- Średnio ponad sześć godzin dziennie spędzamy przed komputerem i ekranami innych urządzeń.
- Długotrwałe wpatrywanie się w ekran mocno nadwyręża nasz wzrok.
- Patrzenie w ekran może także powodować powstawanie lub pogłębianie wad wzroku.
- W utrzymaniu odpowiedniej higieny oczu pomóc mogą przerwy.
- Według specjalistki należy odrywać wzrok od ekranu co 20 minut na 30 sekund.
- Jak najczęściej także należy korzystać z dłuższych przerw i patrzeć w dal.
Jak długie przerwy robić sobie podczas pracy przed komputerem?
Według badań średnio ponad sześć godzin dziennie spędzamy, wpatrując się w ekrany różnych urządzeń. Ich światło, jak wiadomo, ma jednak niekorzystny wpływ na kondycję naszych oczu i na zdrowie. Dlatego też w trakcie pracy powinniśmy zatroszczyć się o robieniu przerw. - Gdy mamy długą styczność z komputerem, należy pamiętać, żeby robić sobie przerwy. Co 20 minut powinniśmy odrywać wzrok od urządzenia na 30 sekund - radzi Katarzyna Someniuk z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. - Podczas tej przerwy warto spojrzeć na coś, co jest oddalone o przynajmniej sześć metrów, bo wtedy nasze oczy mogą się zrelaksować i rozluźnić.
Czym jest syndrom widzenia komputerowego?
Jak zaznacza specjalistka, należy zadbać o to, żeby przerwy były regularne. Po ich upływie wracamy do pracy. Podczas długich godzin ślęczenia przed ekranem mogą pojawić się niepokojące objawy. - Chodzi o zmęczenie komputerowe, jest nawet syndrom widzenia komputerowego. Objawia się to tym, że oczy stają się czerwone, łzawią, zaczynają nas boleć, a obraz może się rozmazywać - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek. - To jest dla nas sygnał, że zdecydowanie za długo siedzimy przy komputerze, więc wtedy na pewno trzeba odejść od biurka. Dobrze sobie pochodzić, a jeżeli jest możliwość najlepiej wyjść na chwilę na dwór.
Gdy patrzymy na bliskie odległości, gałka oczna jest w ciągłym napięciu. Może się więc też zdarzyć, że po długich godzinach spędzonych przed komputerem trudno będzie nam ją rozluźnić. Dlatego podczas pracy, ale także podczas spacerów tak ważne jest patrzenie w dal - obraz, który jest oddalony o pięć metrów, sprawia, że oczy rozluźniają się i relaksują.
Zobacz także:
Jak klimatyzacja wpływa na kondycję oczu?
Dodatkowym czynnikiem, który niekorzystnie wpływa na stan naszych oczu, jest klimatyzacja, która je wysusza. Według Katarzyny Someniuk, żeby nieco im ulżyć, powinniśmy częściej nimi mrugać, a w pomieszczeniu stosować nawilżacze. Pomóc może także zastosowanie kropli nawilżających. - O wyborze kropli do oczu nie decydujmy sami. Skorzystajmy z porady specjalisty - radzi. - Niewłaściwie dobrane krople mogą powodować, że oczy jeszcze bardziej będą się wysuwały.
Czy filtry pomagają w ochronie oczu podczas pracy przy komputerze?
W ochronie oczu mogą pomóc także specjalne filtry na okularach i na ekranach komputera. Te zresztą spełniają także inną rolę. - Jeśli spędzamy 8-10 godzin przed komputerem, a po pracy wieczorem chcemy iść spać, może się zdarzyć, że ciężko będzie nam zasnąć. Niebieskie światło hamuje bowiem wydzielanie melatoniny. Ta z kolei ma wpływ na to, czy jesteśmy senni, czy nie - zauważa specjalistka. - Taki filtr, który sobie włączymy w komputerze, w telefonie czy filtr, który zastosujemy w okularach korekcyjnych, będzie nam blokował część tego światła. Na pewno więc, gdy będziemy z nich korzystać, łatwiej nam się będzie pracowało, po pracy lepiej zasypiało, a nasz rytm dobowy nie będzie zaburzony.
07:22 Czwórka/Czwórka do piątej komputer- oczy 24.08.2023.mp3 W audycji podpowiadamy, jak zadbać o oczy podczas pracy przy komputerze (Czwórka do piątej/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Marta Hoppe
Materiał: Oliwia Krettek
Data emisji: 24.08.2023
Godzina emisji: 15.15
aw