Polskie Radio
Section05

Zbigniew Krajewski

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska. Nagroda Nobla i jej "tragedia sztokholmska"

Nagroda Nobla brzmi jak spełnienie największego marzenia, o którym śnią miliony literatów i naukowców na całym świecie. Jednak Wisława Szymborska uważała całkiem inaczej. - Nagle spadła na nią konieczność bycia osobą publiczną, co dla ceniącej spokojne życie poetki było czymś naprawdę trudnym - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Magda Mikołajczuk.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla Wisława Szymborska Magda Mikołajczuk

"Cudnie było odsłonić swoją gwiazdę". Andrzej Rybiński o wyróżnieniu podczas 60. KFPP

Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu znów rozbłysła wybitnymi osobowościami muzycznego świata. Wyróżniono m.in. piosenkarza, który na KPFF zadebiutował już w 1972 roku. - Mam to niebywałe szczęście, że kilka moich piosenek przetrwało przez tyle czasu i pozostaje w łaskawej pamięci widzów i słuchaczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Rybiński.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Rybiński Anna Will Opole 2023 Opole

"Poezja będzie z nami do końca świata". Adam Ziemianin o sztuce w zabieganych czasach

- Myślę, że to dość znacząca data. Dopiero teraz sobie to uświadamiam i próbuję to wszystko w jakiś sposób wyłapać, wrócić do wspomnień, przeżyć oraz ważnych wydarzeń - przyznaje Adam Ziemianin, twórca najpiękniejszych bieszczadzkich tekstów dla Wolnej Grupy Bukowina i Starego Dobrego Małżeństwa, który świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha poezja poezja śpiewana Adam Ziemianin

Święto Polskiej Niezapominajki 2023. "Życzliwość, serdeczność i poszanowanie przyrody"

Święto Polskiej Niezapominajki od lat promuje walory polskiej przyrody i przypomina o jej ochronie. - Niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności - mówił kiedyś twórca tego wydarzenia Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący "Ekoradio". Program 1 Polskiego Radia objął patronat medialny nad wydarzeniem w Jedlni-Letnisku.
Zobacz więcej na temat:  Święto Polskiej Niezapominajki

Pani z Kresów, królowa polskiego romansu. Czego nie wiemy o Marii Rodziewiczównie?

Była jedną z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia. Wśród najsłynniejszych dzieł  jej autorstwa znajdziemy m.in. "Dewajtis", "Między ustami, a brzegiem pucharu", "Wrzos", "Macierz" czy "Lato leśnych ludzi". W "Czasie Pogody" o niezwykłej kobiecie - Marii Rodziewiczównie opowiadała Emilia Padoł, autorka biografii pt. "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Kresy historia Polski Małgorzata Raducha

Lala Czaplicka: dobrze czuję się w przedwojennych gatunkach

Ada, Ina, Zula, Mira, Loda, a może Lala? Łatwe do zapamiętania krótkie imiona na kabaretowych czy teatralnych afiszach zachęcały do udziału w przedstawieniu, gwarantując zabawę i spotkanie z uwielbianą, przedwojenną gwiazdą. W "Czasie pogody" razem ze śpiewaczką Lalą Czaplicką przypomnieliśmy miniony czas i pokazaliśmy, jak bardzo ówczesne piosenki są dziś atrakcyjne. 
Zobacz więcej na temat:  kabaret piosenka Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski muzyka klasyczna Jerzy Petersburski

"Ufunduj wielkanocny koszyczek" - świąteczna pomoc dla samotnych seniorów

Według danych statystycznych, jedna trzecia osób po 80 roku życia doświadcza samotności i izolacji, a jedna piąta z nich nie wychodzi z domu. Zmagającym się z tymi problemami seniorom pomagają członkowie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które po raz kolejny organizuje akcję "Ufunduj wielkanocny koszyczek". Wolontariusze chcą poprzez swoje działania podarować samotnym nadzieję i obecność.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc senior Małgorzata Raducha pomoc wolontariat

Na czym polegał fenomen gwiazd międzywojennych kabaretów?

W Polsce międzywojennej kabarety konkurowały z teatrami, a ich programy nigdy nie kolidowały z afiszem poważnej sceny. Na czym polegał ich fenomen? - Na scenie kabaretowej mieliśmy największe nazwiska i to świadczy o wadze tej sceny - mówi w "Czasie Pogody" Sławomir Koper, autor książki pt. "Mistrzowie polskiego kabaretu".
Zobacz więcej na temat:  kabaret literatura Martyna Podolska Kabaret Starszych Panów KULTURA II wojna światowa historia Polski