Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Беларуская служба Польскага радыё 01-06-2024 , 15:30

Сёння ў перадачы: навіны; агляд польскіх СМІ (між іншым, тэма прысутнасці крыжоў у будынках гарадской адміністрацыі ў Варшаве); 1 чэрвеня – Дзень абароны дзяцей. Яе адаптуюцца ў Польшчы дзеці беларускіх эмігрантаў; госць перадачы – студэнт з Малдовы, які вывучыў беларускую мову.
Zobacz więcej na temat: 

Dar z obcowania

1 czerwca 1917 r. na łamach „La Presse” ukazał się artykuł Edmonda Épardauda, dziennikarza, dyrektora gazety ,,Cinéma”, scenarzysty i realizatora, opisujący koncert francuskiego pianisty Victora Gille'a, specjalizującego się w wykonawstwie chopinowskiej muzyki. Jego występ określił mianem wielkiego wydarzenia „noszącego wszelkie znamiona prawdziwego kapłaństwa sztuki”. Artysta ten posiadł bowiem „wyjątkowy dar natchnienia”, który czerpał – jak sam opowiadał – „ze szczególnego obcowania z duszą Chopina”. Ponoć często odwiedzał grób polskiego kompozytora na paryskim cmentarzu Père-Lachaise w porze zmierzchu, aby „nasiąknąć duchem kompozytora i przeniknąć umysł wielkiego kompozytora”. Edmond Épardaud o grze tego ekscentrycznego pianisty, napisał: „Gille gra Chopina jako artysta pełen inspiracji, jego poważna i głęboka gra [...] i ten rodzaj elektryzującej atmosfery, która promieniuje wokół wysublimowanych pieśni śpiewanych przez jego palce, urzekają nas i podporządkowują jak czary”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

#13 TRYB SPORTOWY | Sportowa hybryda | Małgorzata Rybicka - trenerka aerobiku sportowego

Zapraszamy na 13. odcinek podcastu „𝗧𝗿𝘆𝗯 𝗦𝗽𝗼𝗿𝘁𝗼𝘄𝘆”, w którym rozmawiamy o aerobiku sportowym! Gościnią odcinka jest Małgorzata Rybicka - instruktorka fitnessu, aerobiku i gimnastyki artystycznej, trenerka kulturystyki i podnoszenia ciężarów, trenerka sekcji aerobiku sportowego KU AZS Politechnika Warszawska, tancerka, choreografka. ❓ Jeśli jesteście ciekawi: 🔸 Czy aby uprawiać aerobik sportowy, trzeba być nieco niezdecydowanym? 🔸 Jak wiele ruchów można wykonać w niecałe 2 minuty w rytmie energetycznej muzyki? 🔸 Jak proste ćwiczenia typu pajac można przekształcić w złożone elementy tanecznego show? 🔸 Dlaczego sport tak widowiskowy i efektowny wciąż jest tak mało popularny? 🔸 Kiedy przewaga widowiskowości nad techniką może doprowadzić do łez? 🔸 Dlaczego trenerzy kreślą robaczki? 🎧 zapraszamy do słuchania!
Zobacz więcej na temat: 

[S4-24] Czy reżim w Iranie upadnie?

Do takich wypadków dochodzi niezwykle rzadko. Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca w górach na północy kraju. Przyczyna wypadku nie jest znana, ale doszło do niego zaledwie w kilkanaście miesięcy po tym, jak przez Iran przetoczyły się największe od lat antyrządowe protesty i w cztery lata po tym, jak Amerykanie zabili najważniejszego irańskiego dowódcę wojskowego. A do tego jeszcze Iran jest w dramatycznej sytuacji gospodarczej, a ludzie z dnia na dzień biednieją. W tym odcinku opowiem Ci o potężnym kryzysie z jakim mierzy się irański reżim. Posłuchaj do końca, a dowiesz się, co mieszkańcy Iranu naprawdę myślą o swoich przywódcach i czy władza ajatollahów zmierza ku upadkowi. Muzyka: Hanu Dixit - „Underground Academy“ TrackTribe - „Haunted Forest“ Audionautix - „Harsh Alien Machine“ Hanu Dixit - „Sahara Rains“ Audionautix - „Dark Mystery“ Wykorzystano fragmenty serwisów informacyjnych BBC World Service.
Zobacz więcej na temat: 

Беларуская служба Польскага радыё 31-05-2024 , 15:30

У праграме: навіны; агляд польскіх СМІ; беларускія навукоўцы, спецыялісты ў галіне адукацыі і навукі, менеджары адукацыі працуюць над стварэннем Беларускага нацыянальнага даследчага ўніверсітэта. Справаздача з прэзентацыі падрыхтоўкі заснавання ўстановы; «Машына часу»: гісторыя першай жанчыны-генерала ў польскай арміі.
Zobacz więcej na temat: 

Bogowie

31 maja 1886 r., Franciszek Liszt prowadząc lekcję ze swym uczniem, grającym Etiudy Josepha Christopha Kesslera, wspominał z sentymentem: „Chopin i ja lubiliśmy je w latach trzydziestych”. Bardzo często w obecności swych uczniów Liszt improwizował „na kanwie Chopina” i z uwielbieniem mówił „o wysublimowanym uczuciu w jego sztuce”. Według relacji Wilhelma von Lenza, rekomendowanego przez Liszta Chopinowi, ten rzekł: „[…] jest Pan pierwszym uczniem poleconym mi przez Liszta. Jesteśmy przyjaciółmi, byliśmy kolegami”. Węgierski pianista z wielkim pietyzmem odnosił się do dzieł Chopina, po śmierci którego dał wyraz „swej admiracji i coraz głębszego rozumienia twórczości polskiego kompozytora”. Profesor Irena Poniatowska, kończąc swój artykuł zatytułowany „Chopin-Liszt. Kontakty artystów i oddziaływanie stylistyczne”, napisała: „Liszt swoją książką, transkrypcjami i wykonawstwem utworów Chopina dopisał nowy rozdział do losu przyjaźni z Chopinem. Pozostali jednak w swojej epoce jak dwa na Słońcach swych stojące bogi”. (md)
Zobacz więcej na temat: