Nowocześnie o historii. Wincenty Witos w serwisie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 20:20
Ubogi chłopiec samouk trzy razy zasiadał w fotelu premiera Rzeczpospolitej i przeszedł do historii jako jeden z Ojców Niepodległości. Kim był Wincenty Witos? Odpowiedź w nowym, multimedialnym serwisie Polskiego Radia - witos.polskieradio.pl. 
Wincenty Witosa, w 150. rocznicę urodzin, w uznaniu zasług, został patronem roku 2024.Z tej okazji Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis specjalny poświęcony jego postaci.
Wincenty Witosa, w 150. rocznicę urodzin, w uznaniu zasług, został patronem roku 2024. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis specjalny poświęcony jego postaci.Foto: NAC
  • Wincenty Witos był polskim politykiem, działaczem ruchu ludowego i trzykrotnym premierem Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Z okazji 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, w uznaniu jego zasług, został on patronem roku 2024.
  • Z tej okazji Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis specjalny witos.polskieradio.pl. 
  • Znajdziemy tam przemówienie Wincenta Witosa, które jego zwolennicy przemycili na płycie gramofonowej. 

Z okazji 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa i ogłoszenia trzykrotnego premiera II RP patronem roku 2024 Polskie Radio przygotowało specjalną multimedialną stronę internetową witos.polskieradio.pl poświęconą tej postaci.

Wincenty Witos - jak powstawał serwis specjalny?

- Praca nad tym serwisem była spełnieniem mojego małego marzenia. Sam pochodzę ze wsi i czułem duży niedosyt, że mówiąc o historii Polski, tak mało mówi się o chłopach. A Witos był jaśniejącym punktem na tym firmamencie - podkreśla Bartłomiej Makowski z Redakcji Serwisów Specjalnych i Archiwum Polskiego Radia. - Kiedy dowiedziałem się, że będzie on patronem 2024 roku, zwróciłem się do "czynników decyzyjnych" z propozycją stworzenia takiego serwisu. Zwłaszcza że dysponujemy bogatymi zasobami archiwalnymi, które są unikatami.

Największy skarb z Archiwum Polskiego Radia

Wśród materiałów dźwiękowych jest jeden z największych skarbów znajdujących się w Archiwum Polskiego Radia. Nagranie przemówienia Wincentego Witosa to jeden z zaledwie trzech zachowanych do dziś głosów Ojców Niepodległości. Pokazuje też, że lider ludowców był pionierem alternatywnych technik dotarcia do odbiorców. Nagranie pochodzi z 1938 roku. Apel skierowany do chłopów nie był wygłaszany na radiowej antenie, na tę wówczas Witos nie mógł mieć wstępu. Dlatego zwolennicy Witosa przemycili to nagranie do kraju na płycie gramofonowej.

Wincenty Witos. Premier wierny chłopom | Polskie Radio

- Mamy nagrania osób, które poznały Wincentego Witosa jeszcze przed wojną. Pokazują one totalnie unikatową perspektywę tej postaci - mówi gość Czwórki. - To nie są wspomnienia, które mówią, kiedy Witos urodził się i gdzie mieszkał. To są wspomnienia, które mówią, kim ten facet był. 

Posłuchaj
12:16 CZWÓRKA Reset - witos 23.01.2024.mp3 Wincenty Witos w nowym serwisie specjalnym Polskiego Radia (Reset/Czwórka)

Kim był Wincenty Witos?

Urodzony 150 lat temu Wincenty Witos był organicznie związany z polską ziemią. Ten chłopski syn przyszedł na świat w podtarnowskiej wsi Wierzchosławice. Doświadczył biedy i głodu, a z ciężką pracą był zaznajomiony od małego. - Do szkoły poszedł cztery lata później, niż powinien, i uczęszczał do niej tylko zimą, bo latem pracował w gospodarstwie. Został w niej dostrzeżony jako "golden boy" - chłopak, który jest inteligentny, ale trzeba go oszlifować - opowiada twórca serwisu. - Trafia na dwie ważne osoby: kierownika szkoły i na gajowego, którzy "pakują" mu do głowy książki. To jest to, co Witosa kreuje, kształtuje i otwiera mu drogę do polityki.  

Zobacz także:

"Zdolny polityk, ale nie Frank Underwood"

O Witosie mówiło się dużo i różnie. Dla jednych był mężem stanu, najwybitniejszym liderem polskiego ruchu ludowego i wielkim patriotą. Dla innych - manipulatorem i chłopskim Machiavellim, który cynicznie kreował własny mit. - Nie sądzę, żeby Witos był polskim Frankiem Underwoodem (bohater serialu "House of Cards") i nie mówiłbym o nim jak o wyjątkowo "ciemnej" postaci - zaznacza Bartłomiej Makowski. - Był wyjątkowo zdolnym politykiem, o czym świadczy to, że na scenie politycznej utrzymywał się od początku XX wieku aż po rok '39. I choć w 1926 roku został obalony przez Józefa Piłsudskiego, i tak wyrósł na legendę.

>>> Wincenty Witos - serwis specjalny Polskiego Radia [ZOBACZ] >>>

Uzupełnieniem serwisu witos.polskieradio.pl będzie cykl podcastowy zgłębiający wybrane wątki związane z życiem i działalnością Wincentego Witosa. Pierwszy odcinek już 24 stycznia 2024 roku.

Odcinki cyklu dostępne będą na stronie podcasty.polskieradio.pl, na największych platformach podcastowych i w serwisie YouTube.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Bartłomiej Makowski (Redakcja Serwisów Specjalnych i Archiwum Polskiego Radia)

Data emisji: 23.01.2024

Godzina emisji: 17.15

kul

kor-wm

Czytaj także

Polska potęgą naftową? Tak było pod koniec XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 17:00
Był pionierem przemysłu naftowego i człowiekiem, który podarował ludzkości lampę naftową. Ignacy Łukasiewicz to jeden z patronów mijającego roku. W marcu obchodziliśmy dwusetną rocznicę jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego. To on nazwał Górę Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 10:16
Rok 2023 jest Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Zapisał się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko - najwyższej górze w Australii.
rozwiń zwiń