Dzień obniżania kosztów energii. Jak obniżyć rachunki za prąd

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 17:06
10 stycznia to "dzień obniżania kosztów energii". Rachunek za prąd to ważny wydatek w budżecie domowym. Warto ograniczać zużycie energii elektrycznej dla własnego portfela i środowiska. 
Warto przeanalizować, które z naszych urządzeń odłączyć od prądu
Warto przeanalizować, które z naszych urządzeń odłączyć od prąduFoto: NATTHAPONG SUNTORNDECH/Shutterstock.com
  • Dzień obniżania kosztów energii obchodzony jest 10 stycznia. 
  • Rachunek za prąd to istotny element naszych budżetów. Zimą zwykle jest on wyższy. 
  • Warto oszczędzać prąd - dla własnego portfela i dla środowiska. 
  • Najbardziej prądożernym pomieszczeniem w naszym domu jest kuchnia. 
  • Jak oszczędzać prąd już dziś?

Dzień obniżania kosztów energii obchodzony jest 10 stycznia. To nietypowe święto zapoczątkowała w 1995 roku niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance. Pomysłodawcy obchodów każdego roku inspirują do podejmowania działań zmierzających do obniżenie kosztów energii – zarówno tych finansowych, jak i środowiskowych. 

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Wydatki związane ze zużyciem prądu to istotny element każdego domowego budżetu. Te zimowe zwykle są nieco wyższe. Warto jednak oszczędzać. Nie tylko dla cięcia kosztów, ale również dla zadbania o środowisko. Zmniejszenie zużycia energii to mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Nierzadko są to naprawdę niewielkie działania, które warto wdrożyć jako nawyki. Koszty za prąd bardzo często są podniesione przez pracę urządzeń, z których w danej chwili nie korzystamy. Nawet sporadyczne przypadki tego typu mogą znacząco wpłynąć na rachunki. 

Prądożercy w naszym domu

- Najbardziej prądożernym pomieszczeniem w naszych domach i mieszkaniach jest kuchnia - mówi Kamil Janic ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki SGH. - Często jest tam płyta indukcyjna, która pobiera najwięcej energii, bo aż 750 kilowatogodzin w ciągu roku. Może się to przełożyć na wydatek grubo ponad 500 zł w ciągu roku. Wysoko prądożerny jest też piekarnik elektryczny - około 500 kilowatogodzin na rok. Kolejnym urządzeniem na tej drabince jest lodówka - 270 kilowatogodzin na rok, czajnik elektryczny - przy korzystaniu raz dziennie - 240 kilowatogodzin na rok, czy zmywarka 237 kilowatogodzin na rok. 


Posłuchaj
03:28 czwórka czwórka do piątej 10.01.2024 prąd 16.06.mp3 Jak zmniejszyć swoje rachunki za prąd? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Dalsze miejsca zajmują:

  • komputer stacjonarny
  • odkurzacz
  • pralka
  • laptop
  • telewizor

Myśląc o obniżeniu kosztów energii elektrycznej warto na samym początku dokonać takiego audytu - jaki mamy sprzęt w domu, jak dużo prądu zużywa. Ta informacja pozwoli nam dobrać rozwiązania, które pomogą nam oszczędzać. 

Jak oszczędzać prąd?

Oszczędzać możemy od zaraz - wprowadzając w życie kilka prostych nawyków. - Pamiętajmy o wyłączaniu światła, ale tu też nie warto przedobrzyć - ostrzega rozmówca Jędrzeja Rosiewicza. - Wyłączenie światła i ponowne włączenie go zużywa znacznie wiece energii niż pozostawieni włączonej lampy. Jeśli wychodzimy tylko na chwilę - to nie warto wyłączać lampy, bo jej ponowne uruchomienie zużyje więcej energii niż świecenie. 

Sprawdź też:

Wśród polecanych porad popularną jest ta dotycząca wymiany żarówek na energooszczędne. Kamil Janic zaleca też:

  • nie otwierać piekarnika podczas pieczenia - ponowne nagrzanie piekarnika wymaga dużej ilości prądu.
  • lodówka powinna być nastawiona na utrzymanie temperatury od 3 do 5 stopni Celsjusza. To pozwoli nam zminimalizować zużycie energii i zapewnia właściwe warunki przechowywania żywności.
  • zbyt częste otwieranie lodówki czy pozostawianie jej drzwi otwartych dłuższy czas też wpływa na wysokość naszego rachunku za prąd.
  • nie warto odkręcać grzejników przy otwartym oknie - jeśli wietrzymy, zakręćmy ogrzewanie. 
  • warto gotować potrawy pod przykryciem. 

- Te wszystkie małe rzeczy składają się na większą całość. Efekty wdrożenia tych rozwiązań zobaczymy na naszym rachunku za prąd - podkreśla. 

Pamiętajmy też, że możemy zmienić dostawcę prądu. Jeśli chcemy to zrobić skorzystajmy z internetowych porównywarek ofert. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaWeronika Puszkar

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz  

Data emisji: 10.01.2024

Godzina emisji: 16.06

pj/gov.pl/mo

Czytaj także

Inteligentna nakładka na licznik prądu. Czy będziemy zużywać mniej energii?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 15:15
Od 1 stycznia 2022 roku ceny energii elektrycznej wzrosły o średnio 24 procent, dla statystycznego gospodarstwa domowego, podaje Urząd Regulacji Energetyki. Dla wielu ludzi to niemały problem, ale studenci z Politechniki Warszawskiej już skonstruowali urządzenie, które pozwoli nam rozsądniej z prądu korzystać.
rozwiń zwiń