Komentarze z Polski: zabiegi MSZ o uwolnienie Andrzeja Poczobuta i otwarcie Domu Polskiego w Paryżu W audycji mówimy, że polska dyplomacja prowadzi działania na rzecz uwolnienia działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz jest przetrzymywany za kratami od 2021 roku. Sąd w Grodnie skazał go na 8 lat pozbawienia wolności za rzekome „podżeganie do nienawiści” i „rehabilitację nazizmu”. Informujemy też, że po raz pierwszy w historii polscy sportowcy, dziennikarze i kibice mają swoje miejsce spotkań podczas igrzysk. W Paryżu otwarty został Dom Polski. W Beskidach rozpoczyna się 61. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Jest to jeden z najstarszych i największych festiwali kultury tradycyjnej i folkloru w Europie. O tym również w magazynie. Gościem jest Anna Skowrońska z Wydawnictwa „Muchomor”, autorka cyklu książek dla dzieci o żywiołach, który mimo wojny został przetłumaczony na język ukraiński i ukazał się właśnie w Kijowie. Zobacz więcej na temat:
Kazachstan w opowieści Wojciecha Góreckiego W kolejnym wydaniu audycji Piotra Pogorzelskiego wybraliśmy się do Azji Centralnej, a konkretnie do Kazachstanu. Gościem był Wojciech Górecki, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich i autor książki "Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie". Zobacz więcej na temat:
Удзел палякаў у аднаўленні знішчанай Украіны; гісторыя беларускіх эмігрантаў 27-07-2024 Сёння ў выпуску: Польскія кампаніі ўдзельнічаюць у частковым аднаўленні знішчанай расіянамі інфраструктуры Украіны; гісторыя аднаго з агентаў, які сачыў за падляскім мастаком Сакратам Яновічам; традыцыная па суботах гісторыя беларускіх эмігрантаў у Польшчы. Zobacz więcej na temat:
Świątek po wygranej w 1. rundzie: byłam w tarapatach, ale podniosłam swój poziom Zobacz więcej na temat:
Facet w formie - co nas boli? Boli gdy wstajesz, ciągnie gdy chodzisz, piecze gdy biegniesz. Co boli faceta? I dlaczego nic z tym nie robimy a po poradę udajemy się dopiero w momencie kiedy nie możemy się ruszać? Razem z fizjoterapeutą Mateuszem Chajęckim zagłębiam temat bólu fizycznego, który dotyka każdego mężczyznę.Co dokładnie może boleć faceta i jak rozpoznać zdrowy oraz niezdrowy ból i jak odróżnić go od sygnałów ostrzegawczych organizmu. Odkryjemy tajemnice fizjoterapii, w tym po co wbijać widelec w Achillesa i czy proces zapalny rzeczywiście pomaga w leczeniu ciała.Zajrzymy do gabinetu fizjoterapeuty oraz wytłumaczy, dlaczego zmysł równowagi jest kluczowy dla naszego zdrowia i jak możemy go poprawić. Ten odcinek jest pełen praktycznych porad i eksperckiej wiedzy, która pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje ciało i zarządzać bólem. Zapraszam Piotr Galus Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 27.07.2024 Komisja Europejska ostrzegła Słowację przed podjęciem kroków prawnych, jeśli rząd w Bratysławie będzie forsował projekt ustawy wymagającej, aby organizacje pozarządowe otrzymujące fundusze z zagranicy większe niż 5 tysięcy euro, określały się jako organizacje „z zagranicznym wsparciem”. Ustawa nazywana jest "ustawą o zagranicznych agentach". Rozmowa z Michałem Rozenbergiem z Uniwersytetu Szczecińskiego. Przygotowali: M. Skajewska, H. Szrubarz. Zobacz więcej na temat:
„Wykradzione” ze „Złodziejki” 27 lipca 1826 r. po popisie w Liceum Warszawskim na zakończenie roku szkolnego, a w przeddzień wyjazdu na wakacje, Fryderyk Chopin wraz ze swym przyjacielem, Wilhelmem Kolbergiem, wybrał się do Teatru Narodowego na „Srokę złodziejkę” Gioacchino Rossiniego. Opera ta bardzo podobała się młodzieńcom, zwłaszcza zaś Wilusiowi. Po powrocie do domu Fryderyk zasiadł do fortepianu i ukończył Poloneza b-moll, któremu nadał tytuł „Les Adieux”. W środkowej części tej kompozycji [trio] wykorzystał motywy melodii z opery Rossiniego [kawatina Gianetta z I aktu]. Przed wyjazdem do sudeckiego uzdrowiska Reinertz [Duszniki-Zdrój], Fryderyk zdążył jeszcze wręczyć Wilusiowi „na pożegnanie” rękopis swego najnowszego Poloneza b-moll, dedykując mu tę kompozycję. Badacze chopinowskiej muzyki krytycznie odnoszą się do Tria z Poloneza b-moll, uznając je za fragment „dość błahy i pusty w pomysłach”. Prawdopodobnie kompozytor naszkicował tę część w ostatniej chwili, chcąc jeszcze przed wyjazdem do kurortu uhonorować swego przyjaciela. (md) Zobacz więcej na temat:
Moment pojawienia się na rzece łodzi z reprezentacją Polski relacjonują w Programie Pierwszym Polskiego Radia Rafał Bała i Cezary Gurjew Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: spotkanie z Polakiem docenionym przez władze Litwy oraz zbiór goździków w Indonezji Dziś w programie przeniesiemy się do Indonezji, gdzie rozpoczął się zbiór goździków. Niegdyś właśnie z powodu goździków Europejczycy chcieli siłą podporządkować sobie tę część archipelagu Wysp Korzennych; następnie powiemy o niepokojących rekordach, ostatni dni były najcieplejsze w najnowszej historii świata; w ramach przygotowań do obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego polecimy państwu album „Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy”, na koniec spotkanie z gościem programu, tym razem będzie to Adam Błaszkiewicz, dyrektor Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Wilnie, który został uhonorowany wysokim litewskim odznaczeniem państwowym. Zapraszamy! Zobacz więcej na temat:
УСПР: Війна дронів в Україні очима польського репортера. Історія української ромки, яка знайшла прихисток у Польщі — 26.07.2024 УСПР: Війна дронів в Україні очима польського репортера. Історія української ромки, яка знайшла прихисток у Польщі — 26.07.2024 Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского радио: новости, компании из РП восстанавливают Украину, поляки на Олимпиаде 1. Новости. 2. Тема дня: Польские компании участвуют в частичном восстановлении разрушенной россиянами инфраструктуры Украины. 3. Польша по итогам недели. 4. Спорт: Поляки на летних Олимпийских играх в Париже. Zobacz więcej na temat:
Pływaczka Katarzyna Wasick w rozmowie z Markiem Soleckim: cieszę się, że igrzyska wracają do Europy Zobacz więcej na temat:
Z prezesem PKOl Radosławem Piesiewiczem po otwarciu Domu Polskiego rozmawiał Artur Dyczewski Zobacz więcej na temat:
Michał Kwiatkowski w rozmowie z Arturem Dyczewskim: bywały trudniejsze kolarskie trasy Zobacz więcej na temat: