- Jazda na rowerze jest jedną z popularniejszych form aktywności fizycznej.
- Jest to sport, który ma wiele zalet i w większości przypadków nie obciąża nadmiernie naszych stawów.
- Z zachowaniem właściwych zaleceń jazda na rowerze może być uprawiana przez każdego.
Jazda na rowerze pomaga rozbudować tkankę mięśniową, zwiększa wydolność i pozwala szybko zbudować formę fizyczną. Dodatkowo kształtuje mięśnie łydek, ud oraz pośladków, a także dotlenia mózg. Pozwala nie tylko wyrobić kondycję, ale także spala tkankę tłuszczową.
Czy jazda na rowerze jest bezpieczna?
- W przeciwieństwie do biegania rower jest bezpieczny, nie powoduje nadmiernych obciążeń, ponieważ mamy cały czas płynny ruch w stawach - tłumaczy Przemysław Krakowski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. - Większość ciężaru naszego ciała spoczywa na siodełku, więc trudniej dochodzi do przeciążeń. Rower jest zalecany nawet w trakcie rehabilitacji jako jedno z pierwszych ćwiczeń usprawniających kończyny dolne.
Jak podkreśla specjalista, rower pozytywnie wpływa nie tylko na nasze nogi. Podczas jazdy na jednośladzie musimy utrzymać równowagę, a wtedy pracuje nasze czucie głębokie. - Mamy ruch asymetryczny, czyli naciskamy na pedały - raz jedną, raz drugą nogą - podkreśla gość Czwórki. - Nasze ciało musi się dostosowywać i pracują mięśnie głębokie, które stabilizują nasze ciało. To z kolei jest bardzo pomocne w życiu codziennym.
Jak zachować prawidłową sylwetkę na rowerze?
Dobre efekty możemy osiągnąć, kiedy uda nam się zachować poprawną sylwetkę podczas jazdy na dwóch kółkach. W tym pomoże prawidłowe ustawienie roweru.
- Jeśli nie jest to kolarstwo szosowe czy wyczynowe, to podczas jazdy powinniśmy mieć mniej więcej proste plecy. Kierownica powinna być ustawiona tak, żeby tułów był pochylony do przodu o mniej więcej 20-30 stopni - radzi rozmówca Marty Hoppe. - Ręce powinny być wyciągnięte na kierownicy tak, żebyśmy swobodnie byli w stanie ją złapać - bez specjalnego wyciągania rąk i napinania się. Należy jednak pamiętać, żeby kierownica nie była umieszczona za blisko rowerzysty. Ważne, żebyśmy mieli kontrolę nad tym, co się dzieje z rowerem podczas jazdy.
Zobacz także:
Ekspert podkreśla, że im bardziej pochyloną będziemy mieli pozycję, tym większe naprężenia będą lokalizowane w naszym kręgosłupie. Spowoduje to, że będziemy musieli zadzierać głowę, żeby patrzeć do przodu. - Oczywiście mówimy o jeździe rekreacyjnej, bo w przypadku rowerów szosowych, taka pozycja jest zdefiniowana jako konieczna - zaznacza. - Jest bardziej aerodynamiczna, zmniejsza opory powietrza, żeby łatwiej się jechało i można było osiągnąć większe prędkości. W takiej pozycji także człowiek mniej się męczy podczas jazdy.
Jak ustawić siodełko?
Według Przemysława Krakowskiego siodełko powinno być ustawione w taki sposób, żeby po zatrzymaniu można było dotknąć powierzchni nogami. - Żeby zminimalizować ryzyko kontuzji, optymalny kąt zgięcia kolana w trakcie pedałowania powinien wynosić do 30 stopni - radzi gość audycji. - Wtedy zmniejszamy dolegliwości bólowe, jakie ewentualnie mogą występować, zwłaszcza w stawie rzepkowo-udowym.
Jazda na rowerze. Jak się zabezpieczyć i regenerować?
Podczas jazdy na rowerze także należy pamiętać o ewentualnych sytuacjach losowych, jakimi są upadki. Według statystyk najczęściej kończy się na otarciach, stłuczeniach i krwiakach. - Natomiast drugą w kolejności grupą urazów są złamania i wstrząśnienia mózgu. Dlatego bardzo ważne jest to, żebyśmy zawsze, nawet jeżeli wyjeżdżamy na chwilę, zakładali kask, ponieważ to nas chroni - podkreśla specjalista. - To jest nasza jedyna obrona przed betonem, w który uderzymy. Dzięki takiemu zabezpieczeniu można zapobiec urazom lub zmniejszyć ich ryzyko.
19:05 Czwórka do piątej - rower 06.07.2023.mp3 Przemysław Krakowski radzi, jak zachować prawidłową sylwetkę na rowerze (Czwórka do piątej/Czwórka)
Po długodystansowej jeździe na rowerze niezwykle ważny jest czas na regenerację. Po całodziennej wyprawie nie decydujmy się następnego dnia na kolejną. - Dajmy czas mięśniom pozbyć się kwasu mlekowego, dajmy czas wymienić metabolity w naszych stawach - zaleca Przemysław Krakowski. - Dajmy też czas zregenerować się chrząstce stawowej. Potem możemy dalej bezpiecznie jeździć bez wizji ewentualnych kontuzji.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Przemysław Krakowski (specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu)
Data emisji: 06.07.2023
Godzina emisji: 14.30
aw