Polskie Radio
Section05

żołnierze

Spotkanie szefa MON z żołnierzami na granicy. "Jesteście Polsce bardzo potrzebni"

- Jesteście Polsce bardzo potrzebni; jesteście potrzebni jako dobrze wyszkoleni, dobrze uposażeni, dobrze wyposażeni żołnierze - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, dziękując za służbę żołnierzom na granicy z Białorusią podczas świątecznego spotkania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Podlasie Ministerstwo Obrony Narodowej MON Wojsko Polskie straż graniczna służby i bezpieczeństwo Władysław Kosiniak-Kamysz

"By święta Bożego Narodzenia były dla was spokojne". Andrzej Duda złożył życzenia polskim żołnierzom w Estonii

Prezydent Andrzej Duda gościł w poniedziałek w bazie lotniczej Amari w Estonii, gdzie złożył życzenia polskim żołnierzom i ich rodzinom. - Przyjmijcie szczególne wyrazy szacunku, podziękowania i życzenia, by święta Bożego Narodzenia były dla was spokojne, by były tymi świętami, które niosą pokój w serca, niosą pokój dusz - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Estonia prezydent życzenia Święta Bożego Narodzenia Andrzej Duda Europa

Wojna na Ukrainie. Były szef wywiadu: Rosjanie zmienili taktykę ataków

Mykoła Małomuż, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy powiedział, że sposób przeprowadzenia przez wojska rosyjskie ostatniego ataku na Kijów, dokonanego w nocy z wtorku na środę, dowodzi, że wróg zmienił taktykę; Rosjanie uznali, że pociski manewrujące starego typu nie są skuteczne, dlatego zaczęli wykorzystywać na większą skalę rakiety balistyczne Iskander.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie wojsko Rosja ŚWIAT Europa

Mariusz Błaszczak przekazał nowemu szefowi MON mapę jednostek wojskowych. "Liczę, że z niej nie znikną"

Chcę pana przekonać, że 300 tys. żołnierzy Wojska Polskiego to cel jak najbardziej realny - powiedział dotychczasowy szef resortu obrony Mariusz Błaszczak do nowego szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wręczył też ministrowi mapę Polski z nowo tworzonymi jednostkami wojskowymi.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie bezpieczeństwo MON Mariusz Błaszczak Władysław Kosiniak-Kamysz POLSKA polityka

Koreańska Hanwha proponuje okręty podwodne KSS-III dla polskiego programu Orka

Koncern Hanwha z Korei Południowej proponuje okręty podwodne KSS-III dla polskiego programu Orka. Jak przekonuje kierownictwo, dostawy pierwszych okrętów, wyposażonych m.in. w systemy umożliwiającą trzytygodniowe zanurzenie i wyposażone w wyrzutnie pocisków manewrujących, są możliwe do 2030 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Obrony Narodowej Morze Bałtyckie marynarka wojenna armia POLSKA korea

"Zawsze gotowi, zawsze blisko". Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju, a w czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Motto formacji brzmi "zawsze gotowi, zawsze blisko". Żołnierze WOT mogą łączyć patriotyczną powinność i pracę zawodową.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Patryk Kuniszewicz Wojska Obrony Terytorialnej WOT rozwój bezpieczeństwo

Odnaleźć rodziny poległych żołnierzy. Reportaż "Ocalić od zapomnienia" [POSŁUCHAJ]

Reportaż przedstawia historię Doroty Nowakowskiej, młodej kobiety z Augustowa, która kilka lat temu zaczęła prowadzić fanpage "Ocalić od zapomnienia". Zaczęło się od Jerzego Raka, o którym przeczytała w mediach społecznościowych. Miał 21 lat, był żołnierzem AK, zginął z rąk bolszewika w lesie (Abramy w woj. mazowieckim). Pod postem był komentarz, że trzeba ten grób ocalić od zapomnienia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska BohaterON historia Polski II wojna światowa historia Polski pr poleca

"Ocalić od zapomnienia" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Reportaż przedstawia historię Doroty Nowakowskiej, młodej kobiety z Augustowa, która kilka lat temu zaczęła prowadzić fanpage "Ocalić od zapomnienia". Zaczęło się od Jerzego Raka, o którym przeczytała w mediach społecznościowych. Miał 21 lat, był żołnierzem AK, zginął z rąk bolszewika w lesie (Abramy w woj. mazowieckim). Pod postem był komentarz, że trzeba ten grób ocalić od zapomnienia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska historia Polski II wojna światowa historia Polski