Rogal świętomarciński - słodki symbol Poznania

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 16:21
11 listopada to Święto Niepodległości Polski, ale także dzień Świętego Marcina. Dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski obowiązkowym smakołykiem konsumowanym tego dnia jest rogal świętomarciński. 
Nazwa rogal świętomarciński została zarejestrowana w 2008 r. przez Komisję Europejską
Nazwa "rogal świętomarciński" została zarejestrowana w 2008 r. przez Komisję EuropejskąFoto: Longfin Media/Shutterstock
  • Rogal świętomarciński to słodki symbol Poznania. 
  • Piekarnie i cukiernie wypiekają tysiące tych smakołyków na dzień Świętego Marcina, 11 listopada. 
  • Tajemnica rogali świętomarcińskich tkwi w kształcie, cieście i farszu. 
  • Rogal świętomarciński jest chroniony oznaczeniem geograficznym, co jest regulowane przez prawo unijne.

Od kilku lat moc rogala świętomarcińskiego rozszerza się na całą Polskę. Chętnie zajadają się nim też i mieszkańcy Warszawy, i Krakowa. Jednak ten prawdziwy rogal świętomarciński pochodzi z Poznania, jest słodkim symbolem tego miasta. 

- Jest to produkt, który powstał historycznie w Poznaniu. Przypisuje się go jednemu z poznańskich piekarzy, który zareagował na apel biskupa, żeby dzielić się z ubogimi tym, co się ma - mówi Adrian Ordakowski, ekspert zajmujący się historią jedzenia. - Postanowił przygotować właśnie takie specjalne rogale.

Niezwykle ważny jest sam wygląd rogala. Ma on kształt półksiężyca, z czym wiążą się dwa różne podania.


Posłuchaj
02:12 czwórka czwórka do kwadratu 11.11.2023 rogal.mp3 O rogalach świętomarcińskich opowiada Adrian Ordakowski, ekspert zajmujący się historią jedzenia (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

  

- Tu historia prowadzi nas do postaci króla Jana III Sobieskiego. Podobno inspiracją mogły być chorągwie tureckie, które zdobył pod Wiedniem. Na tych chorągwiach oczywiście widniał półksiężyc - mówi rozmówca Czwórki. - Inny przekaz mówi, że inspiracją był kształt podkowy, którą zgubił koń świętego Marcina. 

Rogale świętomarcińskie muszą spełniać wyszukane wymagania kulinarne. Można je nazwać produktami luksusowymi, wyróżniającymi się wśród innych smakołyków. 

Ciasto i farsz - sekrety rogala świętomarcińskiego

- Typowy rogal świętomarciński składa się z tzw. ciasta półfrancuskiego. Należy najpierw przygotować ciasto drożdżowe, które musi chwilę odleżeć i przekłada się je masłem lub margaryną. Robi się warstwy, co skutkuje tym, że rogal po upieczeniu jest idealnie rozwarstwiony - widać charakterystyczne listkowanie - opowiada ekspert. - W środku rogala jest farsz na bazie białego maku, z dużym dodatkiem bakalii i aromatu migdałowego. 

Rogal świętomarciński jest chroniony oznaczeniem geograficznym, co jest regulowane przez prawo unijne. Przypisany jest do ziem wielkopolskich. 

W Polsce zarejestrowanych jest 87 producentów mających uprawnienia do wypiekania i sprzedaży rogali świętomarcińskich.


***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 11.11.2023

Godzina emisji: 15.44

pj/mo