Matematyka - czy można ją wytłumaczyć w sposób przystępny?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 21:45
14 marca to Dzień Liczby Pi, a 12 marca obchodzimy dzień "królowej nauk". Z tej okazji w Czwórce zapanował temat matematyki. Wielu z nas jej nie lubiło w szkole i ma niemiłe skojarzenia. - Edukacja to relacja - twierdzi Krzysztof Chojecki, czyli Pan Pi-stacja, nauczyciel i finalista plebiscytu Nieprzeciętni, który matematyki uczy tak, jak sam chciałby być uczony.
Krzysztof Chojecki przekonuje, że matematyka nie musi być skomplikowana. Ważne, jak się ją wytłumaczy.
Krzysztof Chojecki przekonuje, że matematyka nie musi być skomplikowana. Ważne, jak się ją wytłumaczy.Foto: shutterstock/ABO PHOGOGROHY
  • Krzysztof Chojecki, czyli Pan Pi-stacja, jest pomysłodawcą i współtwórcą darmowego projektu edukacyjnego Pi-stacja Matematyka. 
  • Jest nauczycielem, a jego pasja do nauczania matematyki okazała się nieprzeciętna. 
  • W 2019 roku Krzysztof Chojecki, został finalistą plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni. 
  • Z uczniami jest na ty i jak tłumaczy, matematyki uczy tak, jak sam chciałby być uczony
  • Na swoim kanale w przystępny sposób objaśnia matematyczne zawiłości.

Krzysztof Chojecki, czyli Pan Pi-stacja, jest pomysłodawcą i współtwórcą darmowego projektu edukacyjnego Pi-stacja Matematyka, dla którego stworzył ponad 500 filmów nt. "królowej nauk". W Czwórce przekonuje, że matematyka, gdy tłumaczona jest w przystępny sposób, może "wejść do głowy". A, że wielkimi krokami zbliżają się i egzamin ósmoklasisty i matury, warto materiał sobie powtórzyć.


Matematyka - w łatwy i przystępny sposób

- Na kanale Pi-stacja Matematyka można znaleźć darmowe lekcje, które pokrywają całą podstawę programową od klasy czwartej do końca liceum - opowiada gość audycji. - Można tam też znaleźć serię webinarów, które przygotowują do egzaminów ósmoklasisty oraz matur. Te lekcje nie mają żadnych fajerwerków. Po prostu tłumaczę zagadnienia i staram się to robić w przystępny sposób. Są animacje, lekcje są kolorowe, i chyba to sprawia, że są ciekawe.

Krzysztof Chojecki przyznaje, że od zawsze lubił matematykę, ale nie był właściwie doceniany przez nauczycieli. Przysiadł i stał się "matematycznym wyjadaczem", kiedy zadecydował, że chce z nią wiązać swoją przyszłość. Awersję uczniów do tego przedmiotu tłumaczy niewłaściwym podejściem nauczycieli.


Źr. Youtube/Zamiana jednostek masy - wprowadzenie #6 [ Jednostki długości i masy ]


- Ja uczę w szkole i dochodzę do wniosku, że generalnie ludzie nie boją się matematyki, tylko osób, które jej uczą. Często jest powtarzany taki slogan, że edukacja to relacja i chyba coś w tym jest - tłumaczy. - Ja jestem z uczniami na stopie luźnej i koleżeńskiej. Staram się ich traktować na równi i partnersko. Rozmawiamy dużo o tym, co się dzieje na lekcji, i oni mają na to wpływ. Szukam sposobów, które im pasują.

 

Matematyka do mierzenia, liczenia i planowania 

Rozmówca Weroniki Puszkar przyznaje, że w podstawie programowej znajdują się zagadnienia, które mają zastosowanie w życiu i te bardziej abstrakcyjne. - Matematyką operujemy na co dzień. Mierzymy, liczymy, planujemy budżety, planujemy podróże. I to nie jest zaawansowana matematyka. To jest to, czego dzieciaki uczą się w podstawówce - zauważa. - To wszystko jest we wcześniejszych etapach edukacji. Potem uczymy się tej matematyki abstrakcyjnej. Na co dzień nie używamy twierdzenia Pitagorasa, żeby sprawdzić ile czasu zaoszczędzimy idąc skrótem. A moglibyśmy to robić.


źr. Youtube/Pi- Stacja/ Proste w przestrzeni - równoległe, prostopadłe i skośne #1


Matma - jak zachęcić dzieci do nauki?

Krzysztof Chojecki zwraca uwagę, że w liceum mamy do czynienia z matematyką abstrakcyjną, która w jego przekonaniu ma mało zastosowań na co dzień. Jest jednak potrzebna w momencie, kiedy wiążemy swoją przyszłość ze studiami np. technicznymi. Jak podpowiada gość Czwórki, rodzice już dzieci wczesnoszkolnych mogą zachęcić do nauki tego przedmiotu, ćwicząc na przykładach z życia.  


Posłuchaj
10:07 CZWORKA/Czwórka do piątej - matematyka 12.03. 2024.mp3 Krzysztof Chojecki, czyli Pan Pi-stacja, nauczyciel i finalista plebiscytu Nieprzeciętni, o nauce matematyki (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

- I tutaj mam taki apel do wszystkich rodziców, którzy chcą pomóc dzieciom, które niedługo idą do szkoły czy też są na początku podstawówki. Ta matematyka jest w kuchni, w przepisach, w mierzeniu, w remontach, w podróżach - zaznacza. - Tylko trzeba dzieciom dać pole do myślenia, rozkminiać, jak wykorzystać matematykę do zaplanowania np. wyjścia na mecz. Można powiedzieć: zrób plan, ile będziemy musieli zapłacić za taksówkę. Podajemy informację, że za kilometr jest określona kwota. I to jest praktyczna matematyka, która nie wymaga nie wiadomo jakich umiejętności. A dzieciaki mogą przećwiczyć to, czego się uczą w szkole.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 12.03.2024

Godzina emisji: 15.35

aw/wmkor

Czytaj także

Matura z matematyki. "Czas powtarzać funkcje, ciągi i stereometrię"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 18:00
- Z maturą z matematyki trzeba się oswoić, dlatego zachęcam, żeby taki egzamin robić sobie samemu w domu. Regularny trening pozwoli nam pozbyć się stresu. Bo im więcej przerobimy arkuszy, tym pewniej poczujemy się na sali egzaminacyjnej - mówi Miłosz Głowacki, autor książki "Jak zdać maturę z matmy?", która ukazała się pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sesja egzaminacyjna - o czym warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 21:50
Na uczelniach wyższych trwa sesja egzaminacyjna. W Czwórce wraz ze studentami podpowiadamy, jak podejść do swojej pierwszej sesji. 
rozwiń zwiń