Русская служба Польского Радио 01-06-2024, 17:00 1. Новости. 2. Тема дня: Российские активы на Западе. 3. II Мотопробег Памяти армии генерала Андерса. 4. Третий сектор: Книга о поляках за восточной границей. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 01-06-2024, 15:00 1. Новости. 2.Тема дня: Искусственный интеллект на службе Кремля. 2. Тема дня: Украденное детство маленьких украинцев. 4. Summa Technologiae: Новые технологические революции. Zobacz więcej na temat:
Беларуская служба Польскага радыё 01-06-2024 , 15:30 Сёння ў перадачы: навіны; агляд польскіх СМІ (між іншым, тэма прысутнасці крыжоў у будынках гарадской адміністрацыі ў Варшаве); 1 чэрвеня – Дзень абароны дзяцей. Яе адаптуюцца ў Польшчы дзеці беларускіх эмігрантаў; госць перадачы – студэнт з Малдовы, які вывучыў беларускую мову. Zobacz więcej na temat:
Magda Mikołajczuk o książce "Winda Schindlera" O napisanej po chorwacku powieści Darko Cvijetićia "Winda Schindlera", pokazującej rozpad byłej Jugosławii poprzez życie mieszkańców jednego bloku, którzy w czasie wojny na Bałkanach w latach 90.XX wieku stali się wrogami. Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA
Europejskie Menu 1.06.2024 Polski minister cyfryzacji przestrzega przed instalowaniem na służbowych urządzeniach TikToka. Ta chińska aplikacja służy m.in. do udostępniania filmików, ale też może pomagać gromadzić ogromne ilości danych użytkowników. Pracownicy instytucji Unii Europejskiej mają od roku zakaz używania tej aplikacji na urządzeniach służbowych. Przygotowali: B. Płomecka, M. Strzałkowski, A. Makara. Zobacz więcej na temat:
Dar z obcowania 1 czerwca 1917 r. na łamach „La Presse” ukazał się artykuł Edmonda Épardauda, dziennikarza, dyrektora gazety ,,Cinéma”, scenarzysty i realizatora, opisujący koncert francuskiego pianisty Victora Gille'a, specjalizującego się w wykonawstwie chopinowskiej muzyki. Jego występ określił mianem wielkiego wydarzenia „noszącego wszelkie znamiona prawdziwego kapłaństwa sztuki”. Artysta ten posiadł bowiem „wyjątkowy dar natchnienia”, który czerpał – jak sam opowiadał – „ze szczególnego obcowania z duszą Chopina”. Ponoć często odwiedzał grób polskiego kompozytora na paryskim cmentarzu Père-Lachaise w porze zmierzchu, aby „nasiąknąć duchem kompozytora i przeniknąć umysł wielkiego kompozytora”. Edmond Épardaud o grze tego ekscentrycznego pianisty, napisał: „Gille gra Chopina jako artysta pełen inspiracji, jego poważna i głęboka gra [...] i ten rodzaj elektryzującej atmosfery, która promieniuje wokół wysublimowanych pieśni śpiewanych przez jego palce, urzekają nas i podporządkowują jak czary”. (md) Zobacz więcej na temat:
#13 TRYB SPORTOWY | Sportowa hybryda | Małgorzata Rybicka - trenerka aerobiku sportowego Zapraszamy na 13. odcinek podcastu „𝗧𝗿𝘆𝗯 𝗦𝗽𝗼𝗿𝘁𝗼𝘄𝘆”, w którym rozmawiamy o aerobiku sportowym! Gościnią odcinka jest Małgorzata Rybicka - instruktorka fitnessu, aerobiku i gimnastyki artystycznej, trenerka kulturystyki i podnoszenia ciężarów, trenerka sekcji aerobiku sportowego KU AZS Politechnika Warszawska, tancerka, choreografka. ❓ Jeśli jesteście ciekawi: 🔸 Czy aby uprawiać aerobik sportowy, trzeba być nieco niezdecydowanym? 🔸 Jak wiele ruchów można wykonać w niecałe 2 minuty w rytmie energetycznej muzyki? 🔸 Jak proste ćwiczenia typu pajac można przekształcić w złożone elementy tanecznego show? 🔸 Dlaczego sport tak widowiskowy i efektowny wciąż jest tak mało popularny? 🔸 Kiedy przewaga widowiskowości nad techniką może doprowadzić do łez? 🔸 Dlaczego trenerzy kreślą robaczki? 🎧 zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 31 maja 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia. Zobacz więcej na temat:
Edyta Jungowska i wychowanie dzieci poprzez literaturę Edyta Jungowska, aktorka - od lat z powodzeniem gra głosem we własnym wydawnictwie książkowym dla dzieci Jung-off-ska, była także znakomitą odtwórczynią roli Kubusia Puchatka w Teatrze Studio. Zobacz więcej na temat:
