W Jezioranach - odcinek 3268 Powieść Radiowa "W Jezioranach” powstała w 1960 roku, jako wiejski odpowiednik bardzo wtedy popularnych "Matysiaków”. Od początku była utrzymana w konwencji vérité, czyli słuchowiska będącego jak najbliżej rzeczywistości, co zmuszało twórców do zachowania trzech jedności: miejsca, czasu i akcji. Odcinek 3268. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 1 Maria Skłodowska poznała Tatry, Zakopane i Morskie Oko już jako młoda dziewczyna (jeździła tam z ojcem). Potem, już jako pani Curie, odbyła podróż tatrzańską wraz z mężem – w 1899 roku m.in. wspinali się na Rysy. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 2 Pierwszy raz Maria Skłodowska zobaczyła morze w Odessie (przyjechała tu jako nastolatka wraz z ojcem). W 1889 roku poznała natomiast Sopot – wtedy pruski Zoppot – gdzie pracowała jako guwernantka. Zobacz więcej na temat:
Bereza Kartuska 17 lipca 1934 prezydent Rzeczypospolitej profesor Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie z mocą ustawy o utworzeniu obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej. Czym była Bereza, obroną państwa przed zagrożeniami wewnętrznymi, czy bezprawiem w czystej postaci, jak wyglądało życie za jej murami i kto nazywał ją obozem koncentracyjnym? Zobacz więcej na temat:
Las i Puszcza jako schronienie - także dla tych co w podróży 20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Co mają wspólnego rośliny z nomadyzmem? Czy wędrują jak uchodźcy? Na te pytanie znajdziecie odpowiedź w najnowszym Królestwie Roślin Pawła Sztarbowskiego. Zobacz więcej na temat: Trójka
Ciekawostka 3 Swoją pierwszą podróż do Paryża Maria odbyła pociągiem. Trzydniową jazdę przyszła noblistka spędziła w wagonie klasy czwartej: siedząc na zabranym przez siebie rozkładanym stołeczku, chroniąc się kocem przed chłodem. Zobacz więcej na temat:
Laurka 16 czerwca 1817 r. 7-letni Fryderyk wystąpił na rodzinnej uroczystości, recytując życzenia napisane dla swej matki Justyny w dniu jej imienin. Na pięknej laurce, kształtnymi literami wypisane były następujące słowa: „Imienin Twoich, Mamo, Ci winszuję! // Niech ziszczą nieba, co w mem sercu czuję! // Obyś zawsze zdrową wraz szczęśliwą była, // Jak najdłuższe życie pomyślnie pędziła”. Pod tym wzruszającym wierszykiem widniał podpis Frycka. Opanował nie tylko kaligraficzne pisanie, ale umiał też nie najgorzej rysować. Jedna z przygotowanych przez niego laurek ozdobiona została wieńcem z liści dębowych i laurowych, przewiązanych u dołu wstążką. Wieniec narysowany przez Frycka ołówkiem okalał cały tekst powinszowań, a zamykał się nad efektownym monogramem złożonym z liter jubilatów. Frycek matkę swą, która uczyła go pacierza polskiego i której zawdzięczał swe pierwsze wrażenia muzyczne, kochał nad życie. Nie mniej przywiązany był do swego ojca. (md) Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 15 czerwca 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 15 czerwca godz. 22:00 Dzisiejszą audycję zaczynamy od przeglądu najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Mówimy o strefie buforowej przy białoruskiej granicy, obowiązującej na mocy rozporządzenia szefa MSWiA. Rozmawiamy o ogłoszonych - Na Zamku Królewskim w Warszawie nominacjach do plebiscytów Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Naszym gościem jest dziś Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym po raz pierwszy w Europie będzie można zobaczyć sztukę gruzińską od jej początków do współczesności. Zobacz więcej na temat:
Dzieciaki kochają zwierzaki - 09 - Szczur. Może być jak pies - Szczury potrafią nawiązać z człowiekiem naprawdę głęboką więź, która może istnieć do końca życia - powiedziała Justyna Koczorowska, wiceprezes Rodent Club, miłośniczka i hodowczyni szczurów. Ekspertka doradziła, żeby podchodzić do hodowli szczurów odpowiedzialnie i nie zrzucać całej odpowiedzialności na dzieci, które wymarzyły sobie takie zwierzątko. - Jeśli gryzonie te są dobrze traktowane, wszystkie ich potrzeby są spełnione i mają dobre relacje z opiekunem, to potrafią się odwdzięczyć - dodała gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 15 czerwca godz. 17:30 W dzisiejszej audycji mówimy o sejmowych pracach nad prezydenckim projektem tzw. ustawy strategicznej, czyli nad przepisami regulującymi działania państwa w sytuacji zagrożenia. Rozmawiamy z Ireną Dawid-Olczyk, prezeską Fundacji La Strada która od blisko 30. lat zajmuje się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi we wszystkich jego aspektach. Mówimy o podpisaniu W Gnieźnie listu intencyjnego w sprawie współpracy samorządów i archidiecezji gnieźnieńskiej przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Naszymi gośćmi są dziś Robert Adler i Tobiasz Piątkowski, autorzy kultowej cyberpunkowej serii komiksowej Status 7, z którymi rozmawiamy o powrocie tytułu na rynek po 20. latach. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 15-06-2024, 17:00 1. Новости. 2. Тема дня: Украина в преддверии переговоров о вступлении в ЕС. 3. Тема дня: Фильм «Как грех на душе» о Катынском расстреле. 4. III сектор: Интернет-насилие. Zobacz więcej na temat:
Sytuacja Ukrainy po wyborach do Parlamentu Europejskiego Prof. Agnieszka Cianciara ISP PAN o wyborach do Parlamentu Europejskiego w kontekście Ukrainy i Rosji. Bogdan Zawadewicz, analityk Banku Gospodarstwa Krajowego o konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy po wojnie Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 15-06-2024, 15:00 1. Новости. 2. Тема дня: Итоги выборов в Европарламент. 3. Тема дня: Буферная зона на границе РП с Беларусью. 4. Summa Technologiae. Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 1 W 1894 roku najbardziej radykalna część mężczyzn studiujących na Sorbonie zorganizowała demonstrację przeciw obecności studentek na uniwersytecie, wznosząc okrzyki "żadnych kobiet!" i "nauka to męska sprawa!" Zobacz więcej na temat:
Ciekawostka 2 Wykładowcami Marii Skłodowskiej na Sorbonie byli m.in. Henri Poincaré, jeden z najsławniejszych i najbardziej wpływowych matematyków XIX i XX wieku oraz Gabriel Lippmann, fizyk, laureat Nagrody Nobla za odkrycie metody reprodukcji barw w fotografii. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 15.06.2024 W instytucjach Unii Europejskiej trwają przymiarki do obsady najwyższych stanowisk. Na pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej ma szanse Ursula von der Leyen, na kierowanie Parlamentem Europejskim Roberta Metsola. Na przewodniczącego Rady Europejskiej wymienia się Antonio Costę, unijną dyplomacją miałaby pokierować Kaja Kallas. Przygotowali: B. Płomecka, M. Strzałkowski, B. Husejnow. Zobacz więcej na temat: