- Naukowcy Politechniki Lubelskiej postanowili stworzyć bajki dla dzieci przy użyciu AI.
- Swój projekt podzielili na etapy. Imiona bohaterów wymyśliły dzieci z lubelskich szkół i przedszkoli. Maluchy wybrały też miejsce akcji.
- Sztuczna inteligencja do tworzenia bajek dostaje od badaczy precyzyjne wytyczne. Niezbędna jest też redakcja wygenerowanego tekstu.
- Naukowcy powierzyli sztucznej inteligencji również stworzeni ilustracji do bajki.
Możliwości sztucznej inteligencji wydają się być nieograniczone. Każdy z nas może je testować, sprawdzać, wykorzystywać do swoich celów, choć czasem budzi to obawy i pewne wątpliwości.
Sztuczna inteligencja tworzy bajki dla dzieci
Naukowcy Politechniki Lubelskiej postanowili "włożyć sztuczną inteligencję między bajki". - Sztuczna inteligencja stała się tym narzędziem, które pojawia się w każdym obszarze naszego życia, np. wspiera medycynę, analizę danych, to też dostęp do analizy materiałów związanych z obrazami, które są dostępne z procesów monitorowania maszyn. My podjęliśmy decyzję, by wykorzystać ją jako narzędzie, które będzie wspierało nasze dzieci. Powstał pomysł, by użyć AI do tworzenia bajek - mówi Ewelina Kosicka z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej. - Zdecydowaliśmy, by z pomocą tej technologii wygenerować bajki dla dzieci w przedszkolach i klasach 1-3.
Proces napisania bajki przez AI może trwać zaledwie kilka sekund, jednak lubelscy naukowcy zdecydowali się poprzedzić te prace nieco dłuższymi przygotowaniami.
Ręka naukowca jest niezbędna przy pracy AI
- W pierwszej fazie naszego projektu zwróciliśmy się z prośbą do przedszkoli i szkół o podanie imion bohaterów, którzy będą występować w naszych bajkach. Poprosiliśmy też o podanie, w jakim zabytku Lublina powinna odbywać się akcja - zdradza naukowczyni. - Sami definiowaliśmy polecenia dla AI, żeby ta miała wytyczne, jakie informacje generować. Prosiliśmy o historię o konkretnych przyrządach i urządzeniach, które opuszczają nasze laboratoria i wędrują po Lublinie.
08:20 czwórka reset 27.11.2023 politechnika ai 18.12.mp3 Jak naukowcy Politechniki Lubelskiej i sztuczna inteligencja tworzą bajki dla dzieci (Reset/Czwórka)
W tym projekcie zadaniem naukowców jest nadanie rysu historii, wskazanie różnych wątków np. spotkanie bohaterów z konkretnym patronem szkoły, i wydanie polecenia AI. - Sztuczna inteligencja generuje bajkę w kilka sekund, ale napotykamy pewne problemy wynikające np. z natury języka polskiego, pojawiają się błędy stylistyczne, powtórzenia, problemy z koniugacją. Tu znów niezbędna jest praca człowieka. To my nanosimy poprawki.
Po redakcji tekstu bajki powstaje gotowa opowieść, po której nie jesteśmy w stanie odgadnąć czy pisał ją człowiek, czy maszyna. - Prosząc AI o to, by używała konkretnych określeń, tworzyła dialogi między bohaterami, wydając jej konkretne wytyczne raczej nie jesteśmy w stanie poznać, kto to napisał - ocenia Ewelina Kosicka. - Ta współpraca z naukowca ze sztuczną inteligencją powoduje, że to rozpoznanie jest trudne.
Sztuczna inteligencja tworzy ilustracje
Lubelscy naukowcy powierzyli AI też wykonanie ilustracji do opowieści. - W tych bajkach dzieciaki mają okazję zobaczyć lubelskie zabytki, które są elementem naszej historii. Dodatkowo są też rysunki, które generujemy w stylu bajek Disneya, by uatrakcyjnić ten przekaz, by historia jeszcze chętniej była przez dzieciaki wysłuchana - zdradza gość Mateusza Kulika.
Z powstałymi opowieściami naukowcy ruszyli do szkół i przedszkoli. Nie zdecydowali się na wykorzystanie sztucznej inteligencji, jako maszyny, która przeczyta dzieciom wygenerowane bajki. Ich decyzja wynika z chęci przybliżenia maluchom pracy naukowców. Pragną by dzieci poznały ich i ich pracę. Badacze na wizyty w placówkach przynoszą ze sobą prawdziwe rekwizyty, które stały się bohaterami bajek. Dzieci mają okazję zobaczyć, jak działa mikromierz czy zmierzyć swoje stopy suwmiarką. - Reakcje dzieci nas zachwycają. Słuchają uważnie opowieści i dopytują, czy jest kolejny tom przygód tych bohaterów stworzonych przez sztuczną inteligencję - podkreśla Ewelina Kosicka.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Ewelina Kosicka z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej
Data emisji: 27.11.2023
Godzina emisji: 18.12
pj/gs