Ptasie trele, zdrowie i zagadki przyrodnicze - popołudnie z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 15:45
W audycji porozmawiamy o ptasim zegarze, sprawdzimy, jak kondycja naszych jelit wpływa na piękno i zdrowie, a także powiemy o drugim życiu węgla z lodowców.
W audycji opowiemy m.in. o ptasich trelach
W audycji opowiemy m.in. o ptasich trelachFoto: shutterstock/TAUFIK ARDIANSYAH

Piątkowe wydanie audycji rozpoczniemy od ptasiego trelu. Zdaniem naukowców ptaki orientują się w porze roku według świtu - im wcześniej słońce wschodzi, tym wcześniej za oknem słychać pierwsze trele. Każdy z ptasich śpiewaków ma swoje godziny, w których wyśpiewuje swoje arie. W Czwórce postaramy się przekonać Was, że warto zacząć wsłuchiwać się w świergoczące głosy zza okna, ucząc się przy okazji żyć nieco bliżej natury.

W audycji porozmawiamy także o zdrowiu. Gościem Czwórki będzie Łukasz Sienczewski, który będzie przekonywał, że piękno pochodzi z jelit. Badania wskazują, że istnieje związek pomiędzy kondycją jelit a stanem skóry oraz włosów i paznokci. Nie od dziś wiadomo, że skóra ma swój własny mikrobiom, którego skład w znacznym stopniu wpływa na jej kondycję. Skoro taki związek istnieje, można go również potencjalnie wykorzystać we wspomaganiu leczenia różnego typu problemów dermatologicznych. W jaki sposób? To sprawdzimy w audycji.

Powiemy też o drugim życiu węgla z lodowców. Lód eroduje skały i przenosi ich fragmenty w głąb fiordów. Wraz z nimi na otwarte morze przenoszony jest węgiel, który trafia na dno. Okazuje się jednak, że ten dzięki mikrobom trafia ponownie do obiegu. To pozytywne zjawisko oznacza, że zakwaszenie oceanu nie zachodzi tak gwałtownie. Proces opisali naukowcy, wśród których znalazł się Witold Szczuciński z UAM. Do jakich jeszcze wniosków doszli badacze? O tym więcej powie Szymon Majchrzak.


Sprawdź także:


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" w piątek (3.08) o godz. 14.00 zaprasza Marta Hoppe

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka ptaki przyroda
Czytaj także

Czy ptaki mogą latać do tyłu?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 14:21
Okazuje się, że nieliczne ptaki, takie jak zimorodki i nektarniki, potrafią zawisać w powietrzu, jednak żaden z nich nie może się równać z kolibrami. Umieją one nie tylko zawisać w miejscu, lecz także latać do tyłu, a nawet do góry nogami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Atlas dziur i szczelin". Jak żyją ptaki i owady w wielkim mieście?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 15:51
- W każdym mieście czy miasteczku jest tak naprawdę drugie miasto. Druga społeczność, której na co dzień nie dostrzegamy, a z obserwowania której można mieć ogromną satysfakcję - mówił Michał Książek, autor książki "Atlas dziur i szczelin". To lektura, która ma zachęcać mieszkańców miast do rozejrzenia się wokół siebie. 
rozwiń zwiń