- Tradycyjna medycyna chińska liczy sobie ok. 5000 lat, ale jako pojęcie pojawiła się dopiero w latach 50. XX wieku.
- Medycyna chińska skupia się na harmonii ciała oraz udoskonaleniu przepływu energii, tymczasem medycyna Zachodu opiera się na modelu powstałym na podstawie badań naukowych.
- Jak dotąd żadna z tradycyjnych chińskich metod leczenia nie została w pełni potwierdzona naukowo - podkreśla gość Czwórki Paweł Sobczuk.
- Stosowanie ziół powinno być konsultowane z lekarzem.
Medycyna chińska - wymysł polityków?
Samo pojęcie "medycyna chińska" jest dużo młodsze, bo zostało stworzone na potrzeby polityczne w latach 50. XX wieku. W trakcie rządów Mao było bardzo mało lekarzy praktykujących medycynę Zachodu, więc żeby zapewnić ludziom dostęp do jakiegoś leczenia, stworzono "medycynę chińską" - wyjaśnia Paweł Sobczuk z Rzeczników Nauki. - W tym pojęciu ujęto wiele różnych metod stosowanych przez lokalnych szamanów czy też praktyków medycyny chińskiej. Wśród nich akupunkturę, ziołolecznictwo oraz niepotwierdzone naukowo woskowanie uszu i refleksologię.
Ile jest zatem medycyny w medycynie chińskiej? - To jest bardzo trudne pytanie, bo właściwie nie ma jej tam wcale - przyznaje gość Czwórki.- Żadna z metod nie została w pełni potwierdzona naukowo, a te, które posiadają jakąś weryfikację, opierają się na danych niskiej jakości, czyli takich, które nie pochodzą z badań randomizowanych.
09:31 CZWÓRKA do piatej - medycyna 01.08.2023.mp3 Medycyna chińska - ile w niej nauki, ile tradycji? (Czwórka do piątej/Czwórka)
Akupuntura - tylko jako leczenie wspomagające
Akupunktura to jedna z metod, która posiada pewne referencje, ale jako dodatek do leczenia środkami przeciwbólowymi, a nie jako samodzielna terapia w walce z bólem. - Akupunktura polega na nakłuwaniu odpowiednich miejsc, które według medycyny chińskiej posiadają odpowiednie energie. Ale jak dotąd nikt jeszcze nie dowiódł, żeby te energie w naszym ciele w jakiś sposób rozkładały się i żeby istniały meridiany, które się powinno nakłuwać - podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar. - Więc teoria o skuteczności akupunktury jest niepotwierdzona, ale można z niej korzystać także w Polsce - w poradniach leczenia bólu. Jest traktowana jako terapia wspomagająca.
Ostrożnie z ziołami. Mogą być trujące
Inną metodą, w której też można doszukać się naukowych danych jest ziołolecznictwo. - Pewne leki, które są potwierdzone naukowo i znajdują zastosowanie, pochodzą z ziół wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie chińskiej - mówi reprezentant Rzeczników Nauki. - Ale zalecałbym ostrożność w samodzielnym stosowaniu ziół, bo istnieją badania, z których wynika, że istnieje w nich wiele szkodliwych substancji. Takich, które mogą toksycznie działać na nerki albo wywoływać nowotwory. Dlatego zawsze powinniśmy to skonsultować z lekarzem.
Sprawdź też:
Medycyna chińska a Światowa Organizacja Zdrowia
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała metody tradycyjnej medycyny chińskiej do tzw. klasyfikacji ICD, czyli klasyfikacji statystycznej, która jest wykorzystywana do raportowania tego, jakie metody są stosowane w leczeniu pacjentów. To nie jest potwierdzenie skuteczności i jasnych dowodów naukowych na działanie tradycyjnej medycyny chińskiej - zaznacza Paweł Sobczuk.
Mimo to w Chinach nadal niektóre techniki, w szczególności ziołolecznictwo, ćwiczenia takie jak tai-chi lub qi-gong i spożywanie żywności leczniczej są powszechne. Sami jednak Chińczycy, zwłaszcza ci, których na to stać, przestają wierzyć, że w przypadku poważnej choroby ratunek znajdą w medycynie chińskiej, i wolą coraz częściej polegać na tej konwencjonalnej.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Paweł Sobczuk (Rzecznicy Nauki)
Data emisji: 01.08.2023
Godzina emisji: 15.15
kul