Przyjaźń na całe życie - czy to jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 10:50
- Wsparcie, możliwość podzielenia się doświadczeniem i bezpieczeństwo - to daje mi relacja z przyjaciółką - mówi Marta Karpińska-Krauze, psycholożka, psychoterapeutka i nauczycielka akademicka. - Przyjaźń to rodzina z wyboru. 
W przyjaźni jesteśmy, bo tak my zdecydowaliśmy, a nie bo ktoś podjął tę decyzję za nas - mówi psycholożka Marta Karpińska-Krauze
W przyjaźni jesteśmy, bo tak my zdecydowaliśmy, a nie bo ktoś podjął tę decyzję za nas - mówi psycholożka Marta Karpińska-KrauzeFoto: maxim ibragimov/Shutterstock
  • Przyjaźń ma wiele definicji.
  • Według Słownika Języka Polskiego jest to relacja oparta na zaufaniu i życzliwości.
  • Przyjaźń jest chroniona przed prozą życia, dlatego przyjaźnie bywają dłuższe niż związki miłosne.
  • - Uważam, że przyjaźń na całe życie jest możliwa, aczkolwiek jest to trudne - mówi psycholożka, psychoterapeutka Marta Karpińska-Krauze.

Przyjaźń ważniejsza od relacji miłosnej?

- Przyjaźń to temat, który w moim odczuciu jest często pomijany, bo wydaje nam się, że ważniejsze od przyjaźni są związki romantyczne czy partnerskie. Tymczasem te relacje rządzą się tymi samymi prawami i są tak samo ważne, jeśli nawet nie ważniejsze - zauważa Marta Karpińska-Krauze, psycholożka, psychoterapeutka. - Bo przyjaźnie bywają dłuższe niż związki miłosne. Razem z przyjaciółką czy z przyjacielem potrafimy "przerobić" kilka takich relacji, które przydarzyły się nam w życiu. Dlatego też utrata przyjaźni boli bardziej i dłużej niż utrata partnerki/partnera.

- Warto też podkreślić, że przyjaźń jest chroniona przed prozą życia, która dotyka nas, kiedy jesteśmy w związku. Nie mamy tutaj porozrzucanych skarpetek, brudnych naczyń w zlewie i wygórowanych oczekiwań wobec drugiej osoby - dodaje rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Przyjaźń też nie jest na wyłączność, a związki partnerskie - w naszej kulturze - już tak.

Ilu przyjaciół można mieć w życiu? 

Dziś każdy z nas może mieć szerokie grono znajomych. Wystarczy zajrzeć do mediów społecznościowych - tam liczby idą w tysiące. Tematem zajęli się naukowcy i zbadali to, z iloma osobami możemy mieć relacje w jednym czasie. - Okazało się, że jest to 150 osób. 50 z nich zaprosilibyśmy na dużą imprezę, 15 osób może znaleźć się w gronie najbliższych znajomych, ale tylko z pięcioma możemy wejść w głęboką, przyjacielską relację - mówi ekspertka. 

Posłuchaj
38:50 CZWÓRKA Wieczór z Czwórka - przyjazn 09.05.2024.mp3 Kim dziś jest przyjaciel i czy potrafimy wchodzić w głębokie relacje? (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

Przyjaźń na całe życie - czy jest możliwa?

To, co teraz kształtuje nasze relacje z innymi, bywa nazywane "emocjonalnym fastfoodem". Przyjaźnimy się szybko, przelotnie i bez zobowiązań. Jeśli dana znajomość przestaje nas w pełni satysfakcjonować i cieszyć, natychmiast szukamy następnej. Wciąż mamy apetyt na coś nowego.

- Jednym z czynników, który dobrze wpływa na relacje przyjacielskie, jest podobny poziom dojrzałości i rozwoju. Dlatego uważam, że przyjaźń na całe życie jest możliwa, aczkolwiek jest to trudne, bo taka relacja zakładałaby, że przyjaciel/przyjaciółka rozwija się podobnie i w podobnym tempie jak my. A nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza kiedy z przyjacielem znamy się od przedszkola czy od podstawówki - podsumowuje Marta Karpińska-Krauze.

Zobacz także:

Dobrowolność - jedna z cech przyjaźni

Istnieje wiele definicji przyjaźni. Według Słownika Języka Polskiego jest to relacja oparta na zaufaniu i życzliwości. Dla naszej gościni przyjaźń czerpie z definicji miłości Roberta Sternberga. Amerykański psycholog uznał, że miłość ma trzy elementy: namiętność, intymność, zaangażowanie. Stwierdził również, że miłość braterska to intymność emocjonalna plus zaangażowanie.

- Uważam, że są to dwa elementy stanowiące o przyjaźni - mówi Marta Karpińska-Krauze. - Do tego przyjaźń ma pewne cechy, które ją określają i wzmacniają. Wśród nich jest dobrowolność. W przyjaźni jesteśmy, bo tak my zdecydowaliśmy, a nie bo ktoś podjął tę decyzję za nas.  

Psycholożka Marta Karpińska-Krauze i autor audycji Jakub Jamrozek. Psycholożka Marta Karpińska-Krauze i autor audycji Jakub Jamrozek

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gościni: Marta Karpińska-Krauze (psycholożka, psychoterapeutka, superwizorka i nauczycielka akademicka)

Data emisji: 9.05.2023

Godzina emisji: 20.29

kul/kormp

Czytaj także

Bucket List. Jak spełniać swoje marzenia?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 09:00
Motywuje do działania, porządkuje cele i przypomina, że życie jest za krótkie, żeby odkładać je na później. - Bucket List robi się po to, żeby pamiętać o marzeniach i o tym, żeby je realizować - mówi Martyna Kędra, psycholog i fotograf.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak osiągnąć szczęście? Anna Wendzikowska o drodze do spełnienia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 12:10
- Większość z nas szczęśliwymi bywa, bo szuka wyrzutów dopaminowych na zewnątrz. Tymczasem, żeby być szczęśliwym, trzeba odnaleźć spokój w sobie. Dzięki temu osiągniemy stan, który nie będzie zależał od tego, co dzieje się poza nami - opowiada Anna Wendzikowska, dziennikarka i autorka książki "Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju".
rozwiń zwiń