Polskie Radio
Section05
kabaret

Tola Mankiewiczówna. Słynna przedwojenna śpiewaczka i gwiazda starego kina

– Ona prezentowała ujmującą, wysmukłą, pełną wdzięku i kobiecości sylwetkę. Miała subtelną urodę, pełne wyrazu oczy, a cechował ją kunszt wokalny i aktorski. Oto suma walorów, dzięki którym ta piękna, jasnowłosa śpiewaczka zdobyła sympatię publiczności i uznanie krytyków – mówił redaktor Tomasz Dąbrowski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita KULTURA kabaret

"W czasie numerów należy wrzeszczeć". Kabaret Zielony Balonik robi rewolucję

– Matrony załamywały rączki nad tym strasznym skandalem, ale cichaczem marzyły, aby tam pójść ze swoimi mężami typu Florian Dulski – wspominała w Polskim Radiu Magdalena Samozwaniec, opowiadając o początkach działalności Zielonego Balonika, który niejednemu "Dulskiemu" zalazł za skórę.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński kabaret Kraków konserwatyzm 1905 Magdalena Samozwaniec Paryż artysta poezja piosenka humor TEATR historia Polski historia teatru HISTORIA

TYLKO U NAS Wiesław Gołas o piosence "W Polskę idziemy"

- Szalenie sobie cenię tę piosenkę, którą napisał Wojtek Młynarski. Ona do tej pory ma duże wzięcie, że tak powiem. Jak mnie zobaczą ludzie na ulicy, to mówią: "Oho, w Polskę idziemy, panie Wiesiu?" - mówił Wiesław Gołas w Polskim Radiu. 4 października wspominamy 93. rocznicę urodzin tego legendarnego aktora.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA MUZYKA Wojciech Młynarski kabaret Kabaret Starszych Panów Jerzy Wasowski

Adam Kreczmar - poeta, satyryk, radiowiec

26 sierpnia 1982 roku w Warszawie zmarł Adam Kreczmar. Był nie tylko autorem licznych satyrycznych słuchowisk emitowanych przez Polskie Radio w ramach audycji "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy", lecz także twórcą wielu piosenek wykonywanych przez takie sławy polskiej sceny muzycznej, jak Maryla Rodowicz czy Jerzy Połomski. 
Zobacz więcej na temat:  poezja piosenka kabaret historia warszawy historia Polski Maria Czubaszek Studencki Teatr Satyryków

PR24 "Kropla kolorowego atramentu" w szarej codzienności. Festiwal lekkiej kultury w Płocku

- Wyniki badań stanem psychicznym młodzieży są bardzo złe. Myślę, że jeżeli możemy wlać kroplę kolorowego atramentu do mętnej szaro-czarnej kultury i zmienić jej obraz o parę procent na bardziej pozytywny, to to jest dobry kierunek - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Pietrzak, współorganizator i dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Pozytywnej w Płocku.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska FILM TEATR komedia kabaret

"Wesoła Lwowska Fala". Od Szczepka i Tońka do fatalnego wywiadu z holenderską krową

– W każdą niedzielę o godzinie dziewiątej wieczorem głośniki całej Polski nastawione były na jedną tylko falę. Nie pamiętam, na jakiej była długości, ale wiem, że była wesoła, bo była lwowska – wspominał Alfred Schütz, kierownik muzyczny "Wesołej Lwowskiej Fali". Pięcioletnie pasmo sukcesów audycji przerwał dopiero krowi ryk, który zabrzmiał zupełnie nie w porę.
Zobacz więcej na temat:  Lwów historia Polski HISTORIA Kresy Polskie Radio historia radiofonii kabaret humor Kazimierz Wajda Henryk Vogelfanger Włada Majewska Wiktor Budzyński Alfred Schütz

"To już lato". Muzyczna propozycja na wakacje od Kabaretu OT.TO

Kabaret OT.TO powraca z nową płytą. Niespełna rok po premierze dobrze przyjętego świątecznego albumu grupa prezentuje wydawnictwo pt. "To już lato", wpisujące się tematyką i nastrojem w wakacyjną porę. - Przyjemnie się pracuje. Robimy nowe piosenki i wydarzenia. Naprawdę jest fajnie - podkreśla Wiesław Tupaczewski z Kabaretu OT.TO.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Kabaret OT.TO muzyka rozrywkowa kabaret

"Pełne spectrum rozwoju". Jan Marczewski o roli Dawida w filmie "Liczba doskonała"

Grupa kabaretowa Niplodram, niezależna grupa teatralna Potem-o-tem, dubbing, nagradzany w Polsce i w Europie spektakl dyplomowy pt. "Do dna", opieka artystyczna nad spuścizną dziadka - Waldemara Świerzego, a ostatnio rola u boku Andrzeja Seweryna w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. "Liczba doskonała" - to wszystko ma w swoim artystycznym dorobku aktor Jan Marczewski, który był gościem Małgorzaty Raduchy w audycji 'Spotkanie z...". 
Zobacz więcej na temat:  kino aktorzy Jan Marczewski film polski kabaret Małgorzata Raducha

Lala Czaplicka: dobrze czuję się w przedwojennych gatunkach

Ada, Ina, Zula, Mira, Loda, a może Lala? Łatwe do zapamiętania krótkie imiona na kabaretowych czy teatralnych afiszach zachęcały do udziału w przedstawieniu, gwarantując zabawę i spotkanie z uwielbianą, przedwojenną gwiazdą. W "Czasie pogody" razem ze śpiewaczką Lalą Czaplicką przypomnieliśmy miniony czas i pokazaliśmy, jak bardzo ówczesne piosenki są dziś atrakcyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski kabaret piosenka Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski muzyka klasyczna Jerzy Petersburski

Kabaret Młodych Panów: lubimy absurdalne poczucie humoru [WIDEO]

Kabaret Młodych Panów bawi i rozśmiesza miliony Polaków już blisko 20 lat. Jak mówią, tematy do śmiechu są wszędzie. – Obserwujemy jakąś scenkę, czy to rodzajową czy obyczajową i przygotowujemy skecz – mówią w Trójce Mateusz Banaszkiewicz i Bartek Demczuk, połowa składu kabaretu. – Wykorzystujemy doświadczenia własne, przyjaciół albo znajomych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka kabaret rozrywka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Na czym polegał fenomen gwiazd międzywojennych kabaretów?

W Polsce międzywojennej kabarety konkurowały z teatrami, a ich programy nigdy nie kolidowały z afiszem poważnej sceny. Na czym polegał ich fenomen? - Na scenie kabaretowej mieliśmy największe nazwiska i to świadczy o wadze tej sceny - mówi w "Czasie Pogody" Sławomir Koper, autor książki pt. "Mistrzowie polskiego kabaretu".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski kabaret literatura Martyna Podolska Kabaret Starszych Panów KULTURA II wojna światowa historia Polski

Niezwykła droga od matematyki do improwizacji na scenie

Marcin Wąsowski jest najlepszym przykładem, że nauki ścisłe nie przeszkadzają w improwizacji. Najpierw został magistrem matematyki, a potem, już jako kabareciarz, aktor zaczął się przesuwać w kierunku całkowicie przeciwnym, czyli improwizacji. Obecnie jest związany z lubelskimi grupami: Poławiacze Pereł Improv Teatr, Teatr ITP, Teatr Bez Maski oraz z Teatrem Ziemi Chełmskiej. I właśnie o improwizacji mówił w "Trzech gramach Redbada".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR improwizacja kabaret Redbad Klynstra Trójka