Polskie Radio
Section05
wychowanie

Savoir-vivre. Czy znamy zasady dobrego wychowania? Czy mają jeszcze znaczenie?

Savoir-vivre, kindersztuba, bon ton, dobre maniery. Nazw jest wiele, ale znaczenie jedno i to samo – umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji. Czy to jest jeszcze potrzebne, czy owo słynne "dobre wychowanie" należy już do przeszłości? 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Savoir-Vivre'u.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wychowanie KULTURA Jacek Frentzel Raf Uzar Piotr Firan Trójka

Czym jest seksualizacja, a czym edukacja seksualna?

Zaburzeń związanych ze sferą seksualną dziecka jest w szkołach bardzo dużo. Są to m. in. cyberprzemoc, przekazywanie sobie nawzajem pornografii czy kwestie dotyczące obnażania. Rolą dorosłych jest przekierowanie uwagi na obszary, które nie są czysto fizyczne, a dotyczą uczuciowości i emocji. Wiedza, jaką dziecko otrzymuje powinna być dostosowana do wieku rozwojowego.  
Zobacz więcej na temat:  młodzież szkoła podstawowa szkoła rozwój dziecka Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Siostra Patrycja Skorupa: powołanie misyjne zwróciło mnie polskiej ziemi

Siostra Patrycja Skorupa wychowała się w Grecji, gdzie wyemigrowali jej rodzice. Przyznaje, że na emigracji człowiek jest samotny. „Z jednej strony jesteś dzieckiem emigrantów więc trudno zintegrować się ze społecznością lokalną. Z drugiej, kiedy przyjeżdżałam do Polski, dla wszystkich byłam już stamtąd, a przynajmniej dwadzieścia lat temu były z tym związane pewne stereotypy, które komunikacji nie ułatwiały” - zauważa.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Grecja Kościół Polonia Episkopat Polski Kościół katolicki kościół prawosławny wychowanie

Matura dwujęzyczna: edukacyjne wyzwanie dla dziecka emigrantów

Dziecko emigrantów, wychowane i wykształcone w kraju emigracji, mimo dwujęzyczności boryka się z wyzwaniami rodzimego systemu edukacji po powrocie do Polski. „Szkoły mogą zaoferować tylko to, co gwarantuje prawo, czyli dodatkowe godziny języka polskiego. A dziecko emigrantów potrzebuje zajęć wyrównawczych z matematyki, geografii czy historii Polski, zwłaszcza jeśli te przedmioty wybierze na maturze” - wyjaśnia Jolanta Grochala, lektor, mama zdającej w tym roku maturę dwujęzycznej córki oraz prezes Stowarzyszenia Dwujęzyczna Polska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa matura Matura 2023 matura z języka polskiego edukacja wychowanie dzieci Polonia szkoła dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci Małgorzata Frydrych

Jak odciąć pępowinę w dorosłym życiu?

W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o "odcinaniu pępowiny", czyli dojrzałości, wolności i świadomości człowieka dorosłego. Będąc dorosłymi ludźmi mamy przecież prawo do podejmowania swoich decyzji, nawet jeśli nasi rodzice się z nimi nie zgadzają, bez odczuwania przy tym poczucia winy. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzicielstwo wychowanie samodzielność samodzielność u dziecka Joanna Ficińska DAB+

Rzecznik PiS: obywatelski projekt "Chrońmy dzieci" nie likwiduje edukacji seksualnej

Zdaniem rzecznika Prawa i Sprawiedliwości obywatelski projekt "Chrońmy dzieci" nie ma na celu likwidacji edukacji seksualnej w szkołach. - Te lekcje są i będą, realizowane przez doświadczonych pedagogów. Chodzi tylko o obowiązek zgody rodziców na zajęcia prowadzone przez organizacje spoza szkoły - mówił Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS edukacja Rafał Bochenek wychowanie

Szef MEiN: edukacja seksualna w szkołach jest potrzebna, w odróżnieniu od seksualizacji

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był pytany w poniedziałek w TV Republika o obywatelski projekt ustawy, który - według jego autorów - ma m.in. zapobiegać "seksualizacji najmłodszych". - Jesteśmy przekonani, tak jak rodzice, którzy tę ustawę stworzyli, że seksualizacja i edukacja seksualna to dwie zupełnie różne rzeczy - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek szkoła społeczeństwo wychowanie POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja dzieci

PR24 Wychowanie w czasach współczesnych. Czy rodzice wiedzą, co dzieje się z ich dziećmi?

Wychowywanie dzieci nigdy nie było zajęciem prostym. Odpowiedzialność związana z kształtowaniem młodych ludzi przerasta nawet najwybitniejsze jednostki. W obecnych czasach, w czasach nowoczesnych, czasach gwałtownego rozwoju technologii, dostępu do internetu - zagrożeń związanych z rozwojem dzieci jest jeszcze więcej. Czy rodzice wiedzą, co dzieje się z ich dziećmi? W Polskim Radiu 24 próbowali odpowiadać na to pytanie prof. Monika Przybysz z UKSW oraz Paweł Cwynar, pisarz, ale także były gangster.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński rodzina dzieci wychowanie

Psycholog o dzieciach trzeciej kultury: tymczasowość i poczucie straty towarzyszą im przez całe życie

Dzieci trzeciej kultury od dzieci emigrantów powracających do ojczyzny odróżnia kilka istotnych cech. Przede wszystkim nie integrują się i nie asymilują z kulturą rodziców. Budują wielokulturowe osobowości, które odnajdą się wszędzie ale też nigdzie nie są naprawdę u siebie. Dobrze czują się wyłącznie w otoczeniu osób z podobnym doświadczeniem, tworząc swoiste enklawy w głównych społecznościach – mówi Michalina Jarmuż, psycholog, ekspertka ds. zarządzania wielokulturowością w gminie Lesznowola.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci wychowanie rodzice rodzina na swoim rodzina dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci tożsamość inteligencja Małgorzata Frydrych

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców młodzież psychologia psychologia dziecięca rodzicielstwo wychowanie

Powrót z Irlandii do Polski oczami dzieci emigrantów

Rodzice wracają do ojczyzny a dzieci, które urodziły się bądź wychowały na emigracji, próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości: kraju, szkole, grupie rówieśniczej. Bracia Stefan i Edward Czyżewscy przyznają, że przeprowadzka była wyzwaniem i dużą zmianą w ich życiu. „Najtrudniej było zostawić przyjaciół z którymi dorastaliśmy. Za to ogromnym plusem jest obecność babci po powrocie do domu ze szkoły w Polsce” - zauważają goście audycji Kierunek: Polska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci wychowanie rodzice rodzina rodzina na swoim edukacja szkoła studia Irlandia POLSKA Polska w Unii Europejskiej dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci Małgorzata Frydrych

Niska samoocena u dzieci - jak pomóc?

Niska samoocena i brak samoakceptacji u dzieci - skąd się bierze, do czego prowadzi, jak pomóc dziecku, które się nie akceptuje? Brak samoakceptacji i niskie poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Jego konsekwencje sięgają dalej niż mogłoby się wydawać - może on mieć wpływ na poważne zaburzenia nastroju. Dlaczego wśród dzieci i młodzieży coraz częściej przeważają negatywne przekonania na własny temat? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dziecko emocje rodzicielstwo wychowanie warsztaty Joanna Ficińska

Marcin Odolak: w Belgii zawsze będę emigrantem

Pierwsze dni na emigracji były trudne. Nie miałem pracy, dachu nad głową, nie znałem języka. Nocując w metrze poznałem Polaka, który również nie miał jeszcze gdzie mieszkać ale już miał pracę. Po pierwszej wypłacie udało się nam wynająć pomieszczenie, które trudno było nazwać mieszkaniem ale na głowę nie kapało. Przyjaźnimy się do dziś. Ale choć nasze życie się zmieniło przez dwadzieścia lat, mamy pracę, domy, żyjemy jak wszyscy, Belgowie patrzą na nas jak na emigrantów – mówi Marcin Odolak, Polak mieszkający z rodziną w Belgii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzice rodzina rodzina na swoim wychowanie Belgia POLSKA Polonia Małgorzata Frydrych

Jak dogadywać się w rodzicielstwie mimo różnych koncepcji wychowania?

Rodzice mają różne sposoby, żeby się dogadać, jednak nie wszystkie działają. Małgorzata Musiał dzieli je na dwie grupy: argument siły i siłę argumentu. – Nie działają dlatego że zazwyczaj nie ma w nich miejsca na drugą osobę – wyjaśniła mediatorka – Muszę najpierw wrócić do równowagi, uspokoić się, wyregulować, żeby zobaczyć drugiego człowieka bez przesłony ocen i rozedrgania emocjonalnego, które mam w sobie. Dopiero wtedy jestem w stanie rzeczywiście zinterpretować zachowanie przez pryzmat potrzeb i dążeń.
Zobacz więcej na temat:  komunikacja rodzina rodzice Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie psychologia dziecięca

Przygotowanie nastolatka do dorosłości. Czy to możliwe?

Książki adresowane do młodych ludzi są bardzo ważne nie tylko dla nastolatków, ale też dla ich rodziców, ponieważ pomagają w zrozumieniu dorastających dzieci. To właśnie rodzice mogą być osobami, od których nastolatek dowiedzie się, jak funkcjonuje świat, czego ten świat od niego oczekuje, jak ma szukać ludzi, którzy będą dla niego wsparciem, jak kierować się swoimi potrzebami i zainteresowaniami oraz o tym że jak każdy człowiek ma prawo do błędów. Czego nastolatkowie powinni dowiedzieć się od dorosłych? Jak przygotować się na dorosłość? Zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks