Festiwal Explory 2023. "Mikroplastik stresuje człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 08:45
Festiwal Explory, który odbywa się pod patronatem Czwórki, został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii. Jedną z finalistek tegorocznej odsłony jest Hanna Iwanowska - specjalistka od mikroplastiku i jego wpływu na ekspresję genów białek szoku cieplnego.
Finał tegorocznej odsłony festiwalu Explory odbędzie się w dniach 18-20 października w Pomorskim Parku Technologiczno-Odkrywczym Gdyni.
Finał tegorocznej odsłony festiwalu Explory odbędzie się w dniach 18-20 października w Pomorskim Parku Technologiczno-Odkrywczym Gdyni.Foto: mat.pras. Grupa Vidoq
  • Hania Iwanowska jest studentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i finalistką tegorocznych Explorów.
  • Jury doceniło jej projekt, w którym badała wpływ mikroplastików i nanoplastików na ekspresję genów białek szoku cieplnego w ludzkich fibroblastach.
  • Białka szoku cieplnego uaktywniają się w odpowiedzi stresowej organizmu. Hanna Iwanowska uważa, że jednym z wyzwalaczy może być mikroplastik.
  • Finał tegorocznej odsłony Explory odbędzie się w dniach 18-20 października w Pomorskim Parku Technologiczno-Odkrywczym Gdyni.
  • Patronem Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory 2023 jest Czwórka.

Explory - idea festiwalu 

Explory to wielkie święto nauki i technologii organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii od 2012 roku. Skupia ono społeczność pasjonatów nauki i specjalistów, a przede wszystkim młodych naukowców z całej Polski. Ideą festiwalu jest inspirowanie i pobudzanie ciekawości uczestników wydarzenia.

Wśród tegorocznych finalistek Explorów jest Hanna Iwanowska - absolwentka II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie i studentka pierwszego roku studiów lekarskich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - O Explorach dowiedziałam się od mojej nauczycielki biologii w liceum i postanowiła zgłosić projekt, nad którym pracowałam w ubiegłym roku w wakacje.

Posłuchaj
10:17 CZWÓRKA Czwórka do piatej - explory 10.10.2023.mp3 Hanna Iwanowska - finalista Festiwalu Naukowego Explory 2023 opowiada o swoim projekcie (Czwórka do piątej/Czwórka)

Mikroplastik i białka szoku cieplnego

W projekcie gość Czwórki badała wpływ mikroplastików i nanoplastików na ekspresję genów białek szoku cieplnego w ludzkich fibroblastach. - Do zbadania tej zależności wykorzystałam metody laboratoryjne, takie jak: izolacja RNA, odwrotna transkrypcja, czy reakcja qPCR - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Ekspresja genów badanych w projekcie zostaje podwyższona podczas narażenia organizmu na czynnik stresowy. Projekt miał na celu poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat wpływu cząsteczek plastiku na ludzkie zdrowie.

Jak mikroplastik wpływa na organizm człowieka?

Białka szoku cieplnego to specyficzne białka, które uaktywniają się w odpowiedzi stresowej organizmu - na przykład wtedy, gdy pojawia się choroba, wysoka temperatura albo środowiskowy czynnik stresowy. - Pomyślałam sobie, że takim czynnikiem może być właśnie mikroplastik. Negatywny wpływ cząsteczek tworzyw sztucznych został wielokrotnie prezentowany w odniesieniu do zwierząt, jednak jego oddziaływanie na organizm ludzki nie jest jeszcze do końca przebadane.

- Jest wiele dróg, którymi mikroplastik dostaje się do naszego wnętrza. Wśród nich wdychanie oraz jedzenie. Przed nim nie ma ucieczki, a są powody do obaw, bo z najnowszych badań wynika, że jeśli te cząsteczki dotrą do mózgu, to mogą wywoływać zmiany podobne do demencji - dodaje Hanna Iwanowska.  

Sprawdź też:

Explory 2023 - tegoroczni finaliści

W tym roku jury do finału zaprosiło 8 projektów, które ich zdaniem okazały się najlepsze. Wśród nich są mapy ze schronami, projekt "Daltowacja", buty dla osób niewidomych czy niedowidzących. - O aplikacji prowadzącej nas do schronu może wolimy nie myśleć, ale to niezwykle potrzebny dziś pomysł. "Daltowacja" to aplikacja skierowana do osób cierpiących na daltonizm - opowiadała w Czwórce Ewa Babicka, współorganizatorka Explorów. - Niewidzialna biała laska to buty, w których języku zaszyty jest wibrujący silnik i geolokalizator, które pomagają osobom niewidomym i słabowidzącym w poruszaniu się. 

Profesorowie z jury docenili też projekty naukowe. Dostrzegli potencjał badań octu jabłkowego i ekstraktu z grejpfruta w leczeniu chorób serca czy propolisu, który może zastąpić antybiotyki. Zwrócili też uwagę na pomysł badania wpływu nanoplastiku i mikroplastiku na organizmy żywe.

Gdynia Explory Week 2022 | Explory

Explory - dlaczego warto wziąć udział w festiwalu?

Finał tegorocznej odsłony festiwalu Explory odbędzie się w dniach 18-20 października w Pomorskim Parku Technologiczno-Odkrywczym Gdyni. Czwórka jest patronem medialnym festiwalu. Explory Week to także okazja, żeby wziąć udział w wykładach naukowych, warsztatach i dyskusjach. Jak przekonują uczestnicy poprzednich odsłon festiwalu, udział w nim dał młodym naukowcom nie tylko możliwość szerszego zaprezentowania swoich pomysłów i badań, ale też nauczył ich publicznych wystąpień.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Hanna Iwanowska (studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i finalistka tegorocznej odsłony Festiwalu Nauki i Technologii Explory)

Data emisji: 10.10.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Jeżdżąca elektrownia. Jak działa auto na wodór?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 14:20
Według niektórych prognoz już za kilkadziesiąt lat złoża ropy naftowej mogą ulec wyczerpaniu. Prace nad alternatywnymi źródłami energii trwają od dłuższego czasu. Podobnie jak i proces elektryfikacji transportu.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całe życie larwą być. Aksolotle - gatunek zagrożony

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 16:27
Aksolotle to wyjątkowe i urocze zwierzęta, które często urastają do miana symboli Meksyku. W Poznaniu hoduje je i bada dr Mikołaj Kaczmarski z Uniwersytetu Przyrodniczego.
rozwiń zwiń