Polskie Radio
Section05

zamachy terrorystyczne we Francji

"Zawiódł nadzór psychiatryczny". Szef francuskiego MSW o ataku nożownika-islamisty w Paryżu

Francuskie władze wyjaśniają okoliczności sobotniego ataku terrorystycznego w Paryżu. Uzbrojony w nóż dżihadysta irańskiego pochodzenia zabił niemieckiego turystę i ranił dwie osoby. Okazało się, że 26-letni mężczyzna był na celowniku służb, ponieważ przesiedział 4 lata w więzieniu za terroryzm i leczył się psychiatrycznie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Paryż nożownik terroryzm islam zamach

Koniec historycznego procesu w Paryżu. Sąd wyda wyrok ws. zamachów terrorystycznych w 2015 roku

W Paryżu zostanie ogłoszony w środę werdykt w procesie dotyczącym zamachów przeprowadzonych przez terrorystów Państwa Islamskiego w stolicy Francji w 2015 roku. Dwudziestu oskarżonych było sądzonych za współudział w serii ataków, w których zginęło 130 osób. Były to najbardziej krwawe ataki we Francji od czasu drugiej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Paryż sąd terroryzm

Ocalały z zamachów w Paryżu: czujemy się bezradni wobec kolejnych ataków terrorystycznych

W rozmowie z Polskim Radiem Victor Rouart, który przeżył zamachy w Paryżu 13 listopada 2015 roku, mówił, że mimo wielu działań podjętych przez francuskie władze po zamachach w Paryżu w 2015 roku, Francja nie rozwiązała problemu terroryzmu. Tamtego dnia dżihadyści zabili w stolicy Francji 130 osób. Victor Rouart został ciężko ranny podczas ataku na salę koncertową Bataclan, gdzie zginęło najwięcej osób. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja atak terrorystyczny terroryzm

PODSUMOWANIE ROKU Terror pomimo pandemii. Zachodnia Europa wciąż na celowniku dżihadystów

Rok 2020 przejdzie do historii Europy Zachodniej jako rok walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo trwającej w państwach Unii Europejskiej epidemii nie był to jednak rok wolny od islamskiego terroru i krwawych zamachów. W chwili oddawania tego tekstu dokładnych statystyk jeszcze nie ma, ale splot ataków we Francji i Austrii wystarczył, by zaproponowano znaczące zmiany w prawodawstwie Francji i zaczęto mówić o potrzebie zmian w unijnym prawie o strefie Schengen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Szwajcaria Austria Francja islam terroryzm zamachy w Europie infografika

TYLKO U NAS Ekspert: zamach w Strasburgu odwrócił uwagę od protestów

- Odwrócił uwagę od protestów, pokazał dodatkowe zagrożenia. Jest zastraszenie ludzi przed kolejnymi manifestacjami, zebraniami. Jest wreszcie ta odrobina sympatii dla służb państwowych, pokazanie, że policja jest potrzebna, wręcz niezbędna. Przede wszystkim jest to rzeczywiście odwrócenie uwagi - mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Bogdan Dobosz (francuski korespondent "Najwyższego Czasu"). 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Francja protest Emmanuel Macron

Francja: z więzienia wyjdzie 450 niebezpiecznych islamistów

Planowane wypuszczenie z więzienia 450 islamistów, których wyroki dobiegają końca, doprowadzi do "bardzo poważnego ryzyka zamachów" - powiedział w czwartek w wywiadzie telewizyjnym prokurator ds. walki z terroryzmem Francois Molins.Według zarządu więziennictwa spośród 1200 przestępców skazanych we Francji za różne przestępstwa i uznanych za „zradykalizowanych”, 400 odzyska wolność w nadchodzących miesiącach. Ponadto, dobiegają końca wyroki około 50 z 500 skazanych za udział w działaniach terrorystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Francja terroryzm

Trzecia rocznica zamachu na tygodnik Charlie Hebdo

Prezydent Francji Emmanuel Macron, w trzecią rocznicę zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo", oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych w Paryżu ze stycznia 2015 roku. W Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, korespondent polskich mediów we Francji, powiedział, m.in. o zmianach, jakie zaszły we francuskim społeczeństwie w wyniku tego ataku.
Zobacz więcej na temat:  Charlie Hebdo Francja terroryzm Państwo Islamskie

„Wzrost nakładów na walkę z terroryzmem opłacił się nam”

- Wciąż funkcjonują grupy, które uważają, że walka z terroryzmem może polegać na pisaniu kredą po ulicy, organizowaniu wielkich marszów milczenia, tworzeniu murali z pacyfistycznymi hasłami, czy noszeniu opasek na rękach. Tak nie da się walczyć – przekonywał dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Jagiellońskiego, który był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm zamachy w Brukseli Europa Łukasz Kister