[S4-24] Czy reżim w Iranie upadnie? Do takich wypadków dochodzi niezwykle rzadko. Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca w górach na północy kraju. Przyczyna wypadku nie jest znana, ale doszło do niego zaledwie w kilkanaście miesięcy po tym, jak przez Iran przetoczyły się największe od lat antyrządowe protesty i w cztery lata po tym, jak Amerykanie zabili najważniejszego irańskiego dowódcę wojskowego. A do tego jeszcze Iran jest w dramatycznej sytuacji gospodarczej, a ludzie z dnia na dzień biednieją. W tym odcinku opowiem Ci o potężnym kryzysie z jakim mierzy się irański reżim. Posłuchaj do końca, a dowiesz się, co mieszkańcy Iranu naprawdę myślą o swoich przywódcach i czy władza ajatollahów zmierza ku upadkowi. Muzyka: Hanu Dixit - „Underground Academy“ TrackTribe - „Haunted Forest“ Audionautix - „Harsh Alien Machine“ Hanu Dixit - „Sahara Rains“ Audionautix - „Dark Mystery“ Wykorzystano fragmenty serwisów informacyjnych BBC World Service. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 31-05-2024, 17:00 1. Новости. 2. Обзор печати. 3. Польша по итогам недели. 4. Спорт. Zobacz więcej na temat:
Dzień przed pierwszym czerwca Michał Nogaś przyniósł do studia "Kocią Szajkę" Agaty Romaniuk W nowej części grupa cieszyńskich kotów poszukuję zaginionych bajek. Redaktor Nogaś postawił też na edukacje od najmłodszych lat i proponuję lekturę "40 haseł o demokracji". To książka, która w najprostszy sposób tłumaczy jak działa państwo, wyjaśnia najnowszą historię i uczy podstaw, jakie powinien znać każdy obywatel. Zobacz więcej na temat:
Беларуская служба Польскага радыё 31-05-2024 , 15:30 У праграме: навіны; агляд польскіх СМІ; беларускія навукоўцы, спецыялісты ў галіне адукацыі і навукі, менеджары адукацыі працуюць над стварэннем Беларускага нацыянальнага даследчага ўніверсітэта. Справаздача з прэзентацыі падрыхтоўкі заснавання ўстановы; «Машына часу»: гісторыя першай жанчыны-генерала ў польскай арміі. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 31-05-2024, 15:00 1. Новости. 2. Обзор печати. 3. Тема дня: Украденное детство маленьких украинцев. 4. Культурное пространство: 40-летие оркестра Sinfonia Varsovia. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 31.05.2024 Na formalne rozpoczęcie rokowań akcesyjnych Unii Europejskiej z Ukrainą nie wyrażają zgody Węgry. Rząd Niemiec natomiast apelował o szybkie uzgodnienie ram negocjacyjnych określających zasady rozmów twierdząc, że Ukraina spełnia wszystkie wymagania do rozpoczęcia negocjacji jeszcze w czerwcu. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Przygotowali: M. Skajewska, B. Husejnow. Zobacz więcej na temat:
Bogowie 31 maja 1886 r., Franciszek Liszt prowadząc lekcję ze swym uczniem, grającym Etiudy Josepha Christopha Kesslera, wspominał z sentymentem: „Chopin i ja lubiliśmy je w latach trzydziestych”. Bardzo często w obecności swych uczniów Liszt improwizował „na kanwie Chopina” i z uwielbieniem mówił „o wysublimowanym uczuciu w jego sztuce”. Według relacji Wilhelma von Lenza, rekomendowanego przez Liszta Chopinowi, ten rzekł: „[…] jest Pan pierwszym uczniem poleconym mi przez Liszta. Jesteśmy przyjaciółmi, byliśmy kolegami”. Węgierski pianista z wielkim pietyzmem odnosił się do dzieł Chopina, po śmierci którego dał wyraz „swej admiracji i coraz głębszego rozumienia twórczości polskiego kompozytora”. Profesor Irena Poniatowska, kończąc swój artykuł zatytułowany „Chopin-Liszt. Kontakty artystów i oddziaływanie stylistyczne”, napisała: „Liszt swoją książką, transkrypcjami i wykonawstwem utworów Chopina dopisał nowy rozdział do losu przyjaźni z Chopinem. Pozostali jednak w swojej epoce jak dwa na Słońcach swych stojące bogi”. (md) Zobacz więcej na temat: