Prawo na wakacjach. O czym warto wiedzieć przed urlopem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 16:40
Miał być wypoczynek, jest stres. Czasami wymarzony urlop zamienia się w koszmar. O ile na pogodę nie możemy składać zażaleń, o tyle za spóźniony samolot, zgubiony bagaż czy za hotel, który w niczym nie przypomina tego ze zdjęcia w katalogu biura podróży, należy nam się odszkodowanie.  
Adwokat KatarzynaBórawska przypomina, że od momentu przekazania bagażu na lotnisku do jego odbioru z taśmy. odpowiada za niego przewoźnik. (zdj. ilustracyjne)
Adwokat Katarzyna Bórawska przypomina, że od momentu przekazania bagażu na lotnisku do jego odbioru z taśmy. odpowiada za niego przewoźnik. (zdj. ilustracyjne)Foto: frantic00/Shutterstock

Overbooking - na co możemy liczyć od przewoźnika?

Overbooking to dość powszechne zjawiskiem w liniach lotniczych. Część z nich sprzedaje więcej miejsc, niż jest dostępne w danym samolocie, bo statystycznie część pasażerów w ogóle nie dociera na lotnisko. Ryzyko overbookingu jest wpisane w koszty działalności w tej branży. - W przypadku, kiedy mamy bilet, ale nie ma dla nas miejsca na pokładzie samolotu, to przewoźnik ma obowiązek zaopiekować się nami - mówi adwokat Katarzyna Bórawska. - Przysługuje nam prawo do posiłków i napoi, do rozmów telefonicznych, a przede wszystkim do zakwaterowania w hotelu na koszt przewoźnika wraz z transportem z i na lotnisko.

Możemy też liczyć na odszkodowanie. W zależności od dystansu, jaki mieliśmy pokonać w czasie lotu, może ono wynieść 250, 400 lub 600 euro. Jeśli nasze realne straty są wyższe, możemy też wystąpić przeciwko przewoźnikowi na drogę sądową. - Jeśli dochodzi do overbookingu, to przewoźnicy zazwyczaj starają się znaleźć osoby, które dobrowolnie zdecydują się przełożyć swoją podróż w zamian za zniżki, lepsze miejsce w samolocie w późniejszym locie lub inne dodatki. I to zwykle działa. Jeśli nie, to zostajemy dłużej na koszt przewoźnika - dodaje gość Czwórki.

Sprawdź też:

W przypadku opóźnionego wylotu sytuacja wygląda podobnie. Jeśli opóźnienie zwiększy się do 45 minut, mamy prawo ubiegać się o "prawo do opieki". W przypadku lotów do 1500 km po 2 godzinach przysługują nam posiłki i napoje. Po 5 godzinach oczekiwania mamy prawo w ogóle zrezygnować z podróży i zażądać pełnego zwrotu kosztów.

Zgubiony bagaż  - czy możemy zrobić zakupy na koszt linii lotniczych?

Są sytuacje, w których my szczęśliwie docieramy na miejsce, ale nasz bagaż już nie. - Musimy pamiętać, że od momentu przekazania bagażu na lotnisku do jego odbioru z taśmy odpowiada za niego przewoźnik. Jeśli bagaż zgubił się z jego winy, możemy domagać się nawet do 6.700 złotych odszkodowania. Przysługuje nam także prawo do zwrotu pieniędzy za zakupy pierwszej potrzeby. Na przykład w sytuacji, w której pojechaliśmy na wakacje i zostaliśmy bez środków higienicznych - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Jeśli jednak uważamy, że wartość naszego bagażu była wyższa niż 6.700 złotych, bo mieliśmy laptopa albo designerską walizkę, to powinniśmy to zgłosić na lotnisku, żeby domagać się większego odszkodowania. 

Posłuchaj
10:51 CZWÓRKA Czwórka do piatej - prawo 13.07.2023.mp3 Jakie prawa przysługują nam w trakcie letniego wypoczynku? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Na co skarżą się klienci polskich biur podróży?

Na pogodę, na monotonny jadłospis, a czasami na za krótkie łóżko w hotelu. - Jeżeli wysyłamy dziecko na kolonie i zgłaszamy, że ma ono specjalną dietę, która później nie jest przestrzegana, to mamy większe uprawienia, żeby ubiegać się o rekompensatę. W przypadku osób dorosłych raczej to nie zadziała, bo jadłospis w hotelach skonstruowany jest tak, żeby każdy mógł wybrać coś dla siebie - wyjaśnia adwokat. - Co innego jeśli chodzi o warunki zakwaterowania. Jeśli wykupiliśmy wycieczkę w biurze podróży, to tam też składamy reklamację, ale wcześniej informujemy rezydenta o wszystkich niedogodnościach. Jeśli samodzielnie dokonaliśmy rezerwacji w hotelu, to wtedy zgłaszamy się do jego właściciela.   

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Katarzyna Bórawska (adwokat)

Data emisji: 13.07.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Glampingi - luksus na campingu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:48
Wakacje pod namiotem biją rekordy popularności, zyskują też swoją luksusową odsłonę. Glamping to jurty, domki w drzewach, na wodzie, stare vany przekształcone w minihotele. W dodatku z licznymi luksusami dla wynajmujących.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń