Redakcja Polska

Psycholog o dzieciach trzeciej kultury: tymczasowość i poczucie straty towarzyszą im przez całe życie

29.04.2023 16:54
Dzieci trzeciej kultury od dzieci emigrantów powracających do ojczyzny odróżnia kilka istotnych cech. Przede wszystkim nie integrują się i nie asymilują z kulturą rodziców. Budują wielokulturowe osobowości, które odnajdą się wszędzie ale też nigdzie nie są naprawdę u siebie. Dobrze czują się wyłącznie w otoczeniu osób z podobnym doświadczeniem, tworząc swoiste enklawy w głównych społecznościach – mówi Michalina Jarmuż, psycholog, ekspertka ds. zarządzania wielokulturowością w gminie Lesznowola.
Audio
  • Z Michaliną Jarmuż, psychologiem, ekspertką ds. zarządzania wielokulturowością w gminie Lesznowola, o wyzwania stojących przed dziećmi trzeciej kultury w okresie dorastania i wchodzenia w dorosłość, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Psycholog o dzieciach trzeciej kultury: tymczasowość i poczucie straty towarzyszą im przez całe życie.
Psycholog o dzieciach trzeciej kultury: tymczasowość i poczucie straty towarzyszą im przez całe życie.Foto: SeasontimeShutterstock.com.jpg

Dzieci trzeciej kultury najlepiej czują się w środowiskach międzynarodowych i wielokulturowych, bo w życiu codziennym nie potrafią odnieść swoich doświadczeń do konkretnych kultur. Częste przeprowadzki utrwalają w nich przekonanie, że tymczasowość i poczcie straty będzie im towarzyszyć przez całe życie. Często wchodzą w krótkotrwałe ale intensywne relacje z nowopoznanymi ludźmi, jakby chciały się nimi nacieszyć na zapas, bo za chwilę ich nie będzie – wyjaśnia Michalina Jarmuż.

Rodzice albo nie zdają sobie sprawy lub też nie mają świadomości powagi i ciężaru sytuacji, kiedy nagle wyrywa się dziecko z otoczenia, które już poznało i nauczyło się w nim funkcjonować. Powinniśmy również pamiętać, że stawiamy dzieci w niekomfortowej sytuacji, podejmując za nie decyzje w kluczowych sprawach. To, co nam daje poczucie realnego wpływu na nasze życie, bo jako dorośli określamy jego kształt, miejsce, zakres naszych aktywności, zmusza nasze dzieci to ciągłej konfrontacji z obcym, nowym światem – zwraca uwagę gość audycji Kierunek Polska.

Z Michaliną Jarmuż, psychologiem, ekspertką ds. zarządzania wielokulturowością w gminie Lesznowola, o wyzwania stojących przed dziećmi trzeciej kultury w okresie dorastania i wchodzenia w dorosłość, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


USA: Urszula Dudziak i Waldemar Dąbrowski nagrodzeni za wkład w promocję polskiej muzyki na świecie

24.04.2023 11:07
Fundacja Kościuszkowska przyznała Medale Uznania wokalistce Urszuli Dudziak i dyrektorowi generalnemu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemarowi Dąbrowskiemu, zaliczając ich do czołowych postaci kształtujących wizerunek polskiej muzyki na świecie. Wyróżnienia wręczono w sobotę w Nowym Jorku, podczas 86. Charytatywnego Balu Fundacji Kościuszkowskiej (FK).

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. Rząd chce wprowadzić nowe odznaczenie

26.04.2023 13:37
Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wyróżnienie ma być przyznawane m.in. za szczególne zasługi w zakresie umacniania polskiej tożsamości narodowej.

Wielka Brytania: prawie sto wydarzeń w ramach 7. edycji Polish Heritage Days

27.04.2023 15:01
Dziewięćdziesiąt pięć wydarzeń w 62 miastach i miasteczkach Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej odbędzie się w ramach tegorocznej, siódmej już edycji Polish Heritage Days - ogłosiła w czwartek ambasada RP w Londynie.