Światowe Dni Młodzieży 2023. Czas wiary, ale i spotkań, muzyki, przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 09:57
Światowe Dni Młodzieży, odbywające się w Lizbonie to ogromne religijne wydarzenie. - Ważny czas dla Kościoła, świetna okazja do spotkań dla młodych - zaznaczał ambasador ŚDM 2023, ks. Rafał Główczyński znany w sieci jako Ksiądz z Osiedla.
Co wydarzy się jeszcze podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży?
Co wydarzy się jeszcze podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży?Foto: Shutterstock.com/Paul shuang
  • Od 1 do 6 sierpnia odbywają się Światowe Dni Młodzieży, które skupiają pielgrzymów z całego świata, biorących udział w spotkaniu z papieżem. Do Lizbony może przybyć nawet 1,5 miliona ludzi.
  • Uczestnicy będą mogli wziąć udział w katechezach i Festiwalu Młodych, a w sobotę pielgrzymi udadzą się do miejsca czuwania, gdzie spotkają się z papieżem Franciszkiem. W niedzielę odbędzie się uroczysta msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży.
  • Wcześniej, od 26 do 31 lipca, odbywały się Dni w Diecezjach, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży. 

Jak przekonywał ks. Rafał Główczyński, przedstawiciel Krajowego Biura Organizacyjnego oraz ambasador Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, początek sierpnia to wyjątkowy czas dla Kościoła. - To moment, w którym można zobaczyć, że jest wciąż wielu młodych, wspaniałych ludzi zgromadzonych wokół tej instytucji - mówił gość Czwórki.

- Emocje są duże, wszyscy wspólnie spotkaliśmy się na "polskiej Lizbonie", by przeżywać Eucharystię. Widok tak wielu młodych osób z Polski był niezwykłym doświadczeniem - wtórowała mu Magdalena Sierka, rzecznik prasowy Światowych Dni Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży - wydarzenie nie tylko dla wierzących?

- Portugalia to po prostu atrakcyjna wakacyjna miejscówka. Dzięki temu wielu młodych ludzi przyjechało tu, by zobaczyć, co będzie się działo, i spędzić fajnie czas - mówił ks. Rafał Główczyński. - To ma ważny charakter ewangelizacyjny. Ci, którzy rzeczywiście są poszukujący, mogą zobaczyć tu rzeczy naprawdę interesujące, które być może zostaną w ich sercach na dłużej. Kościół powinien być blisko ludzi, zwłaszcza tych, którzy są pogubieni. Młodzi ludzie potrzebują tego, by ich wysłuchać i być z nimi. Do tych osób dociera się właśnie podczas takich wydarzeń. 

Czytaj także:

Jak mówiła Magdalena Sierka, ŚDM to też po prostu czas spotkań. - Może się wydawać, że młodych ludzi w Kościele jest mało, ale to nieprawda - opowiadała. - Lizbona to dobre miejsce na integrację. Większość grup śpi w szkołach, jemy wspólnie, rozmawiamy z ludźmi z całego świata. To jest niezwykłe doświadczenie wymiany kulturowej - zaznaczała.

Posłuchaj
07:10 1 scierkaPR4_AAC 2023_08_02-20-32-18.mp3 O Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie opowiada Magdalena Sierka (Wieczór z Czwórką)

Nie tylko ŚDM - jak ewangelizuje się na co dzień? 

Rafał Główczyński na co dzień prowadzi także projekt związany z rozmowami z młodzieżą w Warszawie nad Wisłą. - Idę tam w weekendy z ekipą, bierzemy głośniki z muzyką. Wszystko po to, by spotkać ludzi, których na co dzień w kościele nie ma - opowiadał. - Uważam, że warto coś ludziom dać, ale są też momenty ewangelizacyjne. Młodzi świetnie się bawią zarówno przy nagraniach Grubsona, jak i "Błogosławionych", oczywiście zremiksowanych, z bitem. Zapraszamy więc na imprezę, a ten, kto ma ochotę, po prostu się do nas przyłącza. 

Posłuchaj
44:08 góczyńskix_PR4_AAC 2023_08_02-20-45-30.mp3 O swoim udziale w Światowych Dniach Młodzieży, ale także codziennej pracy ewangelizacyjnej i powołaniu opowiada ks. Rafał Główczyński (Wieczór z Czwórką) 

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Magdalena Sierka (rzecznik prasowy Światowych Dni Młodzieży), ks. Rafał Główczyński (przedstawiciel Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz Ksiądz z Osiedla, duszpasterz, youtuber oraz ambasador Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie)

Data emisji: 02.08.2023

Godzina emisji: 20.25

kd

Czytaj także

Jerzy Popiełuszko. "Ksiądz, który nie chciał się skleszyć"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:11
Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej Solidarności w stanie wojennym szybko stał się celem SB. Mija własnie 34. rocznica pogrzebu duszpasterza.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praktyk życia: jak odnaleźć wewnętrzny spokój?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 16:21
Będąc na szczycie korporacyjnej kariery postanowił przewartościować swoje życie i zostać kapelanem więziennym, coachem, motywatorem i specjalistą od spraw trudnych. Czy dziś Andrzej Cichocki może powiedziec o sobie, że jest szczęśliwy?
rozwiń zwiń