Jakub Wiech: jakość naszego życia zależy od energetyki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 08:00
- Energia to towar jak każdy inny, dlatego przyspieszona lekcja edukacji elektrycznej, z którą mamy dziś do czynienia, na pewno nam się przyda - przekonuje Jakub Wiech - specjalista od energetyki, analityk i autor książki "Energetyka po prostu". 
Jakub Wiech - autor książki Energetyka po prostu.
Jakub Wiech - autor książki "Energetyka po prostu".Foto: Czwórka/Mateusz Kulik
  • Jakub Wiech jest specjalistą od energetyki, analitykiem i autorem książki "Energetyka po prostu".
  • Opisuje w niej jak złożone pojęcia i zjawiska związane z energetyką bezpośrednio wpływają na nasze życie.
  • Jakub Wiech przekonuje, że warto zadbać o "świadomość elektryczną”, zwłaszcza w czasach, gdy rosną jej ceny.
  • Gość Czwórki uważa też, że to, jak będziemy żyć za kilka lat, w dużym stopniu zależy od energetyki.

"Energetyka po prostu" - nowa książka Jakuba Wiecha

Jakub Wiech jest specjalistą od energetyki, analitykiem i dziennikarzem. W swojej najnowszej książce - "Energetyka po prostu" - w prosty i przejrzysty sposób pokazuje, jak złożone pojęcia i zjawiska związane z energetyką bezpośrednio wpływają na nasze życie: nasz portfel i nasze zdrowie.

Największe kryzysy energetyczne na świecie

Gość Czwórki uważa, że to, co dzieje się dziś w energetyce polskiej i światowej, to pochodna kryzysu, który został wywołany najpierw przez pandemię, a później przez agresję Rosji na Ukrainę. - Dla nas Polaków to nowa sytuacja, bo "przegapiliśmy" inny duży kryzys w energetyce, który zaistniał w latach 70. ubiegłego wieku i wiązał się z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Nasz kraj znajdował się wówczas w bloku sowieckim, który był odcięty od reperkusji embarga nałożonego przez państwa arabskie na dostawy ropy - wyjaśnia. - Ten kryzys przeformatował myślenie o energetyce w Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy zachodniej. My wtedy przeżywaliśmy okres dynamicznego rozwoju energetyki, budowaliśmy bloki węglowe i nie zdobyliśmy takiego doświadczenia. Dopiero teraz się tego uczymy.

Sprawdź też:

Energetyczna świadomość Polaków

Do niedawna wiedza Polaków o energetyce była dość skromna, wszystko zmieniło się, kiedy musieliśmy głębiej sięgnąć do portfeli. - Przez długi czas nie interesował nas ten temat, bo mieliśmy względnie tanią energię elektryczną i doposażenie w gaz oraz ropę naftową. Dopiero w ostatnich miesiącach odczuliśmy, że coś się zmieniło i zaczęliśmy się interesować energią - przyznaje rozmówca Mateusza Kulika. - To dobry nawyk, bo taka wiedza może nam pomóc nie tylko na poziomie państwowym, ale też na poziomie gospodarstw domowych.

Ile kosztuje kilowatogodzina?

Współczesny mieszkaniec Polski wykorzystuje dziennie znacznie więcej kilowatogodzin niż butelek wody. Zapytany jednak o cenę obu z łatwością przypomni sobie tylko, ile płaci w sklepie za wodę. - Poruszyłem ten temat na kilku prelekcjach i okazało się, że ludzie nie są świadomi, ile płacą za prąd, a kilowatogodzina jest dla nich abstrakcyjnym pojęciem - mówi Jakub Wiech. - Tymczasem koszt kilowatogodziny jest bardzo ważny dla rozwoju gospodarki i gospodarstw domowych. I trzeba się liczyć z jego wzrostem, bo okazało się, że energia jest skończona.  

Posłuchaj
13:49 CZWÓRKA Reset - energia 10.10.2023.mp3 Skąd bierze się energia elektryczna i czy powinniśmy się bać energii jądrowej? (Reset/Czwórka)

Im lepiej żyjemy, tym więcej energii zużywamy

Gość Czwórki przekonuje także, że to, jak będziemy żyć za kilka lat, zależy w dużym stopniu od energetyki. - Rozwój cywilizacyjny, a co za tym idzie wzrost poziomu naszego życia, jest ściśle związany z energią. Im lepiej żyjemy, tym więcej energii zużywamy. Dziś o 70 proc. więcej niż przed dwustu laty - zaznacza ekspert. - Wzrost konsumpcji energii pociągnął za sobą także negatywne konsekwencje, jak choćby zmiana klimatu. Natomiast żeby dalej się rozwijać, żeby być gatunkiem, który poprawia swój standard życia i dba o to, żeby przyszłe pokolenia też mogły to robić, musimy zastanowić się, jak ma wyglądać budowa gospodarki energetycznej przyszłości.  

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Jakub Wiech (autor książki "Energetyka po prostu", specjalista od energetyki, analityk, dziennikarz)

Data emisji: 0910.10.2023

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Zielone IT - nowe technologie a zmiany klimatu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 20:30
Ekologia to jeden z najnowszych trendów w świecie technologii. -  Giganci technologiczni zaczynają się chwalić ekologicznymi posunięciami i trzeba to przyjąć za dobrą monetę - mówi Maciek Gajewski ze spiders.web.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbyt wysokie rachunki za prąd? Czerp energię z ogródka!

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 14:41
Sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej jest sporo, choć przy obecnych cenach prądu wydają się one niewystarczające. Studenci z Politechniki Warszawskiej zaprojektowali mobilną stację do magazynowania energii. Można ją ustawić we własnym ogródku.  
rozwiń zwiń