Facet w formie - jak zacząć W premierowym odcinku Rejonu Ruchu "Facet w Formie" moim gościem jest Konrad Nowak, doświadczony trener i szkoleniowiec, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat efektywnego treningu i zdrowego stylu życia. Podczas rozmowy omawiamy kluczowe aspekty, które pozwolą Ci skutecznie osiągnąć swoje cele treningowe i zdrowotne: Wybieranie odpowiedniego celu treningowego, Unikanie najczęstszych błędów, które spowalniają postępy, Skuteczne zarządzanie czasem podczas treningów, Wybór odpowiedniej aktywności fizycznej dopasowanej do Twoich potrzeb, Prawidłowe dobieranie ciężaru i intensywności ćwiczeń, Znaczenie regeneracji i odpoczynku w procesie budowania formy, Rola genetyki i hormonów w osiąganiu sylwetkowych celów. Zapraszam Piotrek Galus Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 1 Maria Skłodowska-Curie przyznawała, że trzyma słoiczek z radem przy swoim łóżku, ponieważ podoba jej się światło, które emituje ta substancja, a którego źródłem jest promieniowanie jonizujące charakterystyczne dla wielu pierwiastków radioaktywnych. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 14.06.2024 Kraje członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły przedłużenie do marca 2026 roku ochrony tymczasowej dla Ukraińców przebywających na terenie Wspólnoty. Ochrona zapewnia m.in. prawo do pobytu, pracy, edukacji oraz dostęp do pomocy medycznej i społecznej. W krajach Unii Europejskiej jest prawie 5 milionów uchodźców z Ukrainy. Przygotowali: M. Strzałkowski, K. Grzesiowski, A. Makara. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 2 Francuskie środowisko naukowe próbowało wykluczyć Marię Skłodowską-Curie z nominacji do nagrody Nobla w 1903 roku, jednak Piotr Curie w liście do Akademii Szwedzkiej podkreślił, że małżeństwo dokonało swych odkryć w ścisłej współpracy. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 3 Maria Skłodowska-Curie dała wyraz swemu idealistycznemu podejściu do rozwoju naukowego, udostępniając za darmo technologię izolowania radu i polonu. W kolejnych dekadach największym producentem czystego radu stały się przedsiębiorstwa z USA. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 4 Ernest Rutherford korzystał z próbki radu otrzymanej od Marii Skłodowskiej-Curie w swoich przełomowych badaniach fizycznych. To dzięki noblistce mógł sformułować planetarny model atomu oraz przeprowadzić pierwszą sztuczną reakcję jądrową. Zobacz więcej na temat:
Dlaczego Jerozolima NIE JEST świętym miastem. Nowy odcinek podcastu Wojciecha Cegielskiego Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
[S4-25] Dlaczego Jerozolima NIE JEST świętym miastem? Zapomnij o tym, czego uczono Cię w szkole. Jerozolima, uważana za najbardziej święte miasto na ziemi, wcale nie jest święta. A bardzo wiele rzeczy o których słyszysz na lekcji religii czy w kościele, wcale tak nie wygląda. Udowodnią Ci to dwaj zaangażowani katolicy. Zapraszam Cię na nietypowy odcinek „Podcastu Świat“. To archeologiczna podróż do świętego dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów miasta. A równocześnie przewodnik po Jerozolimie dla zaawansowanych, niezależnie od tego, czy wierzących, czy nie. Dla ludzi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej niż tylko kilku powtarzanych od lat frazesów. Muzyka: Aaron Kenny - „Desert Caravan“ Hanu Dixit - „Underground Academy“ JR Tundra - „Shesh Pesh“ The Tides - „Somnolent“ Zobacz więcej na temat:
Ciąg zwątpień 14 czerwca 1842 r. Eugeniusz Delacroix bawiący w Nohant, napisał: „Na próżno starałem się wzbudzić w sobie namiętność do bilardu, w który uczą mnie grać, na nic ciekawe rozmowy [...], na nic muzyka, której ulotne strzępki raz po raz dolatują do moich uszu; wciąż czuję potrzebę, by coś robić”. Monotonia życia w Nohant nierzadko działała przygnębiająco także na Chopina. Nieodrywany jednak od pracy twórczej, nawet podczas wizyt gości, mógł całkowicie oddawać się komponowaniu. George Sand, patrząc na niego okiem artysty, pisała: „Sposób, w jaki tworzył, by spontaniczny i cudowny. Znajdował, nie szukając, nie planując. Idee nieoczekiwanie przychodziły mu pod palce, kiedy siedział przy fortepianie – nagłe, gotowe i wzniosłe – albo też śpiewały w jego głowie podczas przechadzki i wtedy wracał do domu, by je wygrać. Ale z tą chwilą dopiero zaczynała się praca najbardziej rozdzierająca serce. To był ciąg zwątpień, irytacji i prób. […] Siedział nieraz sześć tygodni nad jedną stroną, by ostatecznie napisać ją tak, jak zanotował na początku”. (md) Zobacz więcej na temat:
Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami - 10 - Dziecko niejadek vs. dziecko łakomczuch Dziecko niejadek vs. dziecko łakomczuch: jak zbalansować obie tendencje żywieniowe, aby nie zaszkodzić dziecku. Które skrajności wymagają konsultacji ze specjalistą. Czy można ich uniknąć prowadząc dziecko w konkretny sposób na etapie rozszerzania diety, a może są to skłonności indywidualne z którymi dziecko się rodzi. Czy na pewnym etapie mogą być naturalne? Gościem podcastu Polskiego Radia Dzieciom jest Magdalen Czyrynda-Koleda, dietetyk. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 13 czerwca 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 13 czerwca godz. 22:00 Dziś o przyjętym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ planie zawieszenia broni w Strefie Gazy, podsumujemy też międzynarodową konferencję w Berlinie, poświęconą odbudowie Ukrainy, powiemy o walce z otyłością w Polsce, a gościem programu będzie dr Bogumiła Żongołłowicz, badaczka powojennej Polonii australijskiej, która powie o książce „Jego były Czerwone Maki”, poświęconej Gwidonowi Boruckiemu, pierwszemu wykonawcy legendarnej pieśni. Zobacz więcej na temat:
Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski przed meczem otwarcia: niespodzianki się zdarzają Zobacz więcej na temat: Euro 2024 - wideo
Українська служба Польського радіо 13-06-2024, 19:00 Українська служба Польського радіо 13-06-2024, 19:00 Zobacz więcej na temat:
"Feblik" - ostatnia premiera sezonu w Teatrze Narodowym Rozmowa z twórcami podczas konferencji medialnej. Lena Frankiewicz reżyseruje dramat Feblik Małgorzaty Maciejewskiej. Wiejska wspólnota zawieszona w bezczasie i jej odmalowany poetyckim językiem wszechświat – tajemniczy, fascynujący i dziwnie bliski, bo uniwersalne są mechanizmy funkcjonowania w dusznej społeczności. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 13-06-2024, 17:00 1. Новости 2. Обзор польской печати. 3.Правозащитная Россия. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 13 czerwca godz. 17:30 W tym wydaniu: o spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, o utworzeniu strefy buforowej przy białoruskiej granicy, o programie stypendialnym resortu kultury "Młoda Polska" oraz o Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 13-06-2024, 15:00 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: Гибридная агрессия Лукашенко и Путина против Польши с использованием нелегальных миргантов. 4.Вкус Польши: Вегетарианство среди поляков. Zobacz więcej na temat: