Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Створаны грамадскі рух “Каліноўцы”; у Польшчы знялі фільм пра феномен сучаснага шаманства; прарасійскія настроі ў Беларусі 28-07-2024

Сёння ў перадачы: Створаны грамадскі рух «Каліноўцы» з удзелам байцоў Палка імя Кастуся Каліноўскага; Таямніцы Падляшша: шаптухі ХХІ стагоддзя – у Польшчы знялі фільм пра феномен сучаснага шаманства; Як ні стараецца прапаганда рэжыму Лукашэнкі, прарасійскія настроі ў Беларусі не пашыраюцца, сацыёлаг Андрэй Вардамацкі прадставіў у Варшаве вынікі даследаванняў.
Zobacz więcej na temat: 

Wspomnienia ze Square d'Orléans

28 lipca 1872 r. Adolphe Gutmann, jedyny uczeń Chopina, utrzymujący kontakt z George Sand jeszcze wiele lat po śmierci swojego Mistrza, wystosował do niej list: „Jako, że mieszkam od pewnego czasu we Florencji, gdzie osiadłem już na dobre, poznałem tu Pani starego i dawnego przyjaciela, Pana Marliani. Naturalnie często rozmawialiśmy o Pani i o przeszłości. […] Mówiąc o Pani, często wyrażał żal, że nie ma wieści o Pani”. George Sand i Chopin utrzymywali bliskie kontakty z Emmanuelem Marlianim i jego żoną Charlotte, przyjaciółką pisarki. Byli częstymi gośćmi u państwa Marlianich, zwłaszcza wtedy, gdy mieszkali razem w Paryżu przy Square d'Orléans, Chopin pod numerem 9, George Sand pod 5, a Marliani pod 7. Wspólnie organizowali obiady, kolacje, spotkania i wieczory muzyczne. Pisarka darzyła Gutmanna wielką sympatią i wręcz macierzyńskimi uczuciami. Gościła go zarówno w Paryżu, jak i w Nohant. W swych listach tak pisała do niego: „Moje Drogie Dziecko, przyjmij moje matczyne błogosławieństwo. Oby przyniosło Ci szczęście, jakiego Ci życzę”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: przegląd wydarzeń tygodnia oraz uniwersalizm twórczości Czesława Miłosza

W audycji: "Mija Tydzień" czyli przegląd najważniejszych politycznych wydarzeń tygodnia. Ukraina łagodzi stanowisko w sprawie rozmów pokojowych z Rosją. Takie informacje pojawiły się w nagłówkach wielu serwisów internetowych. Jednak zdaniem części ukraińskich polityków i komentatorów to stwierdzenie nie oddaje właściwie intencji Kijowa. Jubileusz 75-lecia „Tygodnika Polskiego”, pisma ukazującego się w Australii i Nowej Zelandii. Gośćmi programu są prof. Andrzej Franaszek z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, literaturoznawca, krytyk literacki, pisarz, autor biografii Czesława Miłosza oraz prof. Dariusz Czaja z Uniwersytetu Jagiellońskiego, antropolog kultury, z którymi rozmawiamy o uniwersalności wątków w twórczości eseistycznej Czesława Miłosza.
Zobacz więcej na temat: