Polskie Radio
Section05

zatrudnienie

Ekspert PIE: wejście Polski do UE przełamało wieloletni, negatywny trend na rynku pracy

Polskie firmy oferują nie tylko konkurencyjne produkty, ale także usługi do krajów UE. A to przez ostatnią dekadę, pomimo kryzysu z roku 2008 i pandemii, dało mocne podstawy do zmniejszenia poziomu bezrobocia do obecnego, rekordowo niskiego poziomu 5 procent (wg. GUS i Powiatowych Urzędów Pracy) - powiedział Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie transformacja ustrojowa

PR24 "W 2015 r. rynek pracy był zdewastowany". Prof. Zieleniecki o efektach ośmiu lat rządów PO-PSL

- Warto przypominać, jak wyglądała sytuacja osiem lat temu, mieliśmy do czynienia z wieloma problemami społecznymi, w tym z bezrobociem. To także sprawa jakości miejsc pracy, mieliśmy bardzo dużo niepokojących zjawisk na rynku pracy, jak bardzo duża liczba osób wykonujących pracę na podstawie mało cywilizowanych form zatrudnienia, umów cywilnoprawnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Zieleniecki (Uniwersytet Gdański).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Piotr Wąż rynek pracy bezrobocie praca

"Pytali, czy będą mieli szansę pracować". Minister Czarnek: dokonaliśmy "rewolucji godnościowej" na rynku pracy

- Za czasów Donalda Tuska w Strzelcach Krajeńskich jeszcze 10 lat temu ludzie nie pytali, ile będą zarabiać w szkole, w starostwie powiatowym. Pytali, czy w ogóle będą mieli szansę pracować - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Za czasów PiS dokonała się rewolucja godnościowa - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA firma praca bezrobocie Przemysław Czarnek polityka

"Rynek pracy osiągnął stabilizację". Minister Maląg: ten kierunek działań chcemy kontynuować

Bezrobocie za czasów Donalda Tuska sięgało 14,4 proc.; Polacy pracowali za przysłowiowe 5 zł za godzinę; my osiągnęliśmy stabilizację na rynku pracy, wzrasta przeciętne wynagrodzenie i ten kierunek działań chcemy kontynuować - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA bezrobocie 500+ 800+ Program Inwestycji Strategicznych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Zatrudnienie pozostaje stabilne. Eksperci: w najbliższych miesiącach siła nabywcza konsumentów będzie rosnąć

Spowolnienie gospodarcze ogranicza rekrutacje nowych pracowników, jednak nie niesie ze sobą wzrostu bezrobocia - wskazał Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując dane GUS. Zwrócił uwagę, że w lipcu wynagrodzenia rosły wolniej od inflacji, a zatrudnienie pozostaje stabilne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus produkcja inflacja płace Polaków płace wynagradzanie wynagrodzenia społeczeństwo POLSKA

Realny wzrost gospodarczy Polski według Eurostatu? Jesteśmy w ścisłej czołówce

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, zaprezentował serię wykresów pokazujących sytuację gospodarczą Polski. Według przytoczonych przez niego danych Eurostatu, Polska osiągnęła w latach 2015-2022 realny wzrost gospodarczy na poziomie blisko 32 proc. Przeciętny wzrost w UE w tym okresie wyniósł nieco ponad 12 proc. - czytamy w serwisie niezalezna.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzrost gospodarczy pkb eksport import eurostat

Eksperci: liczba powstających i zamykanych firm utrzymuje się w średniej, nie ma większych powodów do niepokoju

Liczba zarejestrowanych upadłości przedsiębiorstw nie budzi niepokoju. To raczej normalny proces, po części także związany jeszcze z tarczami antykryzysowymi, które niektórym pozwalały przetrwać a teraz muszą sobie radzić sami i nie zawsze się to udaje - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy

Eksperci: jesteśmy krajem atrakcyjnym dla inwestorów z konkurencyjną gospodarką i coraz bardziej wymagającym rynkiem pracy

Choć międzynarodowe rankingi jednoznacznie pokazują, że Polska przesuwa się w górę pod względem konkurencyjności gospodarki i atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów, to pewne zjawiska jak np. wysokie płace nie muszą być tak samo dobrze oceniane przez pracodawców - mówili w audycji "Rządy Pieniądza", dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk i dr Piotr Maszczyk z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia konkurencyjność pracownicy płaca minimalna