баранкевич розповіла подробиці в інтерв’ю Світлані Мялик.
Zobacz więcej na temat:  війна росії проти України волонтерство українці у Польщі Великдень

1,5 procent podatku na organizacje pożytku publicznego - czy to za mało? Audycja Anny Kowalczyk

To ostatnie dni, by przekazać 1,5% podatku i wesprzeć cenioną przez siebie organizację pożytku publicznego. Trzeci sektor skarży się jednak w ostatnim czasie na trudności finansowe, jakich nie doświadczał od lat. Czym są spowodowane i jak im zaradzić porozmawiam z Ewą Kulik Bielińską, wieloletnią dyrektorką Fundacji Batorego, Michałem Braunem dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności i Joanną Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po ludzku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Jak nie stracić pieniędzy w trudnych czasach?

Maciej Samcik, specjalista od finansów osobistych podpowiada w co inwestować w trudnych czasach i zdradza w co sam inwestuje. Czy niepewność na giełdach jest tak duża, że trzeba się już odwrócić od rynków kapitałowych? Gdzie szukać okazji? Przy okazji prowadzący komentują ostatnie decyzje Donalda Trumpa i zastanawiają się, kto mógłby kupić polską część Santandera. Obstawiają również, kiedy spadną stopy procentowe. Słychać opinie, że może to nastąpić już w maju. Na program zapraszają Magdalena Biednik i Rafał Hirsch
Zobacz więcej na temat:  Giełda dolary kredyt mieszkaniowy kredyt inwestycje Donald Trump