Redakcja Polska

Powrót z Irlandii do Polski oczami dzieci emigrantów

24.04.2023 11:30
Rodzice wracają do ojczyzny a dzieci, które urodziły się bądź wychowały na emigracji, próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości: kraju, szkole, grupie rówieśniczej. Bracia Stefan i Edward Czyżewscy przyznają, że przeprowadzka była wyzwaniem i dużą zmianą w ich życiu. „Najtrudniej było zostawić przyjaciół z którymi dorastaliśmy. Za to ogromnym plusem jest obecność babci po powrocie do domu ze szkoły w Polsce” - zauważają goście audycji Kierunek: Polska.
Audio
  • Z Edwardem i Stefanem Czyżewskimi o powrocie do ojczyzny rodziców z kraju, w którym wychowali się od dziecka rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Bracia Edward i Stefan Czyżewscy wrócili do Polski z rodzicami po 16 latach na emigracji. Zdjęcie ilustracyjne.
Bracia Edward i Stefan Czyżewscy wrócili do Polski z rodzicami po 16 latach na emigracji. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: TupungatoShutterstock

W Irlandii moja edukacja w szkole średniej dobiegała końca. Wybrałem sobie już irlandzką uczelnię i kierunek studiów. Wszystko wydawało się być na swoim miejscu. Dlatego decyzja rodziców o powrocie do Polski poruszyła mnie bardzo. Trochę się zbuntowałem na myśl o czekających mnie zmianach. W Polsce trafiłem do pierwszej klasy liceum i musiałem zaczynać od początku. Ponadto wiedza z geografii czy historii Irlandii, którą przyswajałem przez lata, w Polsce była bezużyteczna. Byłem dobry z tych przedmiotów a w polskiej szkole musiałem przyswoić wiedzę od podstaw. Ale teraz z perspektywy czasu jestem przekonany, że dobrze się stało. Nadal wybieram się na architekturę ale już na Politechnikę Warszawską – mówi Stefan Czyżewski.

Największym wyzwanie była nauka pisania dłuższych form w języku polskim. Potrafiliśmy czytać i mówić w języku ojczystym rodziców ale nigdy nie było potrzeby, by pisać opowiadania czy eseje. Na początku pisałem po angielsku i tłumaczyłem później na polski. Na szczęście przeniosłem się do polskiej szkoły zanim zacząłem uczyć się geografii czy historii i nie musiałem niczego nadrabiać. Lubię żyć w Polsce, mówić po polsku, być blisko rodziny ale muszę przyznać, że Irlandczycy są dla siebie bardziej życzliwi i chciałbym też tego doświadczyć w mojej ojczyźnie – dostrzega różnicę Edward Czyżewski.

Z Edwardem i Stefanem Czyżewskimi o powrocie do ojczyzny rodziców z kraju, w którym wychowali się od dziecka rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Polska umacnia swoją obecność w Szwajcarii i otwiera Konsulat Honorowy w Lugano

20.04.2023 17:22
21 kwietnia została zainaugurowana działalność Konsulatu Honorowego RP w Lugano. Jest to pierwsza w ponad 100-letniej historii stosunków polsko-szwajcarskich polska placówka konsularna we włoskojęzycznej części Szwajcarii.

„Znaczące zmiany” w składzie etnicznym i językowym Polski. Dane z najnowszego spisu powszechnego

21.04.2023 13:00
Nowe dane ze spisu ludności Polski z 2021 r. ujawniły znaczne zmiany w składzie etnicznym i językowym kraju. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na znaczny wzrost liczby mieszkających w Polsce obywateli Anglii, USA, Włoch i Irlandii.