"Wędrówka". Każdy z nas może być bohaterem tej książki

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 12:38
- W "Wędrówce" to czytelnik wybiera, jakie losy spotkają głównych bohaterów. Stajemy się współuczestnikami tej powieści. Możemy więc zacząć grę z diabłem i przyjmować jego dary, albo wędrować niemal samodzielnie i po prostu poznawać samego siebie - mówiła w Czwórce Marianna Lis, odpowiedzialna za tłumaczenie książki Intan Paramadithy. 
Wędrówka to powieść, w której stajemy się uczestnikami akcji
"Wędrówka" to powieść, w której stajemy się uczestnikami akcjiFoto: Shutterstock.com/jose_xeraco86
  • "Wędrówka" to pierwszy bezpośredni przekład z języka indonezyjskiego.
  • Książka jest tzw. powieścią paragrafową. Na czym polega jej wyjątkowość?
  • Poprzez dokonywanie wyborów poznajmy tu samych siebie. Jak to działa?

"Wędrówka" to powieść paragrafowa, czyli taka, w której to my musimy zdobyć się na odwagę, by samodzielnie wybierać swoje przygody – i ponosić ich konsekwencje. To książka, którą można czytać wielokrotnie, odkrywając kolejne ścieżki.

- Książka rozpoczyna się wstępem, dzięki któremu poznajemy zarys akcji. Spotykamy główną bohaterkę, dowiadujemy się, że jest bardzo znudzona swoim życiem. Wiedzie je w dusznej Dżakarcie, stolicy Indonezji - opowiadała gość Czwórki. - Postanawia się wyrwać z tego miasta, ale nie może po prostu wziąć paszportu i pojechać na drugi koniec świata, bo mieszkańcy Indonezji nie mają takiej samej swobody otrzymania wiz, jak Europejczycy, Zawiera więc pakt z diabłem. Ten ofiarowuje jej czerwone bury w zamian za możliwość wędrówki. Tu czytelnicy zaczynają podejmować decyzje dotyczące tego, jak ta wędrówka będzie wyglądać - zaznacza.

Czytelnik jest uczestnikiem akcji

Narracja książki prowadzona jest w drugiej osobie, co ma ułatwiać czytelnikom wczucie się w akcję. - Po stronie czytelników jest bardzo duża sprawczość i to od nas zależy, którędy bohaterka powędruje i jakie przygody ją spotkają - mówiła Marianna Lis. - Czasem Intan Paramaditha gra z nami w taką ciuciubabkę mówiąc, że jeszcze nie jesteśmy gotowi na niektóre rozwiązania, i że będziemy mogli je wybrać dopiero później. Niektóre z zaułków są więc ślepe.

Czytaj także:

W książce jest ukrytych aż piętnaście opowieści, dzięki czemu ostatecznie możemy otrzymać nawet kilka różnych książek. - Cofamy się do fragmentów, kluczowych dla zrozumienia całego konceptu tej powieści - tłumaczyła Marianna Lis. - Wątkiem powracającym jest Czarnoksiężnik z Krainy Oz i czerwone buty. Autorka korzysta z motywów kultury Zachodu. Niektóre wątki są jednak skupione wokół Indonezji - podkreślała gość Czwórki. 

O czym jest "Wędrówka"?

- Nie dość, że sama główna bohaterka nie jest zadowolona ze swojego życia, jest nim również rozczarowana jej rodzina. Zwłaszcza że jej siostra poradziła sobie ich zdaniem dużo lepiej: skończyła prestiżowe studia, znalazła męża i ma dzieci, jest bardzo pobożna - tłumaczyła Marianna Lis. - Dla naszej bohaterki to "ostatni moment" na zmianę życia, bo ma 27 lat i wydaje jej się, że wszystko się jej już kończy. Zawarcie paktu z diabłem jest aktem desperacji.

Czytając książkę, można robić... notatki. - To na początek dobry pomysł, ale znam ludzi, którzy malowali mapki, zaznaczając drogi, które już przeszli, zapisywali sobie swoje szlaki w tabelkach. Można też jednak zdać się na intuicję i sprawdzić, dokąd zaprowadzą nas nasze wybory - podkreślała gość Czwórki. - To powie nam także dużo o nas samych i naszych wyborach. To, jakie podejmujemy decyzje wskazuje, kim jesteśmy. Akcja rozgrywa się na pograniczu świata żywych i umarłych. Możemy więc potraktować "Wędrówkę" jako świetną grę. Odważać się na rzeczy, na które nie zdecydowalibyśmy się w realnym życiu. Możemy podjąć grę z diabłem, przyjmować jego podarunki, albo odrzucić go i wędrować samodzielnie. Każdy będzie w stanie odnaleźć siebie w tej bohaterce i jej wyborach. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Indonezyjska pisarka, która nawiązuje do kultury Zachodu

Intan Paramaditha to indonezyjska pisarka, która jest także naukowcem. - Napisała opowiadania, w których dominuje klimat grozy, horroru. Zajmuje się także filmem i medioznastwem. W jej literaturze jest wiele odniesień do klasyki kina amerykańskiego. Działa też w Indonezji na rzecz kobiet i feminizmu, co także widać w jej książkach - podkreślała Marianna Lis.

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Marianna Lis (przetłumaczyła m.in. książkę "Wędrówka")

Data emisji: 08.07.2023

Godzina emisji: 12.23

kd/zch

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura