- Astronautyka to zespół różnych dziedzin nauki, który zajmuje się lotami poza atmosferę Ziemi, poznawaniem przestrzeni kosmicznej oraz znajdujących się w niej obiektów.
- W ostatnich latach astronautyka bardzo się rozwinęła, a badaniem nad lotami w kosmos zajęły się także firmy prywatne.
- Turystyczne loty w kosmos to nadal rozrywka dla ludzi bogatych, ale istnieją tańsze sposoby poznawania przestrzeni pozaziemskiej.
- Julia Pelc - uczestniczka Plebiscytu Nieprzeciętni i liderka zespołu Innspace team - opowiada m.in. o lotach Zero G i misjach analogowych.
- Obecnie możemy organizować kilkadziesiąt lotów suborbitalnych rocznie, w przyszłości będzie to pewnie kilkaset. Umowna granica to już sto kilometrów nad Ziemią, więc ta turystyka rozwija się bardzo szybko - przekonuje Justyna Pelc. - Co prawda przy obecnych cenach jest to nadal rozrywka dla ludzi bardzo bogatych, natomiast nie nazwałabym tego fanaberią, bo loty komercyjne pozwalają zdobyć dodatkowe fundusze na badania, które w przyszłości przyczynią się do przełomu w nauce.
Jak zostać "chwilowym kosmonautą"?
Żeby dowiedzieć się, jak wygląda życie w kosmosie, można też wziąć udział w lotach parabolicznych Zero G. Podczas kilkudziesięciosekundowych sesji swobodnego lotu można zaznać nieważkości podobnej do tej, jakiej doświadczają astronauci na orbicie.
- Stosunkowo najtańszą opcją są misje analogowe, czyli misje kosmicznej, które odbywają się w warunkach ziemskich - podpowiada Julia Pelc. - Uczestnicy zostają odizolowani od świata w zamkniętym pomieszczeniu, w którym przeprowadzają swoją misję, często polegającą na badaniach naukowych. Jeśli ktoś chciałby zostać "chwilowym kosmonautą", to jest to propozycja warta rozważenia.
19:59 CZWÓRKA Czarno na zoltym - kosmos 26 11 2023.mp3 Weekend nie z tej ziemi - o turystycznych lotach w kosmos i przyszłości astronautyki (Czarno na żółtym/Czwórka)
Z czego zbudować domek na Marsie?
Jak podkreśla gość Czwórki, ważne i potrzebne jest medialne nagłaśnianie kolejnych misji kosmicznych i zwracanie uwagi opinii publicznej na wydarzenia związane z kosmosem. - Branża kosmiczna to nie tylko załogowe albo robotyczne misje, ale całe spektrum działań, więc potrzebujemy rozwiązań różnego typu. Żeby wysłać człowieka w kosmos, musimy myśleć o tym, by tam przetrwał, czyli zadbać, by miał odpowiedni kombinezon, systemy podtrzymywania życia i przede wszystkim żywność - wylicza ekspertka i uczestniczka Plebiscytu Nieprzeciętni. - Na Marsie i na Księżycu mamy wiele surowców, ale nie potrafimy ich jeszcze wydobywać. Dlatego chcąc zbudować "marsjański domek", musimy zastanowić się, z czego go zrobimy. Transportowanie gotowych elementów jest za drogie, dlatego musimy działać in situ, czyli korzystać z tego, co mamy na miejscu - z kamieni i z piasku.
Sprawdź też:
Lot w kosmos bez ryzyka
- Gdybym miała taką szansę, poleciałabym w kosmos bez większych obaw. Bo przy obecnym stanie wiedzy i procedurach bezpieczeństwa nie uważam, żeby był to ryzykowny krok. Oczywiście, różne rzeczy mogą się stać, ale astronautyka jest obecnie na bardzo wysokim poziomie rozwoju - uspokaja rozmówczyni Weroniki Puszkar.
Justyna Pelc, finalistka Nieprzeciętnych 2021
Czym zajmuje się astrobiologia?
Justyna Pelc jest finalistką konkursu Nieprzeciętni 2021 i zdobywczynią Studenckiego Nobla. Jeszcze jako studentka Politechniki Wrocławskiej związała się z grupą Innspace Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, zajmującą się inżynierią kosmiczną oraz projektującą bazy marsjańskie i samoloty suborbitalne. - Astrobiologia to nauka, która zajmuje się badaniem początków życia na Ziemi, ale także poszukiwaniem życia na innych planetach i ciałach niebieskich - tłumaczyła w Czwórce. - W dzisiejszych czasach to bardzo szerokie pojęcie, bo zawiera w sobie też wirusologię, aspekty chemii fizycznej czy nawet architektury kosmicznej.
***
Tytuł audycji: "Czarno na żółtym", Czwórka do piątej
Prowadzący: Weronika Puszkar
Gość: Justyna Pelc (Innspace team, uczestniczka Plebiscytu Nieprzeciętni)
Data emisji: 26.11.2023
Godzina emisji: 12.15
kul